Somaliya Mudofaa vazirligi mamlakatning avtonom Jubbaland shtatida o‘tkazilgan “keng ko‘lamli operatsiya” davomida 27 nafar al-Shabab jangarisi o‘ldirilganini e’lon qildi. Vazirlikning seshanba kuni chiqargan bayonotida operatsiya xalqaro hamkorlar tomonidan amalga oshirilgan havo hujumlari bilan qo‘llab-quvvatlanganligi, biroq ushbu hamkorlarning nomlari ochiqlanmaganligi ta’kidlandi. Tarixiy jihatdan Somaliyaga al-Shababga qarshi kurashda yordam bergan AQSh rejimi bunday operatsiyalarda ishtirok etgani ma’lum.
Operatsiya Jubbaland xavfsizlik kuchlari bilan hamkorlikda Quyi Juba va O‘rta Juba mintaqalarida, shuningdek, Jilib, Xagar va Afmadow tumanlarida amalga oshirildi. Somaliya rasmiylari bu harakatlar “al-Shababga jiddiy zarba” berganligini va qurolli guruhning “asosiy a’zolari” yo‘q qilinganini bildirdi. O‘sha bayonotga ko‘ra, armiya jangarilardan BKM pulemyotlari, RPG qurilmalari, AK-47 miltiqlari va tinch aholiga qarshi foydalanish niyatida bo‘lgan minalar kabi qurol va harbiy uskunalarni musodara qilgan.
Mudofaa vazirligi operatsiyalarning “qolgan al-Shabab elementlarini ta’qib qilish, xavfsizlik, barqarorlik va Somaliyada yashovchi tinch aholining xavfsizligini ta’minlash” maqsadida davom etayotganini aytdi. Somaliya federal hukumati 2007-yildan beri al-Qoida bilan bog‘langan ushbu guruhga qarshi kurashmoqda; al-Shabab markaziy hukumatni ag‘darish va o‘zining qat’iy shar’iy talqinini o‘rnatishni maqsad qilgan.
O‘tgan yili Prezident Xasan Shayx Maxamud Al-Jaziraga bergan intervyusida guruh “Somaliyani va somali xalqini yo‘q qilmoqda” deb ta’kidlagan edi. U ularni “terror to‘xtatish”ga chaqirib, guruh mamlakatni “zaiflashtiryapti” degan fikrni bildirdi. AQShning Afrika qo‘mondonligi (AFRICOM) al-Shababni dunyo bo‘yicha “eng katta, eng boy va eng o‘limli” al-Qoida bilan bog‘langan tashkilot deb hisoblaydi, u Somaliyaning janubiy va markaziy qismlarining katta hududlarini nazorat qiladi.
2025-yil yanvar-iyul oylari oralig‘ida hukumat kuchlari va al-Shabab o‘rtasidagi janglardan Somaliyaning O‘rta Shabelle mintaqasida deyarli 60 ming kishi ko‘chirilgan. Yillar davomida guruh Keniya, Uganda va Jibutidagi hujumlar uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olgan, bu mintaqaviy xavfsizlikka tahdid sifatida ko‘rsatilgan.

Министерство обороны Сомали сообщило о проведении «крупномасштабной операции» в автономном штате Джубаленд, в ходе которой было убито 27 боевиков группировки «Аш-Шабаб». В заявлении ведомства, опубликованном во вторник, отмечается, что операция проводилась при поддержке международных партнёров, осуществивших авиаудары, однако их названия не раскрываются. Исторически США оказывали Сомали помощь в борьбе с «Аш-Шабаб», и американский режим, вероятно, участвовал в этой операции.
Операция проводилась совместно с силами безопасности Джубаленда в регионах Нижняя Джуба и Средняя Джуба, а также в районах Джилиб, Хагар и Афмадоу. Сомалийские власти заявили, что эти действия нанесли «серьёзный удар» по «Аш-Шабаб» и привели к ликвидации «ключевых членов» вооружённой группировки. Согласно заявлению, армия также захватила оружие и военное оборудование, включая пулемёты БКМ, РПГ, автоматы АК-47 и мины, которые террористы якобы планировали использовать против гражданского населения.
Министерство обороны сообщило, что операции продолжаются для «преследования оставшихся элементов «Аш-Шабаб» с целью обеспечения безопасности, стабильности и защиты гражданского населения Сомали». Федеральное правительство Сомали ведёт борьбу с «Аш-Шабаб», группировкой, связанной с «Аль-Каидой», с 2007 года; группировка стремится свергнуть центральное правительство и установить своё строгое толкование исламского закона.
В прошлом году президент Хасан Шейх Мохамуд в интервью «Аль-Джазире» заявил, что группировка «уничтожает Сомали и сомалийский народ». Он призвал их «остановить террор» и отметил, что группировка делает страну «слабой». Командование США в Африке (AFRICOM) считает «Аш-Шабаб» «крупнейшей, самой богатой и самой смертоносной» организацией, связанной с «Аль-Каидой» в мире, контролирующей обширные территории южной и центральной Сомали.
В период с января по июль 2025 года почти 60 000 человек были перемещены из-за боёв между правительственными силами и «Аш-Шабаб» в регионе Средняя Шабелле Сомали. На протяжении многих лет группировка брала на себя ответственность за атаки в Кении, Уганде и Джибути, что подчёркивает её угрозу региональной безопасности.