Yevropa Ittifoqi rahbari Ursula fon der Leyen chorshanba kuni butun ittifoq boʻylab bolalarni onlayn tahdidlardan himoya qilish uchun yoshni tekshirish ilovasini joriy etishga chaqirdi. Uning soʻzlariga koʻra, bu ilova foydalanuvchilarga shaxsiy maʼlumotlarni oshkor qilmasdan yoshini tasdiqlash imkonini beradi, ammo bu taklif Yevropa Ittifoqining qatʼiy maʼlumotlarni himoya qilish standartlariga muvofiqligi va amalga oshirilishi qiyin boʻlishi mumkin.
Ilova, Yevropa Komissiyasining taʼkidlashicha, COVID-19 pandemiyasida qoʻllanilgan raqamli sertifikatlarga oʻxshash boʻlib, foydalanuvchilar pasport yoki milliy ID karta orqali oʻrnatib, cheklangan kontentga kirishda yoshini tasdiqlashi mumkin. Biroq, bu tizim Yevropa Ittifoqining Raqamli Xizmatlar Qonuni (DSA) bilan bogʻliq boʻlib, pornografiya, qimor va spirtli ichimliklar bilan bogʻliq xizmatlarga kirishni cheklashni nazarda tutadi, ammo bu qoidalarni amalga oshirish aʼzo davlatlar oʻrtasida kelishmovchiliklarga olib kelishi mumkin.
Fon der Leyen bolalarning onlayn xavfsizligi holatini „juda tashvishli“ deb taʼrifladi va cheksiz skrollash, shaxsiylashtirilgan kontent va qisqa video kabi xususiyatlar bolalar uchun zararli ekanligini taʼkidladi. Yevropa Parlamenti ijtimoiy tarmoqlarga kirish uchun minimal yoshni 16 deb belgilashni taklif qilgan boʻlsa-da, hali hech qanday majburiy Yevropa Ittifoqi qonuni yoʻq, bu esa amalga oshirish jarayonini murakkablashtiradi.
Ilova ochiq manbali texnologiyaga asoslangan va „butunlay anonim“ deb eʼlon qilingan, lekin bu Yevropa Ittifoqidan tashqarida ham qoʻllanilishi mumkin. Avstraliyaning 16 yoshgacha boʻlgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlashi kabi global tendentsiyalar bosimni oshirgan, ammo Yevropa Ittifoqida ishonchli tekshirish vositalari yetishmasligi muammoni keltirib chiqargan. Hozircha, amalga oshirish asosan aʼzo davlatlarga bogʻliq boʻlib, ilova kelajakdagi qoidalarga rioya qilishga yordam berishi maqsad qilingan, ammo bu jarayon iqtisodiy va texnik qiyinchiliklarga duch kelishi mumkin.

Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в среду объявила о готовности приложения для проверки возраста, которое, как утверждается, позволит пользователям подтверждать свой возраст в интернете без раскрытия личных данных. Однако эта инициатива вызывает сомнения в её соответствии строгим стандартам защиты данных ЕС и может столкнуться с трудностями при внедрении, учитывая разногласия между государствами-членами.
Приложение, по заявлениям Комиссии, аналогично цифровым сертификатам, использовавшимся во время пандемии COVID-19, и будет настраиваться с помощью удостоверения личности, такого как паспорт или национальное ID. Оно предназначено для поддержки исполнения Регламента о цифровых услугах (DSA), который якобы направлен на регулирование онлайн-платформ, включая ограничение доступа к порнографии, азартным играм и услугам, связанным с алкоголем, но его реализация может привести к бюрократическим препятствиям.
Фон дер Ляйен назвала ситуацию с безопасностью детей в интернете «чрезвычайно тревожной», указав на такие функции, как бесконечная прокрутка, персонализированный контент и короткие видео, которые, по её словам, могут вызывать зависимость и наносить вред молодым пользователям. Европейский парламент предложил установить минимальный возраст для доступа к социальным сетям в 16 лет, но обязательного общеевропейского закона пока нет, что усложняет единообразное применение.
Приложение заявлено как «полностью анонимное» и построенное на открытом исходном коде, что, как утверждается, позволит использовать его за пределами ЕС. Давление на уровне ЕС усилилось после введения Австралией запрета на социальные сети для лиц младше 16 лет, но отсутствие надёжных инструментов проверки в ЕС до сих пор создавало проблемы. В настоящее время исполнение в основном ложится на государства-члены, и приложение призвано помочь платформам соблюдать будущие правила, но этот процесс может столкнуться с экономическими и техническими вызовами.