Hindiston meteorologiya departamenti (IMD) poytaxt Nyu-Dehli va uning atrofidagi hududlar uchun 21-24 aprel kunlari davom etadigan issiq havo to‘lqini ogohlantirishini e’lon qildi. Bu mavsumning birinchi kuchli issiq havo to‘lqini bo‘lib, harorat 40 daraja Selsiydan oshishi kutilmoqda. IMD shuningdek, kechqurun soatlarigacha noqulay ob-havo sharoitlari davom etishi va namlik darajasi hafta oxirigacha 70% ga yetishi mumkinligini ta’kidladi.
Hindiston mudofaa vaziri Rajanath Singh uch kunlik tashrif bilan Berlinda bo‘lib, Germaniya bilan mudofaa hamkorligini mustahkamlash bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar olib bormoqda. Singh X (sobiq Twitter) sahifasida “Men Germaniya hamkasbim bilan foydali uchrashuv o‘tkazishni va “Hindistonda ishlab chiqarish” tashabbusi ostida qo‘shma rivojlanish va ishlab chiqarishni rag‘batlantirish maqsadida Germaniya mudofaa sanoatining asosiy vakillari bilan suhbatlashishni istayman” deb yozdi. Tashrif davomida kiberxavfsizlik, sun’iy intellekt va dronlar kabi sohalarda hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilinadi, shuningdek, BMT tinchlikparvar operatsiyalari bo‘yicha o‘quv hamkorligi to‘g‘risida kelishuv imzolanishi mumkin.
Hindistonning shimoli-sharqidagi Manipur shtatida ikki qabilaviy jamoa – Naga va Kuki vakillari o‘rtasida ziddiyat yuz berdi. Naga fuqarolik tashkiloti tomonidan e’lon qilingan uch kunlik ish tashlashni amalga oshirish uchun qurilgan yo‘l to‘sig‘ini politsiya tozalashga urinayotganda to‘qnashuv sodir bo‘ldi. Voqea 18 aprelda Manipur avtomagistralida ikkita Naga erkagining o‘ldirilishiga norozilik sifatida boshlangan edi. Voqea joyiga yaqin hududda yashovchi Kuki qabilasi vakillari aralashgach, ikki tomon bir-biriga tosh otishdi. Bu to‘qnashuv shtatda yangi noroziliklar to‘lqini fonida ro‘y berdi, bu yerda asosiy etnik guruhlar – Metey, Naga va Kuki qabilalari o‘rtasida uzoq muddatli ziddiyatlar mavjud.
G‘arbiy Germaniyaning Moers shahridagi sikxlar ibodatxonasida (gurudvara) yakshanba kuni ibodatxonaning yangi direktorlar kengashi saylanishi va xayriya mablag‘larini taqsimlash bo‘yicha kelishmovchilik tufayli jang bo‘lib o‘tdi. Taxminan 40 kishi ishtirok etgan jangda qalampir purkagich va “kirpan” deb ataladigan marosimiy xanjar ishlatilgani, shuningdek, otishma sodir bo‘lgani haqida ma’lumotlar bor. Germaniyaning Bild gazetasiga ko‘ra, guvoh: “Ibodat boshlanishidan oldin hujumchilar to‘satdan qalampir purkagich bilan raqiblariga purkashdi. Keyin ulardan biri to‘pdan o‘q uzdi. Men xanjarlarni ham ko‘rdim” dedi. Jangda kamida 11 kishi, asosan boshidan jarohat olgan, biroq hech kim halok bo‘lmagan. Maxsus politsiya bo‘linmalari chaqirilgan va vertolyot yuborilgan, ammo qurolli gumondor topilmagan.
Hindistonning Haryana shtati oziq-ovqat va dori-darmon nazorati ma’muriyati poytaxt chekkasida 260 dan ortiq soxta Mounjaro (qandli diabet va vazn yo‘qotish uchun dori) patronlarini musodara qildi va ikki shaxsni hibsga oldi. Rasmiylarning aytishicha, asosiy ayblanuvchi farmatsevtika litsenziyasiga ega bo‘lmagan va dorilarni xususiy mulkda ishlab chiqargan, so‘ngra onlayn savdo platformasi orqali original narxdan arzonroq sotgan. Musodara qilingan patronlar talab qilinadigan haroratda saqlanmagan va yorliq tafsilotlarida farq borligi sababli shubha uyg‘otgan. Namunalar tasdiqlash uchun hukumat laboratoriyalariga yuborilgan.
Hindiston savdo vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil mart oyida oʻgʻit ishlab chiqarish bir yil oldingi martga nisbatan 24,6% ga kamaydi. Bu pasayish Yaqin Sharqdagi mojaro tufayli tabiiy gaz importi ta’sirlanganligi bilan bog‘liq. Dunyo oʻgʻitlarining uchdan bir qismi odatda Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tadi, ammo AQSh-Isroilning Eron ustidan urushi davrida bu muhim suv yo‘lining samarali yopilishi Hindiston oʻgʻit ishlab chiqaruvchilari uchun zarur xom ashyo va yoqilg‘i gazlarining yetishmasligiga olib keldi. O‘g‘itlar Hindistonning qishloq xo‘jaligi sohasi uchun juda muhim bo‘lib, bu soha mamlakat YaIMining 20% dan kam qismini tashkil etsa ham, Hindistondagi eng katta bandlik manbai hisoblanadi.
