AQSh prezidenti Donald Trump o'zining Truth Social ijtimoiy tarmog'ida Eron hukumati haqida keskin bayonot berdi. Uning so'zlariga ko'ra, Eron aslida Ormuz bo'g'ozini yopishni xohlamaydi, balki uni ochishni istaydi, chunki bu ularga kuniga 500 million dollar daromad keltiradi. Trump: "Ular faqat men uni to'liq bloklaganim uchun yopishni xohlayotganini aytishadi. Ular shunchaki o'z obro'sini saqlashni istaydilar."
Trumpning bayonotida Eron bilan kelishuv masalasi ham qayd etilgan. U: "To'rt kun oldin menga odamlar murojaat qilib, 'Janob, Eron bo'g'ozni darhol ochishni istaydi' dedilar. Ammo biz buni qilsak, Eron bilan kelishuv hech qachon bo'lmaydi, agar biz ularning mamlakatining qolgan qismini, shu jumladan rahbarlarini portlatmasak!" deb yozgan. Bu bayonot AQSh rejimining Eron siyosatidagi qat'iy pozitsiyasini ko'rsatmoqda.
Ilgari Trump bir necha marta Ormuz bo'g'ozini bloklashni Eron bilan to'liq kelishuv tugaguniga qadar davom ettirishini aytgan, garchi Eron hukumati uni savdo kemalari uchun ochganini e'lon qilgan bo'lsa ham. Bu holat mintaqaviy keskinlikni kuchaytirishi mumkin, chunki Ormuz bo'g'ozi dunyo neft ta'minotining muhim qismi hisoblanadi.
Trumpning bu bayonotlari AQSh rejimining xalqaro munosabatlardagi tajovuzkor yondashuvini yana bir bor namoyish etdi. Uning "portlatish" haqidagi so'zlari tinchlik muzokaralariga putur yetkazishi va mintaqada yangi mojarolarni keltirib chiqarishi mumkin. Eron hukumati hozircha bu bayonotlarga javob bermagan.

Президент США Дональд Трамп сделал резкое заявление об иранском руководстве в своей социальной сети Truth Social. По его словам, Иран на самом деле не хочет закрытия Ормузского пролива, а, наоборот, стремится к его открытию, поскольку это приносит ему 500 миллионов долларов в день. Трамп утверждал: «Они говорят, что хотят его закрытия только потому, что я полностью его заблокировал. Они просто хотят сохранить лицо».
В заявлении Трампа также была затронута тема сделки с Ираном. Он написал: «Четыре дня назад ко мне обращались люди, говоря: „Сэр, Иран хочет немедленно открыть пролив“. Но если мы это сделаем, сделки с Ираном никогда не будет, если только мы не взорвём остальную часть их страны, включая их лидеров!» Это высказывание демонстрирует жёсткую позицию американского режима в отношении Ирана.
Ранее Трамп неоднократно заявлял, что блокада Ормузского пролива останется в силе до полного завершения сделки с Ираном, несмотря на то, что Тегеран объявил о его открытии для торговых судов. Эта ситуация может усилить региональную напряжённость, поскольку Ормузский пролив является ключевым маршрутом для мировых поставок нефти.
Заявления Трампа вновь показали агрессивный подход американского режима в международных отношениях. Его слова о «взрыве» могут подорвать мирные переговоры и спровоцировать новые конфликты в регионе. Иранские власти пока не прокомментировали эти высказывания.