Buyuk Britaniya parlamenti 'chekmaydigan avlod' yaratish maqsadida tamaki mahsulotlarini taqiqlovchi qonun loyihasini yakuniy tasdiqladi. Qonun loyihasi 2008-yil 1-yanvardan keyin tug‘ilgan shaxslarga umrbod sigareta va tamaki mahsulotlarini sotishni taqiqlaydi, bu esa 2027-yil 1-yanvarda 18 yoshga to‘lmagan bolalarga nisbatan qo‘llaniladi. Qonun Angliya, Shotlandiya, Uels va Shimoliy Irlandiyada amal qiladi va qirol Charlz III tomonidan imzolanishi kutilmoqda, bu esa rasmiy marosimga aylanadi.
'Tamaki va Veyplar to‘g‘risida'gi qonun loyihasi Leylordlar palatasida yakuniy texnik o‘zgartirishlarni qabul qilgan holda, parlamentning yuqori va quyi palatalarida uch marta o‘qilganidan so‘ng tasdiqlandi. Hukm etgan Leyboristlar partiyasining vakili Baronessa Gillian Merron qonunni 'avlod uchun eng katta jamoat salomatligi aralashuvi' deb atadi, lekin muxolifatdagi Konservativlar, jumladan Baron Naseby, chakana savdogarlarga nisbatan 200 funt sterling (taxminan 230 yevro) jarimalarni tanqid qilib, ta'limga e'tibor qaratishni talab qildi.
Bu qonun faqat Maldiv orollarida amalda bo‘lgan o‘xshash 'avlodli chekish taqiqi'ni qo‘llaydigan ikkinchi davlatga aylanadi, chunki Yangi Zelandiya 2023-yilda hukumat o‘zgarganidan keyin shunga o‘xshash qonunni bekor qilgan. Qonun loyihasi 2024-yildan beri muhokama qilinayotgan va hozirgi Leyboristlar hukumatining dastlabki davrida ishlab chiqilgan, Belfast, Kardiff va Edinburgdagi mahalliy parlamentlar bilan hamkorlikda rivojlantirilgan.
Qirol Charlz III tomonidan imzolanishi rasmiy marosim bo‘lsa-da, qonun allaqachon parlament ochilishidagi 'Qirol nutqlarida' hukumatning qonunchilik ustuvorliklari qatorida tilga olingan. Qonunning maqsadi chekish bilan bog‘liq kasalliklar va o‘limlarni kamaytirish, ammo tanqidchilar bu qonunning erkinliklar va iqtisodiy ta'sirga nisbatan salbiy oqibatlari borligini ta'kidlamoqda.

Парламент Великобритании окончательно утвердил законопроект о создании 'свободного от курения поколения', который запрещает продажу сигарет и табачных изделий лицам, родившимся после 1 января 2008 года. Закон вступит в силу для детей, не достигших 18 лет к 1 января 2027 года, и будет применяться в Англии, Шотландии, Уэльсе и Северной Ирландии. Ожидается, что король Чарльз III подпишет закон, что является формальностью в британской законодательной системе.
Законопроект 'О табаке и вейпах' преодолел последнее парламентское препятствие в Палате лордов, где были утверждены незначительные технические поправки для устранения ошибок. Баронесса Джиллиан Меррон из правящей Лейбористской партии заявила, что этот закон является 'крупнейшим вмешательством в общественное здоровье за поколение', но оппозиционные консерваторы, включая барона Нейсби, критиковали планируемые штрафы в размере 200 фунтов стерлингов (примерно 230 евро) для розничных продавцов и призвали уделить больше внимания образовательным мерам.
Великобритания становится второй страной после Мальдив, внедряющей подобный 'поколенческий запрет на курение', поскольку Новая Зеландия отменила аналогичный закон в 2023 году после смены правительства. Законопроект был разработан в сотрудничестве с деволюционными парламентами в Белфасте, Кардиффе и Эдинбурге и обсуждался с начала 2024 года, в ранний период правления нынешнего лейбористского правительства.
Хотя королевская санкция короля Чарльза III считается формальностью, закон уже был упомянут в 'королевских речах' при открытии парламента как часть законодательных приоритетов правительства. Критики указывают на потенциальные негативные последствия для свобод граждан и экономики, подчеркивая, что режим в Лондоне продолжает усиливать контроль над общественным здоровьем, несмотря на возражения со стороны промышленности.