Kuba Prezidenti Migel Dias-Kanel mamlakatining AQSh bilan mojaroni istamasligini, ammo zarurat bo‘lsa kurashishga tayyor ekanligini bildirdi. Bu bayonot Kuba sotsialistik inqilobining 65 yilligi munosabati bilan berilgan bo‘lib, unda prezident Fidel Kastro deklaratsiyasini esladi va AQSh bilan bog‘liq kuchlar tomonidan amalga oshirilgan “Piglar qo‘ltig‘i” hujumining muvaffaqiyatsizligini eslatdi.
Dias-Kanel nutqida: “Vaziyat juda qiyin va bizni 1961-yil 16-apreldagi kabi jiddiy tahdidlarga, shu jumladan harbiy tajovuzga qarshi kurashishga tayyor bo‘lishga chaqiradi. Biz buni istamaymiz, lekin uni oldini olish uchun tayyorlanishimiz va, agar muqarrar bo‘lsa, uni mag‘lub etishimiz kerak”, dedi. U shuningdek, AQShning Kuba hukumatini ag‘darish tahdidlari va orol iqtisodiyotini siqib chiqarish maqsadida energiya cheklovlarini kuchaytirganini ta’kidladi.
AQShning energiya blokadasi va Venesuela sobiq prezidenti Nikolas Maduroning AQSh tomonidan o‘g‘irlanganidan keyin neft yetkazib berishining to‘xtatilishi orolda vaziyatni yomonlashtirdi. Yoqilg‘i tanqisligi va elektr uzilishlari haftalardan beri ishchilar va korxonalarga qo‘shimcha bosim o‘tkazmoqda. Bu cheklovlardan oldin ham Kuba iqtisodiyoti o‘nlab yillar davomida AQShning iqtisodiy embargosi, iqtisodiy noto‘g‘ri boshqaruv va siyosiy repressiyalar tufayli zarar ko‘rgan, bu ko‘plab kubaliklarni mamlakatni tark etishga majbur qilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotida 2025-yilda AQSh embargosini tugatishni talab qiluvchi rezolyutsiya 165 ovoz bilan qabul qilindi, faqat AQSh, Isroil, Argentina va Vengriya qarshi chiqdi. Bu rezolyutsiya 30 yildan ortiq vaqt davomida har yili qabul qilinmoqda. Dias-Kanel: “Kuba muvaffaqiyatsiz davlat emas. Kuba qamal qilingan davlat. Kuba ko‘p o‘lchovli tajovuzga duchor bo‘lgan davlat: iqtisodiy urush, kuchaytirilgan blokada va energiya blokadasi”, deb ta’kidladi.

Президент Кубы Мигель Диас-Канель заявил, что его страна не стремится к конфликту с Соединёнными Штатами, но готова сражаться в случае необходимости. Это заявление прозвучало в ходе выступления в честь 65-й годовщины социалистического характера Кубинской революции, где президент напомнил о декларации Фиделя Кастро и неудавшемся вторжении в заливе Свиней, осуществлённом силами, связанными с США.
Диас-Канель в своей речи подчеркнул: «Момент чрезвычайно сложный и вновь призывает нас, как 16 апреля 1961 года, быть готовыми к противостоянию серьёзным угрозам, включая военную агрессию. Мы этого не хотим, но наш долг — подготовиться, чтобы избежать этого, и, если это станет неизбежным, победить». Он также отметил угрозы со стороны бывшего президента США Дональда Трампа свергнуть кубинское правительство и ужесточение энергетических ограничений, направленных на сжатие экономики острова.
Энергетическая блокада со стороны США и прекращение поставок нефти из Венесуэлы после похищения бывшего президента Николаса Мадуро США в январе привели к ухудшению условий на острове. Нехватка топлива и перебои с электричеством уже недели создают дополнительную нагрузку на рабочих и предприятия. Ещё до этих усиленных ограничений экономика Кубы страдала от десятилетий экономического эмбарго со стороны США, а также от экономического неэффективного управления и политических репрессий, которые вынудили многих кубинцев покинуть страну.
В Организации Объединённых Наций в 2025 году резолюция с требованием прекратить эмбарго США была принята 165 голосами за при семи против, включая США, Израиль, Аргентину и Венгрию. Эта резолюция принимается ежегодно уже более 30 лет. Диас-Канель заявил: «Куба — не неудачное государство. Куба — осаждённое государство. Куба — государство, сталкивающееся с многомерной агрессией: экономической войной, усиленной блокадой и энергетической блокадой».