Kamerunning Duala shahrida boʻlib oʻtgan ochiq osmon ostidagi juma namozida 120 mingdan ortiq katoliklar Papa Leo XIVni olqishlar bilan kutib oldi. Papa oʻzining Afrika safari doirasida tinchlik haqidagi kuchli xabarini davom ettirdi va olomonni zoʻravonlik va istismardan voz kechishga chaqirdi.
Papa fransuz tilida oʻqigan xutbasida: "Kelajakning bosh qahramonlari boʻling. Ishonchsizlik va ruhiy tushkunlikka berilmang. Oson foyda vaʼda qiladigan, lekin qalbni qotadiradigan har qanday zoʻravonlik yoki istismarni rad eting", dedi. Uning soʻzlari ayniqsa yoshlarga qaratilgan boʻlib, mamlakat ichki nizolar va ishsizlik bilan kurashmoqda.
Papa Leo XIV soʻnggi paytlarda AQSh prezidenti Donald Trump va uning vitse-prezidenti JD Vensning hujumlariga duch kelgan, ular Papa urushni qoralaganidan keyin unga ochiqdan-ochiq hujum qilishgan. Biroq, Papa oʻz safarida Afrika qitʼasidagi mojarolar va ochkoʻzlikni tanqid qilishda davom etdi: "Foyda nomi bilan Afrika qitʼasini talon-toroj qilishda davom etayotganlar" haqida gapirdi.
Kamerun Prezidenti Pol Biya (93 yosh) huzurida soʻzlagan Papa, hukumat amaldorlariga: "Xavfsizlik ustuvor vazifa, lekin u har doim inson huquqlarini hurmat qilish bilan amalga oshirilishi kerak", deb taʼkidladi. Bu soʻzlar muhim edi, chunki Biya 1982-yildan beri mamlakatni temir piyozi bilan boshqargan va oʻtgan yilgi namoyishlarni bostirishda oʻnlab odamlar halok boʻlgan.
Duala arxiyepiskopi Samuel Kleda Papa tashrifi mamlakat muammolarini hal qilishga yordam berishini umid qilganini aytdi: "Mamlakatimiz koʻplab inqirozlarni boshdan kechirdi; baʼzi inqirozlar hali ham davom etmoqda. Ushbu tashrifdan olingan meva tinchlik meʼmorlari sifatida oʻz majburiyatimizni bajarishdir". Papa Leo XIV Kamerundagi safarini shanba kuni ertalabgi namoz bilan yakunlaydi.

Более 120 тысяч католиков собрались на открытой мессе в пятницу в камерунском портовом городе Дуала, чтобы услышать Папу Льва XIV. Понтифик продолжил свою активную проповедь мира в рамках второго этапа своего 11-дневного африканского турне, призвав собравшихся отвергнуть насилие и эксплуатацию.
В проповеди на французском языке Папа заявил: "Не поддавайтесь недоверию и унынию. Отвергайте любую форму насилия или злоупотребления, которые обманывают лёгкой выгодой, но ожесточают сердце". Его слова были особенно обращены к молодёжи Камеруна, сталкивающейся с массовой безработицей на фоне внутренних конфликтов и укоренившейся власти.
Папа Лев XIV недавно оказался в центре внимания из-за нападок со стороны президента США Дональда Трампа и вице-президента Дж.Д. Вэнса, которые публично критиковали главу Римско-католической церкви после его осуждения войны. Однако понтифик продолжил критику конфликтов и жадности в Африке, заявив, что "те, кто во имя прибыли, продолжают грабить африканский континент".
В присутствии 93-летнего президента Поля Бия, правящего Камеруном с 1982 года, Папа призвал власти искоренить коррупцию и нарушения прав человека: "Безопасность является приоритетом, но она всегда должна осуществляться с уважением прав человека". Эти слова прозвучали на фоне жёсткого подавления протестов против переизбрания Бия в октябре прошлого года, когда погибли десятки людей.
Архиепископ Дуалы Самуэль Кледа, один из главных критиков Бия среди католического духовенства, выразил надежду, что визит Папы поможет разрешить некоторые проблемы страны: "Наша страна пережила многие кризисы; некоторые кризисы всё ещё продолжаются. Плод, который мы должны извлечь из этого визита, — это наше обязательство быть архитекторами мира". Папа завершит визит в Камерун мессой в субботу утром.