Janubiy Afrika politsiyasi maʼlumotlariga ko‘ra, fransuz-tog‘li beninlik faol Kemi Seba (haqiqiy ismi Stellio Gilles Robert Capo Chichi) Zimbabve orqali Yevropaga qochishga urinayotgan paytda hibsga olingan. U Benin hukumati tomonidan "qo‘zg‘olonni qo‘zg‘atish"da ayblanib, xalqaro qidiruvda ekanligi aytilmoqda.
Seba va uning 18 yoshli o‘g‘li dushanba kuni Pretoriyadagi savdo markazida maxfiy operatsiya natijasida qo‘lga olingan. Politsiya, ularga Zimbabvega noqonuniy o‘tishda yordam bergan va taxminan 250 000 Janubiy Afrika rand (15 000 AQSh dollari) olgan "vositachi" ham hibsga olinganligini eʼlon qildi. Ular sudga chiqarilgan va ish 20 aprelga qoldirilgan, Sebaning ekstraditsiyasi rejalashtirilmoqda.
45 yoshli Seba Afrikadagi fransuz taʼsiriga qarshi chiqishi, G‘arbiy Afrikadagi harbiy rahbarlarni qo‘llab-quvvatlashi va rus targ‘ibotini tarqatishda ayblanishi bilan tanilgan. Uning 1,5 million obunachisi bor va "Pan-Afrikachilik Favqulodda Vaziyati" NNT boshlig‘i sifatida Afrika suvereniteti va birdamligi masalalarini ilgari suradi. 2024-yilda u fransuz fuqaroligidan mahrum qilingan va pasportini yoqib yuborgan.
Sebaning ayblovlari haqida hech qanday izoh bermagan bo‘lsa-da, uning tarafdorlari hibsga olishni siyosiy motivatsiyalangan deb qoraladilar. Parijdagi diasporalar uyushmasidan Sayia Moudongo BBCga bergan intervyusida: "Bu taniqli pan-afrikalik ovozni qo‘rqitishga urinishdir. Biz bunga qarshi kurashamiz. Janob Seba ozod qilinmaguncha kurashamiz", dedi.
Benin, sobiq fransuz mustamlakasi, 7-dekabr kuni muvaffaqiyatsiz davlat to‘ntarishiga urinishdan so‘ng uning qo‘llab-quvvatlashi uchun xalqaro qidiruv chiqargan. Seba o‘sha paytda videoda bu "mamlakat ozodlik kuni" ekanligini eʼlon qilgan. Niger harbiy hukumati unga diplomatik pasport berib, "maxsus maslahatchi" etib tayinlagan, bu esa uning mintaqadagi siyosiy aloqalarini ko‘rsatadi.

Полиция ЮАР сообщила, что задержала французско-бенинского активиста Кеми Себа (настоящее имя Стелльо Жиль Робер Капо Шиши), когда он якобы пытался бежать в Европу через Зимбабве. Себа разыскивается в Бенине по обвинению в «подстрекательстве к мятежу» после поддержки прошлогодней неудавшейся попытки государственного переворота в этой стране.
Себа и его 18-летний сын были арестованы в понедельник в результате спецоперации в торговом центре в Претории. Также был задержан «посредник», который, как утверждается, получил около 250 000 южноафриканских рандов (15 000 долларов США) за помощь в нелегальном переходе в Зимбабве. Они остаются под стражей после явки в суд в среду, дело перенесено на 20 апреля, планируется экстрадиция Себа.
45-летний Себа известен своим противодействием французскому влиянию в Африке, поддержкой военных лидеров Западной Африки и обвинениями в распространении российской пропаганды. У него 1,5 миллиона подписчиков в сети, он возглавляет НПО «Чрезвычайная ситуация панафриканизма», продвигающую вопросы африканского суверенитета и солидарности. В 2024 году он был лишён французского гражданства и публично сжёг свой паспорт.
Себа не прокомментировал выдвинутые против него обвинения, но некоторые его сторонники осудили арест как политически мотивированный. Сайя Мудонго из ассоциации диаспоры в Париже заявил BBC: «Это попытка запугать видный панафриканский голос. Мы будем бороться с этим до тех пор, пока г-н Себа не будет освобождён».
Бенин, бывшая французская колония, выдал международный ордер на арест Себа после его поддержки неудавшегося переворота 7 декабря, когда мятежные солдаты заявили о свержении президента. В том же году военное правительство Нигера выдало ему дипломатический паспорт, назначив «специальным советником» лидера хунты Абдурахмане Тиани, что подчёркивает его связи с региональными властями, переориентировавшимися на сотрудничество с Россией вместо Франции.