Yaponiyaning shimoli-sharqiy sohillari yaqinida 7,7 magnitudali kuchli zilzila sodir bo‘ldi. Zilzila oqibatida sunami to‘lqinlari xavfi paydo bo‘lib, minglab odamlar qirg‘oq bo‘yidagi hududlardan yuqoriroq joylarga evakuatsiya qilindi. Zilzila markazi poytaxt Tokiodan 530 km shimolda, Ivate prefekturasi yaqinida joylashgan edi.
Yaponiyaning Meteorologiya Agentligi (JMA) zilziladan keyingi bir hafta ichida yanada kuchliroq zilzilalar va undan kattaroq sunami to‘lqinlari paydo bo‘lish ehtimoli yuqori ekanligini e’lon qildi. Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, 8,0 va undan yuqori magnitudali zilzila xavfi “odatdagi vaqtlarga qaraganda nisbatan yuqori” darajada. Sunami ogohlantirishlari zilziladan ikki soat o‘tgach ham Hokkaydo mintaqasida saqlanib qolgan.
Mamlakat aholisi 2011-yilda sodir bo‘lgan halokatli zilzila va sunami xotiralarini eslashmoqda. O‘sha paytdagi 9,0 magnitudali zilzila 18 mingdan ortiq odamning hayotiga zomin bo‘lib, Fukusima atom elektr stansiyasida yadroviy falokatga sabab bo‘lgan edi. Hukumat ushbu tajribadan so‘ng sunami xavfi paydo bo‘lganda aholini yuqoriroq joylarga evakuatsiya qilish bo‘yicha ogohlantirishlar berishni davom ettirmoqda.
Zilzila oqibatida bir qancha tezyurar poezdlar harakati to‘xtatildi, 100 ta uyda elektr ta’minoti uzildi. Vazirlar Mahkamasi kotibi Minoru Kixara dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, katta zarar yoki jarohatlar haqida xabar yo‘qligini ta’kidladi. Biroq, mintaqada sunami ogohlantirishlari ikkinchi darajali yuqori darajada saqlanib, aholiga darhol qirg‘oq va daryo bo‘yidagi hududlarni tark etib, yuqori joylarga yoki evakuatsiya binolariga o‘tish buyurilmoqda.
Yaponiya “Olov halqasi”da joylashganligi sababli har yili 1500 ga yaqin zilzilaga duch keladi va dunyodagi 6,0 va undan yuqori magnitudali zilzilarning 10 foiziga ega. Meteorologiya Agentligi vakillari sunami to‘lqinlari takroran kelishi mumkinligini ta’kidlab, “Ogohlantirish bekor qilinmaguncha xavfsiz joylarni tark etmang” degan chaqiriqni amalga oshirdi, bu chaqiriqni Bosh vazir Sanae Takaychi ham qo‘llab-quvvatladi.

У северо-восточного побережья Японии произошло мощное землетрясение магнитудой 7,7, вызвавшее угрозу цунами. Власти отдали приказ об эвакуации, предупредив о возможных волнах высотой до 3 метров. Тысячи людей были вынуждены покинуть прибрежные районы и переместиться на возвышенности. Эпицентр землетрясения находился в 530 км к северу от Токио, в районе префектуры Ивате.
Японское метеорологическое агентство (JMA) предупредило, что в течение следующей недели существует повышенный риск более сильных подземных толчков, способных вызвать более крупные волны. Позже агентство заявило, что вероятность землетрясения магнитудой 8,0 или выше в настоящее время «относительно выше, чем в обычное время». Предупреждения о цунами оставались в силе в регионе Хоккайдо даже спустя два часа после основного толчка.
Население Японии до сих пор травмировано воспоминаниями о катастрофическом землетрясении 2011 года, которое вызвало цунами, унесшее жизни более 18 000 человек и приведшее к аварии на АЭС «Фукусима». После подводного землетрясения в понедельник, зафиксированного на глубине 10 км, предупреждения о возможных более крупных волнах были распространены на жителей ближайших к эпицентру районов главного острова Хонсю и северного региона Хоккайдо. Толчки ощущались даже в Токио.
В результате землетрясения было приостановлено движение нескольких скоростных поездов, около 100 домов остались без электроснабжения. Генеральный секретарь кабинета министров Минору Кихара сообщил, что на данный момент нет информации о серьёзных разрушениях или пострадавших. Однако предупреждение о цунами второго уровня (из трёх возможных) остаётся в силе, призывая людей немедленно покинуть прибрежные и приречные зоны и переместиться на возвышенности или в эвакуационные сооружения.
Япония, расположенная в сейсмически активной зоне «Тихоокеанского огненного кольца», ежегодно переживает около 1500 землетрясений и на её долю приходится 10% землетрясений магнитудой 6,0 и выше в мире. В марте 2011 года страна столкнулась с разрушительным землетрясением магнитудой 9,0 у побережья к югу от префектуры Ивате, самым мощным из когда-либо зарегистрированных. С тех пор власти регулярно выпускают предупреждения и рекомендации по эвакуации на возвышенности.