Avstraliyaning eng katta neft zavodi bo‘lgan Viva Energy kompaniyasining Jilong shahridagi zavodida kuchli yong‘in sodir bo‘ldi. Yong‘in o‘tgan chorshanba kechasi boshlanib, 60 metr balandlikdagi olovlar ko‘tarildi va faqat juma kuni ertalab nazorat ostiga olingan. Bu zavod mamlakatdagi faoliyat yuritayotgan ikkita neft zavodidan biri bo‘lib, Avstraliyaning yoqilg‘i ishlab chiqarishining 10 foizini ta’minlaydi.
Yong‘in Avstraliya uchun juda noqulay vaqtga to‘g‘ri keldi, chunki mamlakat yoqilg‘i ehtiyojining 80 foizini import qiladi va Yaqin Sharqdagi urush tufayli global ta’minot uzilishlarini qoplashga intilmoqda. Energiya moliyasi tahlilchisi Kevin Morrisonning aytishicha, Osiyo-Tinch okeani mintaqasi yoqilg‘i xavfsizligi muammosiga duch kelmoqda va Avstraliyada katta zaxiralar yo‘q. U: "Bu muhim ta’minot manbai noma’lum muddatga to‘xtatilishi juda katta muammo", deb ta’kidladi.
Bosh vazir Entoni Albanizi Malayziyada bo‘lganida, Bruney va Janubiy Koreyadan qo‘shimcha 100 million litr dizel yoqilg‘isi ta’minlanganini e’lon qildi. U bu haqda: "Bu hukumatning yangi strategik zaxira vakolatlari ostida kutilayotgan ko‘plab yuk tashishlarning birinchisi", deb aytdi. Energiya vaziri Kris Bouen esa yong‘in yuqori oktanli benzin ishlab chiqaradigan zavod qismiga zarar yetkazganini, lekin reaktiv yoqilg‘i va dizel ishlab chiqaradigan boshqa qismlar yong‘indan omon qolganini aytdi.
Hodisa nazoratchisi Mark MakGinnes yong‘inni qizg‘in yonuvchi gazlar va suyuq uglevodorodlarning "sezilarli sizishi" qo‘zg‘atganini aytdi. U: "Bu juda shiddatli edi. Kichik yong‘indan bir necha portlashlar orqali katta, qizg‘in yong‘inga aylandi", deb izoh berdi. Viva Energy rahbari Skott Uayatt esa bu "juda qiyin hodisa" ekanligini va hozirgi kunda ishlab chiqarish emas, balki obyektni xavfsiz holatga keltirish ustida ishlayotganini aytdi.
Avstraliya hukumatining ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda atigi 38 kunlik benzin zaxirasi mavjud bo‘lib, bu Xalqaro Energiya Agentligining 90 kunlik minimal talabidan ancha past. Hukumat hozircha yoqilg‘ini normallashtirish choralariga o‘tmasdan, haydovchilarni yoqilg‘ini tejashga va imkon bo‘lsa jamoat transportidan foydalanishga chaqirmoqda. Avstraliya, Osiyo va Janubiy Tinch okeanidagi ko‘plab davlatlar kabi, dunyo neft va gazining beshdan bir qismini tashigan Gormuz bo‘g‘ozi orqali tashiladigan neftga juda bog‘liq, ammo AQSh va Isroilning Eron bilan urushi boshlanganidan beri bu muhim suv yo‘li orqali kemalar harakati deyarli to‘xtagan.

На крупнейшем нефтеперерабатывающем заводе Австралии, принадлежащем компании Viva Energy в Джилонге, произошел масштабный пожар. Возгорание началось в ночь на среду, пламя достигало высоты 60 метров, и только к утру четверга его удалось взять под контроль. Этот завод является одним из всего двух действующих НПЗ в стране и обеспечивает около 10% топливных потребностей Австралии.
Пожар произошел в крайне неблагоприятное время для Австралии, которая импортирует 80% необходимого топлива и пытается компенсировать перебои в поставках из-за войны на Ближнем Востоке, вызвавшей рост мировых цен на энергоносители. Аналитик по энергетическим финансам Кевин Моррисон отметил, что регион Азиатско-Тихоокеанского бассейна сталкивается с проблемами энергетической безопасности, а у Австралии отсутствуют значительные запасы. Он заявил: «Вывод из строя этого ключевого источника поставок на неизвестный срок является серьезной проблемой».
Премьер-министр Энтони Албанези, находящийся с визитом в Малайзии, объявил в четверг о дополнительных поставках около 100 миллионов литров дизельного топлива из Брунея и Южной Кореи. Он заявил на пресс-конференции: «Это первая из многих ожидаемых поставок, обеспеченных в рамках новых полномочий правительства по стратегическим резервам». Министр энергетики Крис Боуэн ранее сообщил, что пожар повредил участок завода, производящий высокооктановый бензин, но другие секции, выпускающие авиационное топливо и дизель, удалось защитить.
Контролер инцидента Марк МакГиннесс сообщил, что пожар был вызван «значительной утечкой» легковоспламеняющихся газов и жидких углеводородов. Он рассказал журналистам: «Это было довольно яростно. От небольшого возгорания через несколько взрывов оно переросло в крупный интенсивный пожар». Глава Viva Energy Скотт Уайатт назвал происшествие «очень сложным инцидентом» и подчеркнул, что приоритетом в данный момент является обеспечение безопасности объекта, а не производство.
Согласно правительственным данным, Австралия имеет запасы бензина всего на 38 дней, что значительно ниже 90-дневного минимума, установленного Международным энергетическим агентством. Правительство пока воздерживается от введения нормирования топлива, но призывает водителей экономить бензин и по возможности пользоваться общественным транспортом. Как и большинство стран Азии и Южной части Тихого океана, Австралия сильно зависит от нефти, транспортируемой через Ормузский пролив, который ранее обеспечивал пятую часть мировых поставок нефти и газа, но с начала войны США и Израиля против Ирана морское движение через этот критический водный путь практически прекратилось.