18 yoshli Hala Salem Darvish G‘azoning Deir al-Balah shahridagi Al-Aqsa shahidlar kasalxonasida sunʼiy nafas apparatiga ulangan holda yotmoqda. Uning oilasi aʼzolari, u Isroil snayperi tomonidan boshiga o‘q tegganida, oilasi uchun kechki ovqat tayyorlayotgan edi. Hala Mag‘ozi qochqinlar lagerida boshpana topgan va 1-may kuni bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan to‘yiga tayyorgarlik ko‘rayotgan edi: uning xinasi tayyor edi va bayram tashkilotlari yakunlangan. Biroq, Isroil snayperining o‘qi bu orzularni barbod qildi. Hala hozirda og‘ir holatda intensiv terapiya bo‘limida davolanmoqda va 2023-yil oktyabridan beri Isroil tomonidan o‘ldirilgan 72 000 dan ortiq palestinliklar qatoriga qo‘shilishi mumkin.
G‘arbiy Sohilning Jalazone qochqinlar lagerida 13 yoshli Muhammad Sobir ash-Shayx Isroil kuchlari lagerga bostirib kirganida uydan tashqarida futbol o‘ynayotgan edi. Uning otasi Sabir ash-Shayxning aytishicha, o‘q boshiga kirib chiqqan. Muhammad Ramallohdagi Istishariy Arab kasalxonasida davolanmoqda, shifokorlar uning miyasining bir qismi yaradan chiqib qolganini aytishdi. U nevrologiya intensiv terapiya bo‘limida miya bosimini nazorat qilish uchun doimiy sedatsiya ostida yotmoqda. Uning otasi uni mehnatsevar va futbolni yaxshi ko‘radigan bola deb taʼrifladi.
Hala va Muhammadning holatlari Isroilning palestinlik yoshlarga nisbatan zo‘ravonligining kengayib borayotgan tendentsiyasini aks ettiradi. Xevronda 16 yoshli Muhammad Majdi al-Jabari Isroil vaziri Orit Strokning xavfsizlik konvoyidagi transport vositasidan urilgan holda o‘ldirildi. Yakshanba kuni G‘arbiy Sohilda Isroil kuchlari va mustamlakachilar tomonidan kamida to‘rt palestinlik, shu jumladan 14 va 16 yoshli ikki bola o‘ldirildi. G‘azoda esa 2025-yil oktyabridan beri amal qilayotgan “olov o‘chirish”ga qaramay, kamida ettita palestinlik, shu jumladan bir bola halok bo‘ldi. Isroil AQSh vositachiligidagi “olov o‘chirish”ni buzib, deyarli 800 palestinlikni o‘ldirdi.
Palestinlik jurnalist Marium Barghoutining taʼkidlashicha, Isroil G‘arbiy Sohilda “palestinliklarni uylari va yerlaridan mahrum qilish maqsadida” hujumlarni “kuchaytirgan va tobora zo‘ravonlashtirgan”. Minglab palestinliklar mustamlakachi zo‘ravonligi va Isroilning qattiqqo‘l choralari tufayli G‘arbiy Sohilda ko‘chirildi. Xalqaro qonunlarga ko‘ra noqonuniy hisoblangan mustamlakalarda 700 000 dan ortiq mustamlakachi yashaydi, ular palestin davlatchiligining amalga oshishidagi eng katta to‘siqdir.
Dushanba kuni nashr etilgan hisobotda bir guruh xalqaro gumanitar tashkilotlar Isroil askarlari G‘arbiy Sohilda palestinliklarni uylaridan chiqarish uchun jinsiy zo‘ravonlikdan foydalanganini aytdi. Hisobotda “Jinsiy zo‘ravonlik jamoalarni bosim ostiga olish, ularning uylari va yerlarida qolish yoki ketish to‘g‘risidagi qarorlarini shakllantirish va kundalik hayot tartibini o‘zgartirish uchun ishlatiladi” deb taʼkidlangan.

18-летняя Халя Салем Дарвиш находится на искусственной вентиляции легких в больнице «Аль-Акса мучеников» в Дейр-эль-Балахе в Газе. По словам родственников, она была ранена в голову израильским снайпером, когда готовила ужин для своей семьи. Халя укрывалась в лагере беженцев Магхази в центральной части Газы и с нетерпением ждала своей свадьбы, запланированной на 1 мая: её хна была готова, а организация торжества завершена. Однако пуля снайпера разрушила эти мечты. Сейчас Халя находится в критическом состоянии в отделении интенсивной терапии и может пополнить список более 72 000 палестинцев, убитых Израилем с октября 2023 года.
В лагере беженцев Джалазун на оккупированном Западном берегу 13-летний Мухаммад Сабер аш-Шейх играл в футбол возле своего дома, когда израильские силы совершили рейд в лагерь. Его отец Сабер аш-Шейх сообщил, что пуля снайпера вошла и вышла из головы мальчика. Мухаммад проходит лечение в больнице «Истишари Араб» в Рамаллахе на Западном берегу, где врачи отметили, что часть его мозга выступила из раны. Он остаётся в неврологическом отделении интенсивной терапии под постоянной седацией для контроля внутричерепного давления. Его отец описал его как трудолюбивого мальчика, который любит футбол.
Случаи с Халей и Мухаммадом являются частью более широкой тенденции роста израильского насилия в отношении палестинских несовершеннолетних. В Хевроне 16-летний Мухаммад Маджи аль-Джабари был убит после столкновения с транспортным средством из конвоя безопасности израильского министра Орит Строк. В воскресенье на Западном берегу израильские силы и поселенцы убили по меньшей мере четырёх палестинцев, включая двух мальчиков 14 и 16 лет. В Газе, несмотря на «перемирие», действующее с октября 2025 года, было убито не менее семи палестинцев, включая ребёнка. Израиль нарушил «перемирие», якобы достигнутое при посредничестве США, убив почти 800 палестинцев.
Палестинская журналистка Мариум Баргути заявила, что Израиль «усилил и сделал более жестокими» атаки на оккупированном Западном берегу, «с целью лишить палестинцев их домов и земель». Тысячи палестинцев были перемещены на Западном берегу из-за роста насилия со стороны поселенцев и жёстких мер Израиля. Более 700 000 поселенцев проживают в незаконных поселениях, построенных на частных палестинских землях, что считается крупнейшим препятствием для реализации палестинской государственности в рамках так называемого двухгосударственного решения.
В докладе, опубликованном в понедельник группой международных гуманитарных организаций, утверждается, что израильские солдаты использовали сексуальное насилие для принуждения палестинцев покинуть свои дома на оккупированном Западном берегу. В докладе говорится, что «сексуализированное насилие используется для оказания давления на общины, формирования решений об оставании или уходе из своих домов и земель, а также изменения повседневной жизни».