Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) hisobotiga ko‘ra, 2026-yil boshidan boshlab Sudan urushida dron hujumlarida deyarli 700 tinch aholi halok bo‘lgan. BMTning gumanitar masalalar bo‘yicha bosh kotibi Tom Fletcher o‘z bayonotida urushda dronlardan tobora ko‘proq foydalanilayotganini ta’kidladi, bu esa mamlakat armiya va paramilitar kuchlar o‘rtasidagi shafqatsiz mojaroning uchinchi yilligiga to‘g‘ri kelmoqda.
Fletcher “dunyoning Sudan sinovidan o‘ta olmaganini” aytdi, bu “qo‘rqinchli va og‘ir” yodgorlikka yaqinlashganda. Dron hujumlari deyarli har kuni Sudan bo‘ylab, ayniqsa janubiy Kordofan viloyati (hozirgi urushning asosiy jang maydoni) va paramilitar Tezkor Qo‘llab-quvvatlash Kuchlari (RSF) nazoratidagi g‘arbiy hududlarda hayotni izdan chiqarmoqda.
“Cheksiz shifokorlar” (MSF) tashkiloti seshanba kuni Darfur mintaqasida Sudan armiyasi tomonidan amalga oshirilgan dron hujumlarida yana ikkita o‘lim qayd etganini e’lon qildi. Tibbiy gumanitar tashkilot bu hujumda 56 kishi yaralanganini davolaganini xabar qildi. BMTning Bolalar Jamg‘armasi (UNICEF) esa dronlar yilning birinchi uch oyida halok bo‘lgan yoki yaralangan kamida 245 bolaning “deyarli 80 foiziga” sabab bo‘lganini aytdi.
Fletcherning bayonoti “kengroq mintaviy beqarorlik” xavfini yuqori deb ogohlantirdi, chunki millionlab odamlar Sudan ichida va uning chegaralaridan tashqarida uylaridan quvilgan. U deyarli 34 million kishi, ya’ni aholining qariyb uchdan ikki qismi gumanitar yordamga muhtoj ekanligini aytdi, bu Sudanni “dunyodagi eng katta gumanitar inqiroz”ga aylantirmoqda.
BMTning Jahon Oziq-ovqat Dasturi (WFP) ma’lumotlariga ko‘ra, 19 milliondan ortiq odam o‘tkir ochlikka duch kelmoqda, Darfur va Kordofanning katta hududlarida ocharchilik tahdid solmoqda. WFPning favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik va javob boshlig‘i Ross Smith ogohlantirishicha, vaziyat “xavfli darajada murakkablashmoqda”, chunki Yaqin Sharqdagi urush yordam guruhlarining ta’minot zanjirlarini buzib, ularni qimmatroq va vaqt talab qiladigan yo‘llardan foydalanishga majbur qilmoqda.

Согласно отчету Организации Объединенных Наций (ООН), с начала 2026 года в результате ударов дронов в ходе войны в Судане погибли почти 700 мирных жителей. Заместитель Генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Том Флетчер в своем заявлении отметил растущее использование дронов в конфликте, что совпадает с приближением третьей годовщины жестокого противостояния между армией и парамилитарными формированиями.
Флетчер заявил, что мир «не прошел испытание Суданом», накануне этой «мрачной и отрезвляющей» вехи. Почти ежедневные удары дронов дестабилизируют жизнь по всему Судану, особенно в южном регионе Кордофан, который стал основным полем боя, и в западных районах, контролируемых парамилитарными Силами быстрой поддержки (СБП).
Организация «Врачи без границ» (MSF) во вторник сообщила о еще двух смертях в результате ударов дронов, нанесенных суданской армией в регионе Дарфур. Медицинская НПО отметила, что оказала помощь 56 раненым в этой атаке. Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) заявил, что дроны стали причиной «почти 80 процентов» как минимум 245 детей, погибших или получивших ранения в первые три месяца года.
В заявлении Флетчера предупреждается о высоком риске «более широкой региональной нестабильности», поскольку миллионы людей были вынуждены покинуть свои дома как внутри Судана, так и за его пределами. Он отметил, что почти 34 миллиона человек, что составляет почти две трети населения, нуждаются в гуманитарной помощи, что делает Судан «крупнейшим гуманитарным кризисом в мире».
По данным Всемирной продовольственной программы ООН (ВПП), более 19 миллионов человек сталкиваются с острым голодом, а угроза голода нависла над обширными территориями Дарфура и Кордофана. Глава ВПП по готовности к чрезвычайным ситуациям и реагированию Росс Смит предупредил, что ситуация «опасно усугубляется» из-за войны на Ближнем Востоке, которая нарушает цепочки поставок для гуманитарных групп, вынуждая их использовать более дорогие и длительные маршруты.