Eron parlamenti raisi Muhammad Bog‘ir G‘olibof Livandagi hamkasbi Nabih Berri bilan telefon orqali suhbatlashdi va Livanda o‘t ochishni to‘xtatish Eron uchun ham bir xil darajada muhim ekanligini ta'kidladi. Ushbu bayonot G‘olibofning Telegramdagi postida e'lon qilindi, unda u Eronning "barcha mojaro zonalarida doimiy o‘t ochishni to‘xtatishni o‘rnatish uchun dushmanlarimizni majburlashga intilayotganini" yozgan.
G‘olibof o‘tgan hafta Pokistonda bo‘lib o‘tgan birinchi AQSh-Eron uchrashuvida Eron delegatsiyasiga rahbarlik qilgan, ammo uchrashuv kelishuvsiz yakunlangan. Eron hukumatining pozitsiyasi doimo shu bo‘lib kelgan: Eron ustidagi urushni to‘xtatish uchun o‘t ochishni to‘xtatish Livanga ham qo‘llanilishi kerak. Bu talab AQSh va Isroil tomonidan rad etilgan, ular bu kelishuvning bir qismi emasligini da'vo qilmoqda.
Berri G‘olibofga Isroilning so‘nggi hujumlari haqida ma'lumot berdi va janglardan 1,2 million livanlikning ko‘chirilganligini aytdi. Berri: "Isroil bizning mamlakatimizda so‘zsiz jinoyatlar sodir etmoqda va livanliklarni ko‘chirishga intilmoqda", deb ta'kidladi. U, shuningdek, "Sionist rejimi (Isroil) bilan har qanday rasmiy aloqa va maslahatlashuv livanliklar manfaatlariga ziddir", deb qo‘shimcha qildi va Eronning Livanda o‘t ochishni to‘xtatishni ta'minlashdagi sa'y-harakatlarini qadrladi.
Livan 2-mart kuni Eron bilan bog‘liq Hizbulloh guruhi Isroilga raketalar otganidan keyin AQSh-Isroilning Eron ustidagi urushiga tortildi. Hizbulloh bu hujumlarni Isroilning 28-fevralda urushning birinchi kunida Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeneyni o‘ldirishi va 2024-yil noyabrida Livanda kelishilgan o‘t ochishni to‘xtatishni deyarli har kuni buzishiga javob deb izohladi. O‘shandan beri Isroil kuchlari Livanda 2000 dan ortiq odamni o‘ldirdi.
O‘tgan chorshanba kuni kechqurun AQSh prezidenti Donald Tramp Isroil va Livan rahbarlarining 34 yil ichida birinchi marta payshanba kuni bir-birlari bilan gaplashishini e'lon qildi. Isroil rasmiysi bu xabarlarni tasdiqlagan bo‘lsa-da, Livan hukumati hali izoh bermadi. Bu rivojlanish mintaqaviy tinchlik sa'y-harakatlaridagi murakkab dinamikani aks ettiradi.

Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф в телефонном разговоре со своим ливанским коллегой Набихом Берри заявил, что прекращение огня в Ливане имеет для Ирана такое же значение, как и в самой стране. Это заявление было опубликовано в посте Галибафа в Telegram, где он написал, что Тегеран "стремится заставить наших врагов установить постоянное прекращение огня во всех зонах конфликта в соответствии с соглашением".
Галибаф возглавлял иранскую делегацию на первой встрече США и Ирана в Пакистане на прошлой неделе, которая завершилась без сделки. Позиция иранских властей последовательно заключалась в том, что прекращение огня для остановки войны против Ирана должно применяться и к Ливану, что, как утверждают США и Израиль, не является частью соглашения. Галибаф сказал Берри, что иранцы "никогда не забывали наших ливанских братьев и считают их среди нас", добавив, что эта солидарность остается ключевым элементом внешней политики Тегерана.
Берри подробно описал последние израильские атаки на Ливан и сообщил Галибафу, что к настоящему времени боевые действия привели к перемещению 1,2 миллиона ливанцев. Берри заявил: "Израиль буквально совершает преступления в нашей стране и стремится переместить ливанский народ". Он также подчеркнул, что "любое официальное общение и консультации с сионистским режимом (Израилем) определенно не в интересах ливанского народа", выразив признательность усилиям Ирана в помощи по обеспечению прекращения огня в Ливане.
Ливан был втянут в войну США и Израиля против Ирана 2 марта после того, как связанная с Тегераном группировка "Хезболла" выпустила ракеты по Израилю. "Хезболла" заявила, что эти атаки были ответом на убийство Израилем верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи в первый день войны 28 февраля, а также на почти ежедневные нарушения Израилем прекращения огня, согласованного в Ливане в ноябре 2024 года. С тех пор израильские силы убили более 2000 человек в Ливане.
Поздно вечером в среду президент США Дональд Трамп объявил, что лидеры Израиля и Ливана впервые за 34 года проведут переговоры в четверг. Хотя израильский чиновник подтвердил эти сообщения, ливанское правительство пока не прокомментировало. Это развитие подчеркивает сложную динамику региональных мирных усилий, на которые влияют противоречивые заявления и нерешенные конфликты.