Bolgariyada so‘nggi besh yil ichidagi sakkizinchi parlament saylovi yakunlandi. So‘nggi rasmiy hisob-kitoblarga ko‘ra, sobiq prezident Rumen Radev boshchiligidagi Progressiv Bolgariya partiyasi 44,7 foiz ovoz olib, 240 o‘rindan 130 tasini qo‘lga kiritish yo‘lida. Bu natija saylov oldidan kutilganidan ancha yuqori bo‘lib, mamlakatda koalitsiyalar va tez-tez saylovlar bilan ajralib turgan siyosiy beqarorlikdan so‘ng barqaror hukumatga umid uyg‘otdi.
Rumen Radev, 62 yoshli sobiq harbiy havo qo‘mondoni va prezident, o‘zini tashqi siyosatda “oligarxik boshqaruv modeli”dan xalos qilishga intilayotgan tashqi kuch sifatida ko‘rsatdi. U 2025-yildagi korruptsiyaga qarshi norozilik namoyishlarini qo‘llab-quvvatlagan va ovoz sotishga qarshi kurashishga chaqirgan. Biroq, uning tashqi siyosatdagi pozitsiyalari Yevropa Ittifoqi va NATO doirasida savollar tug‘diradi.
Radev Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishini qoralagan bo‘lsa-da, Ukrainaga harbiy yordam berishga qarshi chiqdi va o‘rniga “o‘zaro hurmat va teng munosabatlarga asoslangan amaliy aloqalarni” tiklashni talab qildi. U Bolgariya va Ukraina o‘rtasida mart oyida imzolangan 10 yillik mudofaa shartnomasiga qarshi chiqdi va Yevropa Ittifoqining sanktsiyalariga qaramay, Rossiyadan importni qayta boshlashni chaqirdi. Bu uni tanqidchilar tomonidan “prorus” deb belgilashiga sabab bo‘ldi, ammo Radev buni pragmatik yondashuv deb ta’riflaydi.
Yevropa Ittifoqiga nisbatan Radev ba’zi jihatlardan, jumladan, qayta tiklanadigan energiyaga tayanish va Bolgariyaning yevroni qabul qilishidan norozi bo‘lgani uchun “yevroskeptik” deb ataladi. U yevroni “boylar klubi”ga kirish va’dasini bergan siyosatchilarni tanqid qildi. Garchi u Yevropa yo‘lida davom etishni ma’lum qilsa-da, “kuchli Bolgariya va kuchli Yevropa tanqidiy fikrlash va pragmatizmni talab qiladi” deb ta’kidladi.
Saylov natijasi Radevning partiyasini sobiq bosh vazir Boyko Borisovning GERB partiyasi (13,4%) va PP-DB koalitsiyasi (12,7%)dan ancha oldinga olib chiqdi. Alpha Research tomonidan o‘tkazilgan so‘rovlar faqat 34,2% ovoz bashorat qilgan edi, bu esa kutilmagan g‘alabani ko‘rsatadi. Radev hali ham kichik partiya bilan koalitsiya tuzish imkoniyatini rad etmagan, barqaror hukumatni ta’minlash uchun turli variantlarni ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirdi.

В Болгарии завершились восьмые парламентские выборы за последние пять лет. Согласно окончательным официальным данным, партия бывшего президента Румена Радева «Прогрессивная Болгария» набрала 44,7% голосов и, вероятно, получит около 130 из 240 мест в парламенте. Этот результат значительно превысил предвыборные прогнозы, вселив надежды на более стабильное правительство после лет хрупких коалиций и повторных голосований.
Румен Радев, 62-летний бывший командующий военно-воздушными силами и президент, позиционирует себя как внешнюю силу, стремящуюся избавить страну от «олигархической модели управления». Он поддержал антикоррупционные протесты 2025 года, приведшие к отставке правительства бывшего премьер-министра Росена Желязкова, и призвал избирателей активно голосовать против подкупа. Однако его внешнеполитические позиции вызывают вопросы в Европейском союзе и НАТО.
Радев публично осудил вторжение России в Украину в 2022 году, но выступил против военной поддержки Украины, призвав вместо этого к возобновлению «практических отношений с Россией на основе взаимного уважения и равноправия». Он возражал против 10-летнего оборонного пакта между Болгарией и Украиной, подписанного в марте, и призывал возобновить импорт из России, несмотря на санкции ЕС. Критики называют его «пророссийским», хотя сам Радев утверждает, что придерживается прагматичного подхода.
В отношении Европейского союза Радева называют евроскептиком из-за его критики аспектов политики ЕС, включая зависимость от возобновляемой энергии и введение евро в Болгарии. Он заявил, что евро было введено «без спроса у народа», и подчеркнул необходимость критического мышления и прагматизма для сильной Болгарии и Европы. Несмотря на это, он выразил готовность сотрудничать с проевропейскими партиями по вопросам судебной реформы и подтвердил, что Болгария продолжит свой европейский путь.
Результаты выборов показывают значительный отрыв партии Радева от правоцентристской партии бывшего премьера Бойко Борисова «ГЕРБ» (13,4%) и коалиции «ПП-ДБ» (12,7%). Опросы Alpha Research прогнозировали лишь 34,2% голосов для «Прогрессивной Болгарии», что делает победу неожиданной. Радев не исключил возможность формирования коалиции с меньшей партией для обеспечения стабильного правительства, отметив, что рассмотрит различные варианты для регулярного управления страной.