AQSh Mudofaa vazirligi (Pentagon) Hürmüz bo‘g‘ozida o‘tkazilayotgan harbiy blokadaning birinchi 24 soatida hech qanday kemaning blokadadan o‘ta olmaganini va oltita savdo kemasining qaytish buyrug‘iga bo‘ysunganini e’lon qildi. AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) tomonidan berilgan bayonotda, bu blokada faqat Eron portlariga kirib-chiqayotgan kemalarga nisbatan qo‘llanilishi, boshqa kemalar esa bo‘g‘ozdan erkin o‘tishi mumkinligi ta’kidlandi. Blokada AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan AQSh-Eron muzokaralari muvaffaqiyatsiz tugagach e’lon qilingan edi.
Reuters axborot agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, blokadaning birinchi 24 soatida kamida uchta kema Hürmüz bo‘g‘ozidan o‘tgan, ular orasida AQSh tomonidan sanksiya qilingan ikki tanker ham bor. Bu kemalar Eron portlariga yo‘naltirilmagan. Biroq, AFP va bir qancha AQSh ommaviy axborot vositalari Kpler kuzatuv ma’lumotlariga tayanib, dushanba kuni Eron portlaridan chiqqan ikki kema bo‘g‘ozdan o‘tganini xabar qilmoqda. Bu qarama-qarshiliklar blokadaning samaradorligi haqida savollar tug‘diradi.
CENTCOM bayonotida, ushbu operatsiyada 10 000 ga yaqin AQSh dengizchilari, dengiz piyodalari va havo kuchlari xodimlari, shuningdek, o‘nlab harbiy kemalar va o‘nlab samolyotlar ishtirok etayotgani aytildi. Harbiy kuzatuvchilar, AQSh kuchlarining blokadani yaqin kelajakda saqlab turish imkoniyatiga ega ekanligini tan olishsa-da, bosimning davom etishi Eron hujumlari ehtimolini oshirishi mumkin, bu esa chorshanba kuni boshlangan ikki haftalik o‘t ochmaslik kelishuvining buzilishiga olib kelishi mumkin.
Eron hukumati AQShning ushbu harakatlarini “dengiz qaroqchiligi” deb qoraladi, Tramp esa blokadani buzishga urinadigan har qanday Eron kemasini “yo‘q qilish”ga va’da berdi. Shu bilan birga, ikki tomon o‘rtasidagi yuqori darajadagi muzokaralar muvaffaqiyatsiz tugagach, ular keyingi suhbatlarga ochiq ekanligini bildirdi. Asosiy kelishmovchiliklar Hürmüz bo‘g‘ozining nazorati, Eronning yadro dasturi va Isroilning Livan hujumiga nisbatan o‘t ochmaslik kelishuvining qo‘llanilishi masalalarida davom etmoqda.

Министерство обороны США (Пентагон) заявило, что за первые 24 часа военной блокады в Ормузском проливе ни одно судно не смогло пройти, а шесть торговых судов подчинились приказам развернуться. В заявлении Центрального командования США (CENTCOM), первом обновлении с момента объявления блокады президентом США Дональдом Трампом после провала американо-иранских переговоров, подчёркивается, что блокада применяется только к судам, «входящим и выходящим из иранских портов», а другие суда остаются свободными для транзита через пролив. Это решение последовало за неудачными переговорами между США и Ираном в Пакистане.
По данным информационного агентства Reuters, по меньшей мере три судна прошли через пролив в первые 24 часа блокады, включая два танкера, находящихся под санкциями США. Эти суда не направлялись в иранские порты. Однако AFP и несколько американских СМИ, ссылаясь на данные морского трекера Kpler, сообщили, что два судна прошли через пролив после выхода из иранских портов в понедельник. Эти противоречивые данные вызывают вопросы об эффективности блокады, установленной американским режимом.
В заявлении CENTCOM указано, что в операции участвуют около 10 000 американских моряков, морских пехотинцев и лётчиков, а также более десятка военных кораблей США и десятки самолётов. Военные наблюдатели широко отмечают, что силы США обладают возможностью поддерживать блокаду в обозримом будущем, но продолжающееся давление увеличивает вероятность иранских атак. Это, в свою очередь, может привести к краху двухнедельного перемирия, начавшегося в среду. Кроме того, любые попытки перехвата судов стратегических противников, включая Китай, могут создать новые эскалации, а стратегия, вероятно, продолжит дестабилизировать мировые нефтяные рынки.
Иран осудил подход США как «пиратство», в то время как Трамп в понедельник пообещал «уничтожить» любые иранские корабли, которые попытаются прорвать блокаду. Обновление во вторник поступило, когда обе стороны сигнализировали о готовности к дальнейшим переговорам после неудачи в достижении прорыва за 21 час переговоров между делегациями США и Ирана. Ключевые нерешённые вопросы включают контроль над Ормузским проливом, будущее ядерной программы Ирана и распространение перемирия на продолжающееся вторжение и бомбардировки Израилем Ливана.