Myanmarning yangi prezidenti Min Aung Hlaing juma kuni mamlakat qamoqxonalaridan 4,335 mahbusni ozod qilishni tasdiqladi. Bu guruhda sobiq prezident Win Myint va taxminan 179 chet el fuqarosi ham borligi xabar qilinmoqda. Bunday ommaviy amnistiyalar odatda mamlakatning Yanvar oyidagi Mustaqillik kuni va Apreldagi Yangi yil bayramlari munosabati bilan amalga oshiriladi.
Yangondagi mashhur Insein qamoqxonasi oldida juma kuni yuzlab odamlar ozod qilinishi kutilayotgan yaqinlarini kutish uchun toʻplanishdi. Biroq, Nobel tinchlik mukofoti laureati va sobiq rahbar Aung San Suu Kyi ozod qilinishiga oid hech qanday maʼlumot yoʻq. 80 yoshli Suu Kyi siyosiy motivatsiyali ayblovlar asosida 27 yillik qamoq jazosini oʻtamoqda va uning joylashuvi nomaʼlum.
Suu Kyining advokati Reuters axborot agentligiga bergan intervyusida, uning jazo muddati juma kuni oltidan bir qisqartirilganini aytdi. Uning qolgan muddatini uy qamogʻida oʻtashiga ruxsat beriladimi yoki yoʻqmi, hali aniq emas. Soʻnggi yangiliklarga koʻra, 2021-yil 1-fevraldagi harbiy toʻntarishdan keyin Aung San Suu Kyi bilan birga hibsga olingan sobiq prezident Win Myint ozod qilinadiganlar qatoriga kiritilgan.
Mahbuslarni ozod qilishni tasdiqlagan Min Aung Hlaing 2021-yilda oʻtkazilgan harbiy toʻntarishni boshqargan va bu voqea mamlakat rahbariyatini agʻdarib, minglab odamlarning hayotiga zomin boʻlgan va millionlab odamlarni koʻchirishga majbur qilgan fuqarolar urushiga olib kelgan. Hlaing oʻtgan 3-aprelda Myanmar parlamentining kontroversial, harbiylar tomonidan tashkil etilgan saylovlari natijasida rasman prezident etib saylandi, bu uning hokimiyatini mustahkamladi.
Oʻzining inauguratsiya nutqida Hlaing barqarorlik va yarashuvni eng yuqori ustuvor vazifalar sifatida eʼlon qildi. Biroq, Siyosiy Mahbuslarga Yordam Assotsiatsiyasi (AAPP) maʼlumotlariga koʻra, Hlaing hokimiyatga kelishiga olib kelgan toʻntarishdan beri 30,000 dan ortiq odam siyosiy ayblovlar asosida qamoqqa tashlangan. Bu yangi rahbariyatning yarashuvga boʻlgan daʼvolariga qaramay, mamlakatda siyosiy repressiyalar davom etayotganini koʻrsatadi.

Новый президент Мьянмы Мин Аун Хлайн в пятницу утвердил освобождение 4335 заключённых из тюрем страны. Сообщается, что в эту группу входят бывший президент Вин Мьинт и около 179 иностранных граждан. Такие массовые амнистии обычно проводятся в ознаменование Дня независимости страны в январе и Нового года в апреле.
В пятницу сотни людей собрались перед печально известной тюрьмой Инсейн в Янго́не в надежде встретить освобождённых близких. Однако никакой информации о том, будет ли освобождена бывший лидер Мьянмы, лауреат Нобелевской премии мира Аун Сан Су Чжи, не поступило. 80-летняя Су Чжи отбывает 27-летний срок по обвинениям, которые считаются политически мотивированными, и её местонахождение неизвестно.
Адвокат Су Чжи сообщил информационному агентству Reuters, что её срок был сокращён в пятницу на одну шестую. Остаётся неясным, разрешат ли ей отбывать оставшуюся часть срока под домашним арестом. По последним данным, бывший президент Вин Мьинт, который был арестован вместе с Аун Сан Су Чжи после военного переворота в Мьянме 1 февраля 2021 года, входит в число тех, кого освободят.
Освобождение заключённых утвердил Мин Аун Хлайн, который возглавил военный переворот 2021 года, свергнувший руководство страны и погрузивший её в гражданскую войну, унёсшую жизни тысяч людей и вынудившую миллионы покинуть свои дома. Хлайн был официально избран президентом парламентом Мьянмы 3 апреля этого года, укрепив свою власть.
Эта формальность последовала за спорными парламентскими выборами, организованными хунтой, на которых проправительственная Партия солидарности и развития Союза (ПСРС) практически не имела оппозиции. Выступая на своей инаугурации, Хлайн заявил, что стабильность и примирение будут его главными приоритетами. Однако, по данным правозащитной группы Assistance Association for Political Prisoners (AAPP), более 30 000 человек были заключены в тюрьму по политическим обвинениям с тех пор, как Хлайн организовал переворот, приведший его к власти в 2021 году. Это указывает на то, что, несмотря на заявления о примирении, политические репрессии в стране продолжаются.