Amerikalik reper Devid Entoni Byork, sahna nomi d4vd bilan tanilgan, o‘z nomiga ro‘yxatdan o‘tgan mashinada topilgan 14 yoshli qizning parchalangan jasadi bilan bog‘liq holda qotillikda gumon qilinib qamoqqa olindi. Los-Anjeles politsiyasi 21 yoshli xonandani payshanba kuni “Seleste Rivasni o‘ldirganlikda” gumon qilib hibsga oldi va u garovsiz qamoqda saqlanmoqda.
Byorkning hibsga olinishi, politsiyaning uning nomiga ro‘yxatdan o‘tgan Tesla mashinasining bagajida Rivasning jiddiy chirigan jasadini topganidan yetti oy o‘tib sodir bo‘ldi. Sud hujjatlariga ko‘ra, tergovchilar mashinada ikkita qora sumka topdilar – biri chirigan bosh va tana, ikkinchisi boshqa tan a’zolarini o‘z ichiga olgan. Sud-tibbiyot ekspertizasi Rivasning “topilishidan oldin uzoq vaqt mashinada o‘lik holda bo‘lgan”ligini ko‘rsatdi. Bu topilma Rivasning 15 yoshga to‘lishidan bir kun oldin sodir bo‘ldi.
Los-Anjeles okrugi prokuraturasi idorasi dushanba kuni Byorkka qarshi rasmiy ayblovlarni ko‘rib chiqadi, deb politsiya ma’lum qildi. Byorkning advokatlari bayonot chiqarib, uning “begunohligini” “qat’iy himoya qilishlarini” aytdi. Advokatlar Bleyr Berk, Merilin Bednarski va Regina Piter NBC Newsga bergan bayonotida: “Aniq bo‘lsin – bu ishdagi haqiqiy dalillar Devid Byork Seleste Rivas Xernandesni o‘ldirmaganligini va uning o‘limiga sabab bo‘lmaganligini ko‘rsatadi”, dedilar.
Nyu-Yorkning Kvins shahridan bo‘lgan Byork 2022-yilda uning “Romantic Homicide” qo‘shig‘i TikTokda katta muvaffaqiyat qozonganida internet shuhratiga erishdi. O‘tgan yili musiqachi Rivasning o‘limi bo‘yicha tergovning ortidan o‘sib borayotgan oqibatlar tufayli AQSh va Yevropa gastrollarining so‘nggi qismini bekor qildi.

Американский рэпер Дэвид Энтони Бёрк, известный под сценическим псевдонимом d4vd, был арестован по подозрению в убийстве 14-летней девочки, расчленённое тело которой было обнаружено в автомобиле, зарегистрированном на его имя. Полиция Лос-Анджелеса задержала 21-летнего исполнителя в четверг «по подозрению в убийстве Селесты Ривас», сообщило управление полиции города. Он содержится под стражей без права на залог.
Арест Бёрка произошёл спустя семь месяцев после того, как полиция обнаружила сильно разложившееся тело Ривас в багажнике конфискованного Tesla, зарегистрированного на его имя. Согласно судебным документам, следователи нашли в автомобиле два чёрных мешка – один содержал разложившуюся голову и туловище, а другой – другие части тела. Вскрытие показало, что Ривас, «по-видимому, находилась в автомобиле мёртвой в течение длительного времени до обнаружения». Обнаружение произошло за день до того, как Ривас исполнилось бы 15 лет.
Офис окружного прокурора округа Лос-Анджелес рассмотрит дело против Бёрка в понедельник для предъявления официальных обвинений, сообщила полиция. Адвокаты Бёрка выступили с заявлением, в котором пообещали «решительно защищать» его «невиновность». Адвокаты Блэр Берк, Мэрилин Беднарски и Регина Питер в заявлении, процитированном NBC News, заявили: «Давайте проясним – фактические доказательства по этому делу покажут, что Дэвид Бёрк не убивал Селесту Ривас Эрнандес и не был причиной её смерти».
Бёрк, уроженец Куинса, Нью-Йорк, приобрёл интернет-известность в 2022 году, когда его песня «Romantic Homicide» стала вирусным хитом на TikTok. В прошлом году музыкант отменил последнюю часть своих туров по США и Европе на фоне растущих последствий расследования смерти Ривас.