Turkiyaning janubiy Kahramanmaras viloyatida o‘rta maktabda sodir bo‘lgan otishmada to‘rt kishi halok bo‘ldi. Viloyat hokimi Mukerrem Unluer chorshanba kuni e’lon qilganidek, halok bo‘lganlarning uchtasi o‘quvchi, bittasi o‘qituvchi. Yana 20 kishi yaralangan.
Hokimning aytishicha, hujumchi o‘z otasiga tegishli bo‘lgan qurollarni orqa sumkasiga solib maktabga kelgan. U ikki sinfxonaga kirib, tasodifiy ravishda o‘q uzgan, natijada jarohatlar va o‘limlar sodir bo‘lgan. Hujumchi ham halok bo‘lgan, uning o‘z joniga qasd qilgani haqida xabarlar bor.
Otishma haqidagi xabarlardan so‘ng politsiya va tez yordam mashinalari voqea joyiga yuborilgan. Mahalliy ommaviy axborot vositalari hodisa Onikisubat tumanidagi Ayse Calik o‘rta maktabida ro‘y berganini xabar qilmoqda. Hujumchi sakkizinchi sinf o‘quvchisi bo‘lib, 13-14 yoshda edi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bola maktabga otasiga tegishli beshta qurol va ettita magazin olib kelgan. Otasi nafaqadagi politsiya xodimi bo‘lgan. Adliya vaziri Akin Gurlek tergov boshlanganini ma’lum qilgan.
Bu otishma Sanliurfa viloyatidagi o‘rta maktabda sobiq o‘quvchi tomonidan o‘q uzilganidan bir kun o‘tgach sodir bo‘ldi, u yerda 16 kishi yaralangan va hujumchi o‘z joniga qasd qilgan. Turkiyada maktab otishmalari kam uchraydi, ayniqsa bir-biriga yaqin vaqtda sodir bo‘lishi g‘ayrioddiy hodisa hisoblanadi.

В средней школе на юге Турции, в провинции Кахраманмараш, произошла стрельба, в результате которой погибли четыре человека. Как заявил в среду губернатор провинции Мукеррем Унлюэр, среди погибших трое учащихся и один учитель. Еще 20 человек получили ранения.
По словам губернатора, нападавший пришел в школу с оружием, которое, как полагают, принадлежало его отцу, в рюкзаке. Он вошел в два класса и открыл беспорядочную стрельбу, что привело к травмам и смертям. Нападавший также погиб, по сообщениям, он покончил с собой.
Полиция и машины скорой помощи были направлены на место происхождения после сообщений об интенсивной стрельбе. Местные СМИ назвали местом инцидента среднюю школу Айше Чалик в районе Оникисубат. Унлюэр отметил, что нападавший учился в восьмом классе, то есть ему было 13-14 лет.
Сообщается, что мальчик прибыл в школу, неся пять единиц огнестрельного оружия и семь магазинов, принадлежавших его отцу, бывшему полицейскому. Министр юстиции Акин Гюрлек заявил, что было начато расследование.
Эта стрельба произошла через день после того, как в соседней провинции Шанлыурфа бывший ученик открыл огонь в средней школе, в результате чего 16 человек получили ранения, а стрелок затем покончил с собой. Мотив атаки во вторник остается неясным. Школьные перестрелки в Турции случаются редко, особенно в такие сжатые сроки.