Amerika Qo‘shma Shtatlari Adliya vazirligi Federal zaxira tizimi (Fed) raisi Jerom Pauellga nisbatan tergovni yakunladi. Bu qaror uning vorisi Kevin Uorshni tasdiqlash yo‘lidagi asosiy to‘siqni bartaraf etdi.
Kolumbiya okrugi bo‘yicha AQSh prokurori Jeannin Pirro 11 aprel kuni X ijtimoiy tarmog‘ida tergov to‘xtatilganini e’lon qildi. Unga ko‘ra, endi Fedning Vashingtondagi shtab-kvartirasini ta’mirlashdagi xarajatlar oshib ketishi masalasi bilan Markaziy bankning ichki nazoratchisi – Bosh inspektor idorasi shug‘ullanadi.
Pirro, Trampning ittifoqchisi va Vashingtondagi eng yuqori darajali federal prokuror, Bosh inspektor idorasiga “Amerika soliq to‘lovchilari oldida Fedni javobgarlikka tortish” vakolati berilganini ta’kidladi. U qisqa muddatda keng qamrovli hisobot kutayotganini va bu tergovga sabab bo‘lgan savollarni hal qilishiga ishonch bildirdi.
Bu qadam Senatda Uorshning tezda tasdiqlanishiga olib kelishi mumkin. Uorsh – sobiq yuqori martabali Fed xodimi, uni AQSh prezidenti Donald Tramp yanvar oyida Pauellni almashtirish uchun nomzod qilib ko‘rsatgan edi. Pauellning vakolati 15 mayda tugaydi.
Shimoliy Karolina shtatidan respublikachi senator Tom Tillis tergov hal etilmaguncha Uorshga qarshi ovoz berishini aytgan edi, bu esa uning tasdiqlanishini samarali ravishda bloklagan edi. Endi dunyoning yetakchi markaziy bankidagi rahbarlik almashinuvi tezda davom etishi mumkin.
Seshanba kungi tinglovda respublikachilar Uorshni maqtagan bo‘lsa, demokratlar uning Trampdan mustaqilligiga, moliyaviy aktivlarining shaffofligi yo‘qligiga va foiz stavkalari bo‘yicha pozitsiyasining o‘zgaruvchanligiga shubha bildirdi. Massachusets shtatidan senator Elizabet Uorren Uorshni “qo‘g‘irchoq” bo‘lishi mumkinligi haqida so‘radi.
Tergov bir necha oy davomida jiddiy yuridik asos topa olmagan edi. Mart oyida yopiq sud majlisida prokuror jinoyat alomatlari topilmaganini tan oldi, sudya esa Fedga yuborilgan chaqiruv qog‘ozlarini bekor qildi. Sudya Jeyms Boasberg prokurorlarning Pauellni gumon qilish uchun “aslida nol dalil” keltirganini aytdi.
Uorsh seshanba kungi Senat tinglovida Oq uyga foiz stavkalarini pasaytirishni va’da qilmaganini aytdi. “Prezident mendan hech qachon ma’lum bir foiz qarori haqida va’da berishni so‘ramagan”, dedi u. Bu izoh Trampning CNBCga bergan intervyusida Uorsh darhol stavkalarni tushirmasa, hafsalasi pir bo‘lishini aytganidan keyin keldi.

Министерство юстиции США завершило расследование в отношении председателя Федеральной резервной системы (ФРС) Джерома Пауэлла, устранив тем самым серьезное препятствие на пути утверждения его преемника Кевина Уорша.
Прокурор округа Колумбия Джиннин Пирро, союзница Трампа, объявила в пятницу в соцсети X о прекращении расследования, связанного с масштабным ремонтом здания ФРС. Она пояснила, что теперь этим займется Управление генерального инспектора ФРС.
Пирро заявила, что генеральный инспектор имеет право привлечь ФРС к ответственности перед американскими налогоплательщиками. Она ожидает «всеобъемлющий отчет в ближайшее время» и уверена, что результат поможет окончательно разрешить вопросы, приведшие к выдаче повесток.
Этот шаг может ускорить утверждение Уорша Сенатом. Бывший высокопоставленный чиновник ФРС был номинирован президентом Дональдом Трампом в январе на замену Пауэллу, чьи полномочия истекают 15 мая.
Сенатор-республиканец Том Тиллис ранее заявлял, что будет голосовать против Уорша до завершения расследования, что фактически блокировало его утверждение. Теперь смена руководства в ведущем центральном банке мира может пройти быстро.
На слушаниях во вторник республиканцы хвалили Уорша, тогда как демократы сомневались в его независимости от Трампа, прозрачности финансовых активов и постоянстве позиции по процентным ставкам. Сенатор Элизабет Уоррен спросила, не станет ли Уорш «марионеткой».
Расследование было одним из нескольких, инициированных Минюстом против предполагаемых противников Трампа. В течение нескольких месяцев оно не набирало обороты, так как прокуроры не могли сформулировать основания для подозрений в уголовном преступлении. В марте на закрытом заседании суда прокурор признал отсутствие доказательств, а судья отменил повестки, назвав обоснование «тонким и необоснованным».
Уорш заявил на слушаниях, что никогда не обещал Белому дому снижать ставки. «Президент ни разу не просил меня брать на себя обязательства по какому-либо конкретному решению о ставках», — сказал он, подчеркнув свою независимость. Это прозвучало через несколько часов после того, как Трамп в интервью CNBC сказал, что был бы разочарован, если бы Уорш немедленно не снизил ставки.