Afg‘onistonning sharqiy qismidagi Hindu Kush tog‘larida, Kunar daryosi bo‘yida, yuzlab erkaklar qimmatli oltin changini qidirib, cheklangan iqtisodiy imkoniyatlar fonida o‘z hayotlarini qurmoqda. Bu tog‘li hudud, aprel oyida hali qor bilan qoplangan cho‘qqilari bilan, Pokiston chegarasiga yaqin joyda ishchilarni jalb qiladi, ular past maoshlar bilan qiynalayotgan mamlakatda baxtlarini o‘zgartirishga umid qilishadi.
Kunar viloyatidagi Kharwalu qishlog‘i yaqinida, loy g‘ishtli uylar va terrasali bug‘doy dalalari orasida, erkaklar daryo tubining quruq qismlarini qazib, toshli yuklarini daryo suvi bilan yuvishadi. 45 yoshli Delavar, Kabuldagi uyidan ett soat uzoqlikdagi qurilish ishini tashlab, bu oltin qidiruvchilariga qo‘shilgan. Sakkiz farzandli otasi, faqat bitta ism bilan tanilgan, shunday dedi: "Mamlakatda ko‘p ish imkoniyatlari yo‘q, va biz shu tarzda o‘zimiz uchun ish yaratdik". U qo‘shimcha qilib, topilgan oltin donalari odatda bug‘doy donasidan kichikroq ekanligini aytdi.
Yaqin atrofdagi G‘oziobodda, yuzlab ishchilar qo‘l bolg‘alari bilan tog‘ yonbag‘irlarini qirib, og‘ir qoplamalarni tik yonbag‘irlardan pastga tushirib, oltinni filtrlash uchun elaklarga bo‘shashtirishadi. Boshqalari esa, uzun yog‘och dastalariga biriktirilgan sariq kanistarlardan daryo suvini elaklar ustiga quyishadi, bu esa kichikroq, ehtimol oltinli toshlarning gilamlarga sirpanib tushishiga imkon beradi. Ikkita qo‘shimcha elakdan so‘ng, oltin donalari vaqti-vaqti bilan metall laganlarda paydo bo‘ladi. 35 yoshli Gul Ahmad Jan, bu ish foydali bo‘lishi mumkinligini da‘vo qiladi: "Biz bir haftada taxminan 1 gramm oltin olishimiz mumkin", bu esa taxminan 8,000 Afg‘ani (125 dollar) qimmatga teng.
Afg‘onistonning tabiiy boyliklari o‘n yillik mojarolar davrida asosan o‘rganilmagan bo‘lib qolgan, garchi Kunar rasmiysi AFP axborot agentligiga aytganidek, oltin qidirish bu yerda 10 yildan ortiq vaqtdan beri davom etmoqda. Bu faoliyat mamlakatdagi iqtisodiy qiyinchiliklar fonida aholi uchun muhim daromad manbai bo‘lib xizmat qilmoqda, ammo uzoq muddatli barqarorlik va rivojlanish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar zarurligini ko‘rsatadi.

В восточной части Афганистана, в горах Гиндукуш, вдоль реки Кунар, сотни мужчин ищут драгоценную золотую пыль, создавая средства к существованию на фоне ограниченных экономических возможностей. Этот горный регион, с вершинами, всё ещё покрытыми снегом в апреле, привлекает рабочих недалеко от границы с Пакистаном, надеющихся изменить свою судьбу в стране, страдающей от низких заработных плат.
Недалеко от деревни Харвалу в провинции Кунар, среди глинобитных домов и террасированных пшеничных полей, мужчины выкапывают сухие участки русла реки, прежде чем промывать свои каменистые находки речной водой. 45-летний Делавар, оставив строительную работу в семи часах от своего дома в Кабуле, присоединился к этим золотоискателям. Отец восьмерых детей, использующий только одно имя, сказал: "В стране не так много возможностей для трудоустройства, и таким образом мы создали работу для себя". Он добавил, что найденные золотые самородки обычно меньше пшеничного зерна.
В близлежащем Газеабаде сотни рабочих долбят горные склоны кирками, неся тяжёлые мешки вниз по крутым склонам, чтобы высыпать их на сита для фильтрации золота. Другие используют жёлтые канистры, прикреплённые к длинным деревянным ручкам, чтобы лить речную воду на сита, позволяя более мелким, потенциально золотоносным камням соскальзывать на циновки. После двух дополнительных просеиваний золотые самородки иногда появляются в металлических лотках. 35-летний Гул Ахмад Джани утверждает, что эта работа может быть прибыльной: "Мы можем получить до примерно 1 грамма золота", что стоит приблизительно 8 000 афгани (125 долларов) всего за одну неделю.
Природные ресурсы Афганистана оставались в значительной степени неразработанными в течение десятилетий конфликта, хотя чиновник из Кунара сообщил агентству AFP, что промывка золота происходит там уже более 10 лет. Эта деятельность служит важным источником дохода для населения на фоне экономических трудностей в стране, но также подчёркивает необходимость дополнительных возможностей для долгосрочной стабильности и развития.