️ Rim-katolik cherkovi rahbari Papa Leo XIV Afrikadagi safari davomida urush va resurslarni talon-toroj qilishni qoralashda davom etmoqda. Kamerunning Bamenda shahrida boʻlib oʻtgan tinchlik uchrashuvida u “bir nechta zolimlar” dunyoni urush va istismor orqali vayron qilayotganini, ularning milliardlab mablagʻlarni qurollarga sarflashi cheksiz zoʻravonlik va oʻlimga olib kelayotganini taʼkidladi.
️ Papaning nutqi AQSh prezidenti Donald Trump bilan keskinlikni kuchaytirdi, chunki Leo urushning umuman va Trumpning Eron siyosatining ayrim jihatlarini tanqid qilgan. Trump papani ochiqdan-ochiq tanqid qilgan, bu esa ikki yetakchi oʻrtasidagi munosabatlarni keskinlashtirgan. Papaning “Din va Xudoning nomidan oʻz harbiy, iqtisodiy va siyosiy manfaatlari uchun foydalanuvchilar” haqidagi soʻzlari Vashingtondagi “muqaddas urush” retorikasiga ishora boʻlishi mumkin.
️ Bamenda Kamerundagi ingliz tilida soʻzlashuvchi separatistlar va hukumat kuchlari oʻrtasidagi mojaro markazida joylashgan. 1961-yilda ingliz tilida soʻzlashuvchilar Fransuz Kameruniga qoʻshilishga ovoz bergan, ammo keyinchalik siyosiy va iqtisodiy chetlashtirilganlikdan norozi boʻlib, 2016-yilda tinch namoyishlar bostirilgandan soʻng zoʻravonlik avj oldi. Mojaroda 6000 dan ortiq tinch aholi halok boʻlgan, 600 000 ga yaqin odam koʻchirilgan, oʻgʻirlik va tovlamachilik keng tarqalgan.
️ Bamenda arxiyepiskopi Andrew Nkea Fuanya papaga mintaqa aholisining “yaratilmagan vaziyat” azobini chekayotganini aytdi, “Eng Muqaddas Ota, bugun sizning oyoqlaringiz koʻplab bolalarimiz qonini ichgan Bamenda tuprogʻida turibdi”, deb qoʻshimcha qildi. Papa tinchlikparvarlarni maqtadi va har bir vijdonli insonning istismorni rad etishini talab qildi.
️ Kamerun neft, tabiiy gaz, boksit, kobalt, temir rudasi, oltin va olmos zahiralariga boy boʻlib, bu resurslar mojaroning iqtisodiy sabablarini ochib beradi. Papaning xabari global miqyosda urush va istismorga qarshi kurash muhimligini taʼkidlaydi, ayniqsa Afrikada davom etayotgan inqirozlar fonida.

️ Глава Римско-католической церкви Папа Лев XIV продолжил свою критику войны и эксплуатации ресурсов во время тура по Африке. На встрече по мирному урегулированию в Баменде, Камерун, он осудил «горстку тиранов», которые, по его словам, тратят миллиарды на опустошение мира через войны и эксплуатацию, создавая бесконечный цикл дестабилизации и смерти.
️ Слова понтифика приобрели новый резонанс на фоне публичных нападок президента США Дональда Трампа, который неоднократно критиковал папу за его осуждение войны в целом и отдельных аспектов политики американского режима в отношении Ирана. Заявления Льва XIV о «манипуляциях религией и именем Бога в военных, экономических и политических целях» воспринимаются как прямой вызов риторике Пентагона, где, как сообщается, операции в Иране пытались представить как «священную войну».
️ Баменда является эпицентром конфликта между правительственными силами и англоязычными сепаратистами в Камеруне. После того как в 1961 году англоязычное население проголосовало за присоединение к Французскому Камеруну, оно столкнулось с политической и экономической маргинализацией, что привело к насилию после подавления мирных протестов в 2016 году. В конфликте погибло более 6000 мирных жителей, около 600 000 были перемещены, широко распространены похищения и вымогательства.
️ Архиепископ Баменды Андрей Нкеа Фуанья рассказал папе, что люди в регионе страдают от «ситуации, которую они не создавали», добавив: «Святейший Отец, сегодня ваши ноги стоят на земле Баменды, которая испила кровь многих наших детей». Папа призвал к миру, благословил миротворцев и подчеркнул необходимость отвержения эксплуатации каждым честным человеком.
️ Камерун обладает значительными запасами нефти, природного газа, бокситов, кобальта, железной руды, золота и алмазов, что подчёркивает экономические корни конфликта. Послание папы акцентирует глобальную важность борьбы с войной и эксплуатацией, особенно в контексте продолжающихся кризисов в Африке и напряжённых международных отношений.