Isroil va Livan o‘rtasida 10 kunlik o‘t ochmaslik kelishuvi tuzildi, buni AQSh prezidenti Donald Tramp o‘zining ijtimoiy tarmog‘ida e’lon qildi. Tramp Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu va Livan prezidenti Jozef Aun bilan suhbatlashganidan so‘ng, kelishuvning EST vaqti bilan 17:00 da (GMT 21:00) kuchga kirishini ma’lum qildi.
Trampning yozishicha, “Bu ikki rahbar o‘z mamlakatlari o‘rtasida tinchlikka erishish uchun rasmiy ravishda 10 kunlik o‘t ochmaslikni boshlashga kelishib oldilar”. Bu e’lon ikki davlat o‘rtasidagi so‘nggi davrdagi keskinliklarni pasaytirishga qaratilgan bo‘lib, ammo kelishuvning uzoq muddatli barqarorligi haqida savollar qolmoqda.
O‘t ochmaslik kelishuvi mintaqaviy tinchlik jarayonida muhim qadam sifatida qaraladi, ammo AQShning bu tashabbusi va Trampning roli haqida tanqidiy fikrlar mayjud. Ko‘pchilik mutaxassislar bu kelishuvning amalda qanchalik samarali bo‘lishini va uzoq muddatli tinchlikka olib kelish ehtimolini shubha ostiga olmoqda, chunki mintaqadagi asosiy kelishmovchiliklar hali hal qilinmagan.

Израиль и Ливан достигли соглашения о 10-дневном перемирии, о чём объявил президент США Дональд Трамп в социальных сетях. Трамп сообщил, что после разговоров с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и президентом Ливана Жозефом Ауном перемирие вступит в силу в 17:00 по EST (21:00 GMT).
По словам Трампа, «эти два лидера согласились, что для достижения мира между их странами они официально начнут 10-дневное перемирие». Это объявление направлено на снижение напряжённости между двумя государствами в последнее время, однако остаются вопросы о долгосрочной устойчивости соглашения.
Перемирие рассматривается как важный шаг в региональном мирном процессе, но инициатива США и роль Трампа подвергаются скептической оценке. Многие эксперты сомневаются в эффективности этого соглашения на практике и его способности привести к долгосрочному миру, поскольку основные противоречия в регионе остаются нерешёнными.