AQSh Senati bu hafta Isroilga harbiy texnika sotishni to‘xtatishga qaratilgan taklifni rad etdi. Taklifni tashabbuskorlik qilgan progressiv senator Berni Sanders bo‘lib, u Isroilga buldozerlar sotishni to‘xtatishni talab qilgan. Biroq, ovoz berish natijasida taklif 40-59 hisobida rad etildi, faqat 7 demokrat senator respublikachilar tomoniga o‘tib, ko‘pchilik qarshilik ko‘rsatdi.
Huquq himoyachilari va tinchlik tarafdorlari bu natijani “tarixiy” o‘zgarish belgisi deb baholayapti. “Friends Committee on National Legislation” tashkilotining Yaqin Sharq siyosati bo‘yicha qonunchilik direktori Hassan el-Tayyabning ta’kidlashicha, “Taklif qabul qilinmagan bo‘lsa-da, ovoz berish ko‘rsatdiki, Senatdagi demokratlarning ko‘pchiligi endi shartsiz yordamga qarshi, bu esa aksariyat amerikaliklarning fikriga mos keladi”. U, shuningdek, bu ovoz berishning nafaqat qurol sotish, balki Eron bilan urush kabi yanada kengayishga qarshi ovoz ekanligini ta’kidladi.
Senator Berni Sanders o‘z bayonotida bu o‘zgarish amerikaliklarning kayfiyatini aks ettirishini aytdi: “Amerikaliklar, ular demokrat, respublikachi yoki mustaqil bo‘lsin, soliq pullarimizni u yerda, o‘z mamlakatimizda hayotni yaxshilashga sarflanishini xohlaydilar, Yaqin Sharqdagi begunoh ayollar va bolalarni o‘ldirishga va amerikalik askarlarni Netanyaxuning noqonuniy kengayish urushlariga jalb qilishga emas”. Pew tadqiqot markazining so‘nggi so‘roviga ko‘ra, AQSh kattalarining 60 foizi, shu jumladan demokratlarning 80 foizi Isroilga nisbatan salbiy fikrda.
Biroq, respublikachilar Senatda bir ovozdan Sandersning takliflariga qarshi chiqdilar. Respublikachi senator Rik Skott demokratlarni “terrorizm tomonida turishda” aybladi va ularning harakatlari “amerikaliklarning hayotini xavf ostiga qo‘yish” deb baholadi. Shu bilan birga, “American Israel Public Affairs Committee” (AIPAC) kabi nufuzli Isroil tarafdori lobbichi guruhlar taklifga qarshi faol harakat qildi, uni Isroil xavfsizligiga tahdid sifatida ko‘rsatdi.
Ovoz berish natijasi Demokratik partiya ichida ham keskinlikni kuchaytirdi. Senatdagi yetakchi demokrat Chak Shumer Sandersning taklifiga qarshi ovoz berdi, bu esa unga nisbatan partiya ichidagi tanqidlarni kuchaytirdi. Progressiv kongressmen Ro Xanna Shumerni iste’foga chaqirdi va uning “partiya bazasi va o‘z fraksiyasidan uzoqlashganini” ta’kidladi. “Jewish Voice for Peace” tashkilotining siyosiy direktori Bet Miller esa bu ovoz berishni “AQSh-Isroil ittifoqini qo‘llab-quvvatlovchi siyosiy ustunning katta yoriqlarini ko‘rsatishi” deb baholadi va bu “o‘zgarish nuqtasi” ekanligini aytdi.
Faollar va huquq himoyachilari bu natijani ko‘p yillik tashviqot natijasi deb hisoblaydilar va Kongressni Isroilga harbiy yordamni cheklash bo‘yicha yana ovoz berish va munozaralarni o‘tkazishga davom etishga chaqiradilar. El-Tayyabning aytishicha, ular senatorlarga maktublar yozish va telefon qilish orqali yordamni cheklashga undashda davom etadilar, chunki Isroilning urush jinoyatlari to‘xtaguncha bu kurash davom etadi.

Сенат США на этой неделе отклонил предложение о прекращении военных поставок Израилю. Резолюция, внесенная прогрессивным сенатором Берни Сандерсом, была направлена на блокировку продажи бульдозеров израильской армии. Однако голосование завершилось поражением: 40 сенаторов поддержали предложение, 59 выступили против, при этом лишь 7 демократов перешли на сторону республиканского большинства.
Правозащитники и активисты расценивают этот результат как «исторический» сдвиг в политике. Как заявил Хассан эль-Тайяб, законодательный директор по ближневосточной политике организации «Friends Committee on National Legislation», «Хотя резолюция не прошла, голосование ясно показывает, что большинство сенаторов-демократов теперь выступают против безоговорочной помощи Израилю, что соответствует мнению большинства американцев». Он также подчеркнул, что это голосование было не только о продаже оружия, но и против дальнейшей эскалации, включая расширение войны с Ираном.
Сенатор Берни Сандерс в своем заявлении отметил, что этот сдвиг отражает настроения американского народа: «Американцы, будь то демократы, республиканцы или независимые, хотят, чтобы наши налоговые деньги инвестировались в улучшение жизни здесь, дома, а не использовались для убийства невинных женщин и детей на Ближнем Востоке и вовлечения американских войск в незаконные войны расширения Нетаньяху». Опрос Pew Research Center, проведенный в этом месяце, показал, что 60% взрослых американцев, включая 80% демократов, негативно относятся к Израилю.
Однако республиканцы в Сенате единогласно выступили против резолюций Сандерса. Сенатор-республиканец Рик Скотт обвинил демократов, поддержавших предложение, в том, что они встали «на сторону терроризма», и заявил, что их действия «ставят под угрозу жизни американцев». В то же время влиятельное произраильское лобби, такое как «American Israel Public Affairs Committee» (AIPAC), активно выступало против резолюции, называя её угрозой безопасности Израиля.
Результаты голосования обострили внутренние противоречия в Демократической партии. Лидер демократов в Сенате Чак Шумер проголосовал против резолюции Сандерса, что вызвало критику в его адрес со стороны прогрессивных коллег. Конгрессмен Ро Ханна призвал Шумера уйти в отставку, заявив, что тот «оторван от базы партии и своей собственной фракции». Политический директор организации «Jewish Voice for Peace» Бет Миллер отметила, что 40 голосов в поддержку резолюции «показывают серьезные трещины в политической опоре, поддерживающей американо-израильский альянс», и назвала это «переломным моментом».
Активисты связывают растущее несогласие с безоговорочной помощью Израилю с совокупным эффектом израильской войны в Газе, разрушением южного Ливана и приостановленной войной с Ираном. Они планируют продолжать давление на Конгресс, требуя дополнительных голосований и дебатов по военной помощи Израилю, пока поддержка военных преступлений против палестинцев и ливанских граждан не прекратится. Эль-Тайяб подчеркнул, что активисты массово пишут письма и звонят сенаторам, чтобы убедить их ограничить помощь Израилю.