AQSh harbiy-dengiz kuchlarining Eron qirg‘oqlarini to‘liq blokadasi dushanba kuni soat 14:00 GMT dan boshlab kuchga kirdi. Donald Tramp maʼmuriyati bu harakat orqali Tehronni urushni to‘xtatish bo‘yicha o‘z shartlarini qabul qilishga majburlashga, mamlakat iqtisodiyotini siqib chiqarishga intilmoqda. Eron qurolli kuchlari blokadani "noqonuniy harakat" va "dengiz qaroqchiligi" deb baholadi.
Eron asosan neft va gazni Fors ko‘rfazidan chiqadigan yagona yo‘l – Hormuz bo‘g‘ozi orqali eksport qiladi. Fevral oyida boshlangan urushdan keyin Tehron bu bo‘g‘ozni deyarli yopib qo‘ygan edi, bu esa global energiya narxlarini ko‘tarilishiga sabab bo‘ldi. Biroq, shu davrda Eron o‘z neftini bo‘g‘oz orqali chiqarishda davom etdi. Kpler maʼlumotlariga ko‘ra, mart oyida Eronning neft eksporti kuniga 1,84 million barrelni tashkil etgan, aprelning birinchi yarmida esa 1,71 million barrelga yetgan – bu 2025-yilning o‘rtacha ko‘rsatkichi (1,68 million barrel)dan yuqori.
Ekspertlar taʼkidlashicha, mart oyidan aprel oyining birinchi yarmigacha Eron neft eksportidan 4,97 milliard dollar daromad olgan, bu urushdan oldingi daromaddan 40% ko‘p. Biroq, AQSh blokadasi Eronning neft eksport qilish imkoniyatini to‘g‘ridan-to‘g‘ri va jiddiy ravishda cheklaydi. Doha instituti professori Mohamad Elmasryning aytishicha, Eron endi neftni oldingi darajada eksport qila olmaydi, shuningdek, bo‘g‘ozdan o‘tayotgan chet el kemalaridan oladigan to‘lovlarni ham to‘play olmaydi.
Blokada neftdan tashqari, Eronning boshqa tovarlar savdosiga ham taʼsir ko‘rsatishi mumkin. Mamlakat portlari orqali petrokimyo mahsulotlari, plastmassa va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari asosan Xitoy va Hindistonga eksport qilinadi, importda esa sanoat mashinalari, elektronika va oziq-ovqat mahsulotlari ustunlik qiladi. Middle East Council eksperti Frederic Shnayderning fikricha, neftdan tashqari savdoning buzilishi nafaqat daromadlarni, balki yetkazib berish zanjirlarini ham zararlaydi, bu esa urushdan oldingi sanksiyalar ostida bo‘lgan iqtisodiyotda tangislikni kuchaytirishi mumkin.
Eron va Xitoy o‘rtasida temir yo‘l aloqasi mavjud bo‘lib, u Markaziy Osiyo (Qozog‘iston, O‘zbekiston, Turkmaniston) orqali o‘tadi va Fors ko‘rfazi va Hormuz bo‘g‘ozi kabi dengiz yo‘llariga bog‘liqlikni kamaytirishga xizmat qiladi. Biroq, mutaxassislarning taʼkidlashicha, neftni temir yo‘l orqali tashish katta logistika muammolarini keltirib chiqaradi va hozircha neftning temir yo‘l orqali tashilayotganiga ishonchli dalillar yo‘q. Shnayderning so‘zlariga ko‘ra, blokada davom etsa, Eron iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazadi, lekin AQShning qanchalik jiddiy ekanligi va blokadaning qancha davom etishi nomaʼlum. Xitoy omili muhim ahamiyatga ega, chunki Eron tankerlarining 97,6% Xitoyga yo‘naltirilgan va Pekin blokadaga bo‘ysunmasligi mumkin.

Полная военно-морская блокада побережья Ирана со стороны США вступила в силу в понедельник в 14:00 по Гринвичу. Администрация Дональда Трампа якобы стремится таким образом заставить Тегеран принять свои условия для прекращения войны, сдавливая экономику страны. Вооружённые силы Ирана назвали блокаду «незаконным актом», который «равносилен пиратству».
Иран в основном экспортирует нефть и газ через Ормузский пролив – единственный выход из Персидского залива. После начала войны в феврале Тегеран фактически закрыл этот пролив, что вызвало рост мировых цен на энергоносители. Однако в этот период Иран продолжал экспортировать свою нефть через пролив. По данным Kpler, экспорт нефти Ирана в марте составил 1,84 млн баррелей в сутки, а в первой половине апреля – 1,71 млн баррелей в сутки, что выше среднего показателя 2025 года (1,68 млн баррелей в сутки).
Эксперты отмечают, что с середины марта до середины апреля Иран заработал на экспорте нефти 4,97 млрд долларов, что на 40% больше, чем до войны. Однако блокада США напрямую и серьёзно ограничивает возможности Ирана по экспорту нефти. Профессор Дохаского института Мохамад Эльмасри заявил, что Иран больше не сможет экспортировать нефть на прежнем уровне, а также лишится сборов с иностранных судов, проходящих через пролив.
Блокада может затронуть не только нефть, но и другую торговлю Ирана. Через его порты экспортируются нефтехимическая продукция, пластмассы и сельскохозяйственные товары в основном в Китай и Индию, а импортируются промышленное оборудование, электроника и продовольствие. Старший научный сотрудник Middle East Council Фредерик Шнайдер отметил, что срыв внеуглеводородной торговли ударит не только по доходам, но и по поставкам, усугубив дефицит в экономике, уже ослабленной довоенными санкциями.
Существует железнодорожное сообщение между Ираном и Китаем через Центральную Азию (Казахстан, Узбекистан, Туркменистан), которое может снизить зависимость от морских путей, таких как Ормузский пролив. Однако эксперты подчёркивают, что транспортировка нефти по железной дороге сопряжена с серьёзными логистическими трудностями, и в настоящее время нет достоверных данных о таких поставках. Шнайдер добавил, что если блокада продлится, она нанесёт ущерб экономике Ирана, но неясно, насколько серьёзны намерения США и как долго это продлится. Ключевым фактором остаётся Китай, поскольку 97,6% иранских танкеров направляются туда, и Пекин вряд ли подчинится блокаде.