Meghan, Sasseks gertsoginyasi, Melburnda bo'lib o'tgan ijtimoiy tarmoqlar zararlari haqidagi suhbatda o'zining 10 yil davomida butun dunyoda eng ko'p trolling qilingan odam bo'lganini aytdi. U har kuni o'n yil davomida 'zodvorlikka' duchor bo'lganini va texnologiya kompaniyalari platformalarning noto'g'ri foydalanishini to'xtatish uchun 'rag'batlantirilmaganligini' ta'kidladi.
Er-xotin Avstraliyada ishlamaydigan qirollik a'zolari sifatida to'rt kunlik gastrol safarida bo'lib, payshanba kuni ruhiy salomatlik dasturi vakillari bilan uchrashuvda mamlakatning 16 yoshgacha bo'lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlashini qo'llab-quvvatlashlarini bildirdilar. Xarry shaxsan ushbu taqiqni 'mas'uliyat va yetakchilik nuqtai nazaridan' 'ajoyib' deb atadi.
Meghan o'z nutqida, 'sizlar nimalarni boshdan kechirayotganingizni o'ylaganimda, men shuni tushunaman: siz bilasizki, o'sha milliard dollarlik sanoat, to'liq shafqatsizlikka asoslangan va tashkil etilgan, bu o'zgarmaydi. Shuning uchun siz undan kuchliroq bo'lishingiz kerak', dedi. Xarry esa platformalarga egalik qiluvchi texnologiya kompaniyalari 'javobgarlikni o'z zimmalariga olishlari kerak' va 'yosh odamlar hech qanday holatda xavfsiz bo'lishi kerak bo'lgan narsadan taqiqlanib jazolanishi mumkin emas', deb qo'shdi.
Gastrolning uchinchi kunida er-xotin mahalliy Aborigenlar tomonidan boshqariladigan 'Scar Tree Walk' nomli madaniy meros sayohatiga qo'shildi. Ular Melburnning Yarra daryosining an'anaviy nomi bo'lgan Birrarung bo'ylab yurishdi, san'at o'rnatmalarini ko'rdilar va an'anaviy egalar tomonidan daryo va atrofidagi erlardan baliq ovlash va ov qilish uchun qanday foydalanilganini o'rgandilar. Koorie Heritage Trust bosh direktori Tom Mosby BBCga aytishicha, sayohatning bu qismi er-xotinga shahar ostida nimalar yashiringanini ko'rish imkonini berdi.
Ba'zi mahalliy aholi va sayyohlar er-xotinni yurish paytida uchratishdi. Braziliyalik sayyoh Sofia Rocha ularni 'eng go'zal juftlik' deb atadi, mahalliy aholi Narelle Zagami esa ularni 'juda hissiy' va 'go'zal odamlar' deb ta'rifladi. Er-xotinning xususiy shaxslar sifatida gastrol paytida pul ishlashi haqidagi tanqidlarga javoban Zagami: 'Ular ham tirikchilik uchun pul topishlari kerak. Bu endi ularning hayotining bir qismi, shuning uchun men buni yaxshi deb o'ylayman', dedi. Xarry va Meghanning Avstraliyaga so'nggi tashrifi 2018-yilda, nikohlaridan bir necha oy o'tgach bo'lgan.

Герцогиня Сассекская Меган заявила в Мельбурне, что в течение 10 лет она была 'самым травимым человеком во всем мире' в интернете. Выступая на мероприятии о вреде социальных сетей вместе с герцогом Сассекским Гарри, она сказала, что её 'травливали' каждый день на протяжении десятилетия, и что технологические компании 'не заинтересованы в том, чтобы остановить' злоупотребление их платформами.
Пара находится в Австралии с четырёхдневным туром в качестве неработающих членов королевской семьи и использовала встречу в четверг с представителями программы психического здоровья, чтобы выразить поддержку запрету социальных сетей для детей до 16 лет в стране. Гарри лично назвал этот запрет 'эпическим' с точки зрения 'ответственности и лидерства'.
Меган в своём выступлении отметила: 'Когда я думаю о вас и о том, что вы переживаете, я понимаю: вы знаете, что эта миллиардная индустрия, полностью основанная и построенная на жестокости ради кликов, — это не изменится. Поэтому вы должны быть сильнее этого'. Гарри добавил, что технологические компании, владеющие платформами, 'должны нести ответственность', и 'молодые люди ни в коем случае не должны быть наказаны запретом на то, что должно быть безопасным в использовании, несмотря ни на что'.
В третий день тура пара присоединилась к культурной прогулке аборигенов под названием 'Scar Tree Walk'. Под руководством местных гидов они прошли вдоль Биррарунга, традиционного названия реки Ярра в Мельбурне, увидели арт-инсталляцию и узнали, как коренные жители использовали реку и окружающие земли для рыбалки и охоты. Генеральный директор фонда Koorie Heritage Trust Том Мосби сообщил BBC, что эта часть тура позволила паре увидеть, что на самом деле скрывается под городом.
Некоторые местные жители и туристы встретили пару во время прогулки. Бразильская туристка София Роша назвала их 'самой прекрасной парой', а местная жительница Нарелле Загами описала встречу как 'очень эмоциональную'. На критику о том, что пара зарабатывает деньги во время тура как частные лица, Загами ответила: 'Им тоже нужно зарабатывать на жизнь. Теперь это часть их жизни, так что я думаю, это хорошо'. Последний визит Гарри и Меган в Австралию состоялся в 2018 году, через несколько месяцев после их свадьбы.