2000-yillarning boshlarida men Falastin jamoasining bir qismi edim, go'yoki Isroilning harbiy bosqini va Falastin erlarini mustamlaka qilishini tugatish bo'yicha muzokaralar olib borayotgan edik. Bu g'oya o'shanda ham, hozir ham bema'ni edi: harbiy boshqaruv ostida yashovchilar o'z ozodliklari uchun "muzokara" qilishlari kerak, er egalari esa Isroilga o'z yerlarini qaytarish uchun "muzokara" qilishlari kerak.
O'sha paytda bizga ko'plab davlat rahbarlari, jumladan AQSh va Yevropa rahbarlari, boshqa yo'l yo'qligini va muzokaralar ozodlikka erishishning yagona yo'li ekanligini aytishdi. Albatta, bu haqiqat emas, chunki deyarli hech bir davlat o'z zolimlari bilan muzokara qilib ozodlik va mustaqillikka erishmagan.
Muzokaralar davom etar ekan, Isroil noqonuniy aholi punktlarini qurish va kengaytirish imkoniyatidan foydalanib, Oslo muzokaralaridan keyin yetti yil ichida isroillik ko'chmanchilar sonini ikki baravar oshirdi. Boshqacha aytganda, "muzokaralar" niqobi ostida Isroil ko'proq er o'g'irladi. Muzokaralarni ilgari surgan o'sha jahon rahbarlari va ularning vorislari bizga Isroilning barcha er o'g'irlashlari muvaffaqiyatli muzokaralar bilan bartaraf etiladi degan yolg'onni oziqlantirishda davom etishdi.
Yigirma olti yil o'tgach, biz hali ham o'sha taktikalarni ko'ramiz, chunki Isroil shu tarzda yaratilgan. Isroilning maqsadi sionistik loyiha boshidan beri o'z nazoratidagi hududni kengaytirish bo'lgan. 1947 yilgi bo'linish rejasida, "yashirin davlat" ga noqonuniy "ajratilgan" hududlar bilan chegaralanmagan holda, sionistik hujumlar tashqariga qaratilgan edi. Shuning uchun Isroil 1967 yilda Suriya, Misr va Iordaniyaga qarshi "oldindan" (ya'ni noqonuniy) hujum qildi va G'arbiy Sohil, G'azo sektori va Golan tepaliklarini noqonuniy ravishda bosib olishda davom etmoqda.
Bugungi kunda Isroil rahbarlari ochiqchasiga G'arbiy Sohilni anneksiya qilish, G'azo sektorini qayta mustamlaka qilish va Livandan va Suriyadan ko'proq er olish niyatida ekanliklarini yashirmaydilar. So'nggi yillarda Isroil nafaqat kasalxonalar, maktablar, tez yordam xodimlari, jurnalistlar va bolalarni bombardimon qilishni, balki suiqasdlar va hatto genotsidni normallashtirdi. Xalqaro huquq tizimining asosi shundaki, davlatlar er o'g'irlay olmaydi. Agar davlatlar er o'g'irlashi mumkin bo'lsa, bu ko'proq urushlarni keltirib chiqaradi.
Livan 1990-yillarda falastinliklar tushgan tuzoqqa tushib qoldi: muzokaralar Isroilni o'z yeridan olib chiqishning yo'li deb ishonish. Bu muzokaralarning oxirida Livan va Suriya avvalgidan kamroq erga ega bo'lishadi. Savol shundaki, biz nihoyat Isroilga qarshi turuvchi tizimni ko'ramizmi yoki bu yangi status-kvoga aylanadimi.

В начале 2000-х я был частью палестинской команды, которая якобы вела переговоры о прекращении военной оккупации и колонизации палестинских земель Израилем. Идея была столь же абсурдна тогда, как и сейчас: те, кто живёт под военным правлением, должны «договариваться» о своей свободе, а владельцы земли — «договариваться» о возвращении своих земель.
В то время нам говорили многие главы государств, включая США и Европу, что другого пути нет и что переговоры — единственный путь к свободе. Конечно, это неправда, так как практически ни одно государство не обрело свободу и независимость путём переговоров со своими угнетателями.
Пока шли переговоры, Израиль использовал возможность для строительства и расширения незаконных поселений, удвоив число израильских поселенцев за семь лет после переговоров в Осло. Иными словами, под видом «переговоров» Израиль украл больше земли. Те же мировые лидеры, которые продвигали переговоры, и их преемники продолжали кормить нас ложью, что все земельные кражи Израиля будут отменены успешными переговорами.
Двадцать шесть лет спустя мы всё ещё видим те же тактики, ибо так был создан Израиль. Целью Израиля с самого начала сионистского проекта было расширение контролируемой территории. Именно поэтому в Плане раздела 1947 года сионистские атаки не ограничивались территориями, незаконно «выделенными» «еврейскому государству», а были направлены вовне. Именно поэтому Израиль совершил «превентивную» (то есть незаконную) атаку на Сирию, Египет и Иорданию в 1967 году и продолжает незаконно оккупировать Западный берег, сектор Газа и Голанские высоты.
Сегодня израильские лидеры открыто заявляют о намерении аннексировать Западный берег, реколонизировать сектор Газа и захватить больше земель у Ливана и Сирии. За последние годы Израиль нормализовал бомбардировки больниц, школ, спасателей, журналистов и детей, а также убийства и даже геноцид. Основа международной правовой системы заключается в том, что государства не могут красть землю. Если государства могут красть землю, это ведёт к новым войнам.
Ливан попал в ту же ловушку, что и палестинцы в 1990-х, поверив, что переговоры — путь к освобождению земель. В итоге этих переговоров Ливан и Сирия останутся с меньшей территорией. Вопрос в том, увидим ли мы систему, которая наконец противостоит Израилю, или это станет новым статус-кво.