Kamerunning Douala shahrida boʻlib oʻtgan ochiq osmon ostidagi ibodatda 120 mingdan ortiq odam Papa Leo XIV bilan birga boʻldi. Bu uning Afrikadagi 11 kunlik safari davomida eng katta yigʻilish boʻldi. Papa, kelganidan soʻng, mamlakatning ingliz tilida soʻzlashuvchi mintaqasida oʻn yillik qoʻzgʻolondan keyin tinchlik haqidagi xabarini takrorladi.
Japoma stadionida quvonchli olomon Papa kutib oldi. Uning mashhur "Popemobile" transportida kelishi va olomonga qoʻl silkitishi koʻplab odamlarni hayratda qoldirdi. Baʼzi ibodat qiluvchilar ibodat joyiga bir kun oldin kelib, yaxshi joy olish uchun lager qurishgan. Jumada, turli yoshdagi minglab odamlar, shu jumladan ruhoniylar, issiq havoga qaramay, bu marosimda qatnashishdi.
Papa oʻz nutqida ruhiy masalalarga eʼtibor qaratdi va yoshlarni oʻz qobiliyatlarini rivojlantirishga va jamiyatni qoʻllab-quvvatlashga chaqirdi. U: "Oson foyda vaʼda qiladigan, lekin qalbni qattiqlashtiradigan har qanday zoʻravonlik yoki zoʻrlashni rad eting", deb taʼkidladi. Baʼzi ishtirokchilar BBCga Papa bilan uchrashganidan xursand ekanliklarini va mamlakatda tinchlikka boʻlgan istakni bildirishdi.
Papa, shuningdek, sunʼiy intellekt (AI) xavflari haqida ogohlantirdi. U AIning "qutblanish, nizolar, qoʻrquv va zoʻravonlikni tarqatishiga" olib kelayotganini aytdi. Doualadagi St Paul katolik kasalxonasiga tashrif buyurganidan soʻng, u Yaounde shahridagi Markaziy Afrika Katolik Universitetida nutq soʻzlab, AI haqiqat bilan munosabatni oʻzgartirishidagi rolini muhokama qildi.
U, shuningdek, Afrikada qazib olinadigan va elektronika uchun zarur boʻlgan kobalt kabi "xom ashyo va nodir yerlar doimiy izlanishini" qoraladi. Papa Leo XIVning 11 kunlik safari dushanba kuni Musulmon koʻpchilik mamlakat boʻlgan Jazoir bilan boshlangan va shanba kuni Angolaga, soʻngra Ekvatorial Gvineyada yakunlanadi.

Более 120 тысяч человек присоединились к Папе Леву XIV в Камеруне для мессы под открытым небом, что стало самой большой толпой за время его 11-дневного тура по Африке. Прибыв в экономический город Дуала в пятницу, Папа повторил свое послание мира после посещения накануне англоязычного региона страны, пострадавшего от десятилетнего восстания.
Ликующие толпы приветствовали Папу по его прибытии на стадион Япома. Стоя в своем транспортном средстве, известном как "Папамобиль", понтифик махал толпам людей, ожидавших его входа. Некоторые верующие разбили лагерь за пределами территории в четверг вечером, чтобы занять лучшее место для выступления Папы, причем некоторые находились там более 24 часов.
К пятнице десятки тысяч людей всех возрастов, включая нескольких священников, стойко переносили жару, чтобы участвовать в мероприятии. Послание Папы в пятницу было сосредоточено на духовных вопросах и поощрении молодежи развивать свои таланты и поддерживать свои сообщества. Он заявил: "Отвергайте любую форму злоупотребления или насилия, которое обманывает, обещая легкую выгоду, но ожесточает сердце и делает его нечувствительным".
Папа также предупредил об опасностях искусственного интеллекта (ИИ), который, по его словам, ведет к распространению "поляризации, конфликтов, страха и насилия". В столице Яунде он выступил с речью в Католическом университете Центральной Африки, где говорил о роли ИИ в "трансформации наших отношений с истиной". Он осудил "непрекращающуюся погоню за сырьем и редкоземельными металлами", такими как кобальт, которые широко добываются в Африке и используются в электронике.
Его 11-дневная поездка началась в понедельник с Алжира, что стало первым визитом любого Папы в страну с мусульманским большинством. В субботу Папа отправится в Анголу и завершит тур по континенту в Экваториальной Гвинее.