ANI axborot agentligi AQShning yuqori martabali rasmiylariga tayanib, Vashington va Nyu-Dehli rasmiy savdo kelishuvini yakunlash arafasida ekanligini xabar qildi. Hindiston delegatsiyasi dushanba kuni Vashingtonda yangi muzokaralar boshlagan. AQShning katta mansabdor rasmiysi: “Trump ma’muriyati va Hindiston yakuniy savdo kelishuviga yo‘naltirilgan ijobiy va samarali muzokaralar olib bormoqda” dedi. Yana bir noma’lum rasmiy “uning ko‘p qismi deyarli tayyor” va “ozgina ochiq masalalar qolgan” deb qo‘shimcha qildi. AQShning Hindistondagi elchisi Serxio Gor bu rivojlanishni maqtadi va “Hindiston savdo delegatsiyasi bu hafta Vashingtonga keladi. Ikki tomonlama savdo kelishuvimizni yakunlash uchun ajoyib qadam. Ikkala millat uchun ham g‘alaba” deb yozdi. Hindiston va AQSh fevral oyida vaqtinchalik savdo kelishuviga erishishgan, bunda Hindiston AQShning sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga boj stavkalarini pasaytiradi, AQSh esa Hindistonga qo‘llaniladigan savdo bojlarini eng yuqori 50% dan 18% ga tushiradi.

Метеорологический департамент Индии (IMD) объявил непрерывное предупреждение о волне жары с 21 по 24 апреля для столицы Нью-Дели и прилегающих районов. Это первая сильная волна жары в сезоне, ожидается, что температура превысит 40 градусов по Цельсию. IMD также подчеркнул, что некомфортные погодные условия могут сохраняться до вечерних часов, а уровень влажности к концу недели может достичь 70%.
Министр обороны Индии Раджнатх Сингх находится с трехдневным визитом в Берлине, где проводит двусторонние переговоры по укреплению оборонного сотрудничества с Германией. Сингх написал на своей странице в X (бывший Twitter): «С нетерпением жду плодотворной встречи с моим немецким коллегой, а также общения с ключевыми представителями немецкой оборонной промышленности с целью содействия совместной разработке и совместному производству в рамках инициативы “Сделано в Индии”». В ходе визита будут обсуждаться возможности сотрудничества в таких областях, как кибербезопасность, искусственный интеллект и дроны, а также может быть подписано соглашение о сотрудничестве в обучении операциям по поддержанию мира ООН.
В северо-восточном штате Манипур в Индии произошло столкновение между двумя племенными общинами – нага и куки. Инцидент произошел, когда полиция пыталась убрать дорожную блокаду, установленную протестующими нага для обеспечения трехдневной забастовки, объявленной гражданской организацией «Объединенный совет нага». Протест был вызван убийством двух мужчин нага на шоссе Манипура 18 апреля. Когда к месту событий прибыли жители деревни племени куки, ситуация обострилась, и обе стороны начали бросать друг в друга камни. Это столкновение происходит на фоне новой волны протестов в штате, где исторически существуют длительные конфликты между основными этническими группами – мейтеи, нага и куки.
В сикхском храме (гурудваре) в городе Мёрс на западе Германии в воскресенье произошла драка из-за споров о выборах нового совета директоров храма и распределении пожертвований. В драке, в которой участвовало около 40 человек, использовались перцовые баллончики и «кирпаны» – церемониальные кинжалы, которые носят некоторые сикхи. Согласно газете Bild, свидетель сообщил: «Незадолго до начала службы нападавшие внезапно применили перцовый баллончик против своих противников. Затем один из них выстрелил из пистолета. Я также видел кинжалы». В результате инцидента пострадали не менее 11 человек, в основном от травм головы, но погибших нет. Были вызваны специальные полицейские подразделения и вертолет, но вооруженный подозреваемый не был найден.
Управление по контролю за продуктами и лекарствами штата Харьяна в Индии изъяло более 260 шприц-ручек поддельного препарата Мунджаро (для лечения диабета и снижения веса) и арестовало двух человек. По словам официальных лиц, основной обвиняемый не имел фармацевтической лицензии и производил препараты в частной собственности, а затем продавал их на онлайн-платформе по цене ниже оригинальной. Изъятые шприц-ручки не хранились при требуемой температуре и имели различия в деталях этикетки, что вызвало подозрения. Образцы отправлены в государственные лаборатории для подтверждения.
По данным Министерства торговли Индии, производство удобрений в марте 2026 года сократилось на 24,6% по сравнению с мартом 2025 года. Это снижение связано с влиянием конфликта на Ближнем Востоке на импорт природного газа. Около трети мировых удобрений обычно проходит через Ормузский пролив, но его эффективное закрытие во время войны США и Израиля против Ирана привело к нехватке критического сырья и топливных газов для индийских производителей удобрений. Удобрения имеют решающее значение для сельскохозяйственного сектора Индии, который, хотя и составляет менее 20% ВВП страны, остается крупнейшим источником занятости.
По сообщению информационного агентства ANI со ссылкой на высокопоставленных официальных лиц США, Вашингтон и Нью-Дели близки к завершению формального торгового соглашения. Индийская делегация начала новый раунд переговоров в Вашингтоне в понедельник. Высокопоставленный представитель США заявил: «Администрация Трампа и Индия продолжают вести позитивные и продуктивные переговоры по завершению торгового соглашения». Другой неназванный чиновник добавил, что «большая его часть почти готова» и «осталось мало нерешенных вопросов». Посол США в Индии Серхио Гор приветствовал это развитие, написав в X: «Индийская торговая делегация прибудет в Вашингтон на этой неделе. Отличный шаг для завершения нашего двустороннего торгового соглашения. Выигрыш для обеих наций». В феврале Индия и США достигли временного торгового соглашения, согласно которому Индия снизит тарифы на промышленные и сельскохозяйственные товары США, а США снизят торговые тарифы на Индию с пиковых 50% до 18%.