Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroghchi eʼlon qilganidek, tinchlik davri qolgan muddatida Hormuz bo‘g‘ozi barcha tijorat kemalari uchun to‘liq ochiq bo‘ladi. Bu bayonot global bozorlarda darhol reaksiyaga sabab bo‘ldi, Brent neft narxi bir barrel uchun 98 dollardan 88 dollargacha tushdi. Hormuz bo‘g‘ozi Fors ko‘rfazini Arabiston dengiziga bog‘laydigan tor suv yo‘li bo‘lib, dunyo neftining beshdan bir qismi va suyuq tabiiy gazning muhim qismi shu orqali tashiladi.
Eronning bu qarori AQSh va Isroilning fevral oyi oxirida mamlakatga harbiy zarbalar berganidan keyin amalda yopilgan bo‘g‘ozni qayta ochishni anglatadi. Bo‘g‘ozning yopilishi global bozorlarda neft va gazning mavjudligini keskin kamaytirib, narxlarni oshirgan edi. Muzokaralardan oldin Brent nefti bir barrel uchun 70 dollardan past savdo qilingan, ammo mart oyida 119 dollardan yuqori cho‘qqiga chiqqan.
Neft narxining keskin o‘sishi nafaqat benzin va dizel narxlarini ko‘tarib, haydovchilar uchun qimmatlashishiga olib keldi, balki reaktiv yoqilg‘i yetishmovchiligi tufayli aviakompaniyalarning parvozlarni to‘xtatish xavotirlarini ham keltirdi. Bundan tashqari, bo‘g‘ozning yopilishi dehqonlar tomonidan ishlatiladigan o‘g‘itning asosiy yetkazib berish yo‘lini kesib qo‘ydi, bu esa urush natijasida oziq-ovqat narxlarining oshishi istiqbollarini kuchaytirdi.
Global bozorlar ham eʼlonga ijobiy javob berdi, yirik AQSh aktsiyalar indekslari savdoning dastlabki soatlarida ko‘tarildi. S&P 500 0,8% ga oshdi, Nasdaq va Dow Jones Industrial Average (DJIA) esa 1% dan ortiq o‘sishni qayd etdi. Yevropa aktsiyalari ham yangiliklarga munosabat bildirib, Parijdagi Cac indeksi va Frankfurtdagi Dax indeksi 2% dan ortiq ko‘tarildi, Londonning FTSE 100 indeksi esa taxminan 0,5% ga oshdi.
Biroq, Eronning eʼloniga qaramay, baʼzi neft va gaz tashish operatorlari ehtiyotkorlikni saqlayotganini bildirdi. BBC ga gapirgan nomaʼlum operator: "Bu darhol hech narsani o‘zgartirmaydi. Biz keraksiz risklarni o‘z zimmasiga olishimiz kerak deb hisoblamaymiz va kompaniyamizning yondashuvi shundan iboratki, biz bo‘g‘ozdan birinchi bo‘lib o‘tmaymiz", dedi. Boshqa kompaniya, Stena Bulk, esa "voqealar yaqindan kuzatilmoqda" va "ekipaj va kemalarimizning xavfsizligi har qanday marshrut qarorini boshqaradi, biz xavfsiz ekanligiga ishonch hosil qilgunimizcha o‘tmaymiz", deb qo‘shimcha qildi.
AQSh prezidenti Donald Trump bu harakatni maʼqulladi va Truth Social platformasida: "ERON HOZIRGINA HORMUZ BO‘G‘OZINI TO‘LIQ OCHIQ VA TO‘LIQ O‘TISH UCHUN TAYYOR EKANLIGINI EʼLON QILDI. RAHMAT!" deb yozdi. Trump shuningdek, Eron "Hormuz bo‘g‘ozini hech qachon yopmaslikka rozi bo‘ldi... u endi dunyoga qarshi qurol sifatida ishlatilmaydi", deb qo‘shimcha qildi. Ammo keyingi xabarda u, AQSh-Isroil urushi mamlakat bilan doimiy kelishuvga erishilgunga qadar Eronning dengiz blokadasi "to‘liq kuch va taʼsirda" qolishini aytdi.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Араги объявил, что Ормузский пролив будет «полностью открыт» для всех коммерческих судов на оставшийся период прекращения огня. Это заявление немедленно вызвало реакцию на глобальных рынках, при этом цена на нефть марки Brent упала с более чем 98 долларов за баррель до 88 долларов. Ормузский пролив — узкий водный путь, соединяющий Персидский залив с Аравийским морем, через который обычно транспортируется пятая часть мировой нефти и сжиженного природного газа.
Решение Ирана означает возобновление прохода через пролив, который был фактически закрыт после военных ударов США и Израиля по стране в конце февраля. Закрытие пролива резко сократило доступность нефти и газа на мировых рынках, вызвав скачок цен. До конфликта нефть Brent торговалась ниже 70 долларов за баррель, но в марте достигла пика более 119 долларов.
Резкий рост цен на нефть привел не только к удорожанию бензина и дизельного топлива для водителей, но и вызвал опасения по поводу поставок авиационного топлива, что породило страх, что авиакомпании могут быть вынуждены отменить рейсы. Кроме того, закрытие ключевого водного пути перерезало основную линию поставок удобрений, используемых фермерами, усиливая перспективы роста цен на продовольствие в результате конфликта.
Глобальные рынки также отреагировали положительно на объявление, с ростом основных фондовых индексов США в ранних торгах. Индекс S&P 500 вырос на 0,8%, в то время как Nasdaq и Dow Jones Industrial Average (DJIA) поднялись более чем на 1%. Европейские акции также выросли в ответ на новость: индекс Cac в Париже и Dax во Франкфурте поднялись более чем на 2%, а лондонский FTSE 100 вырос примерно на 0,5%.
Однако, несмотря на объявление Ирана, некоторые операторы нефтегазовых перевозок сохраняют осторожность. Оператор, пожелавший остаться неизвестным, заявил BBC: «Это ничего не меняет немедленно. Мы не чувствуем необходимости принимать ненужные риски, и подход нашей компании заключается в том, что мы не будем первыми проходить через пролив». Другая компания, Stena Bulk, работающая с нефтяными танкерами в регионе, заявила, что «внимательно следит за развитием событий» и что «безопасность экипажа и судов определяет каждое решение по маршруту, и мы не будем совершать транзит, пока не убедимся, что это безопасно».
Президент США Дональд Трамп приветствовал этот шаг, написав в Truth Social: «ИРАН ТОЛЬКО ЧТО ОБЪЯВИЛ, ЧТО ПРОЛИВ ИРАНА ПОЛНОСТЬЮ ОТКРЫТ И ГОТОВ К ПОЛНОМУ ПРОХОДУ. СПАСИБО!» Трамп добавил, что Иран согласился «никогда больше не закрывать Ормузский пролив... он больше не будет использоваться как оружие против мира». Но в последующем посте он заявил, что морская блокада Ирана останется «в полной силе и действии» до достижения постоянного соглашения о прекращении войны США и Израиля с этой страной.