Ukraina uzoq masofali zarbalar kampaniyasi orqali Rossiyaning neft eksportidan oladigan foydasini sezilarli darajada kamaytirishga muvaffaq bo‘ldi. Bir qator manbalarga ko‘ra, mart va aprel oylarida Fors ko‘rfazidagi urush tufayli neft narxi barrel uchun 100 dollardan oshgan bo‘lsa-da, Rossiya kutilgan daromadning katta qismidan mahrum bo‘ldi.
Ukraina 21 mart kuni Rossiyaning port va energetika infratuzilmasiga uzoq masofali zarbalar berishni kuchaytirdi. Bu harakat Rossiyaning neftni tankerlarga yuklashiga to‘sqinlik qilish va 2022 yildan beri amalda bo‘lgan AQSh sanksiyalarining to‘xtatilishiga qarshi kurashish maqsadida amalga oshirildi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy 19 aprel kuni video murojaatida: “Faqat mart oyida Rossiyaning neft daromadlaridagi yo‘qotishlar kamida 2,3 milliard dollarni tashkil etdi. Bir oy ichida. Bu ishni aprelda ham davom ettirmoqdamiz”, dedi.
Ukraina tashqi razvedka xizmati S&P Global Platts ma’lumotlariga tayanib, Rossiyaning mart oyida neft tranşimenti kuniga 300 ming barrelga, qayta ishlangan mahsulotlar esa 200 ming barrelga kamayganini bildirdi.
AQSh mart oyi boshida Rossiya neftiga sanksiyalarni vaqtincha bekor qildi, chunki Eron AQSh va Isroil zarbalariga javoban Hormuz bo‘g‘ozini yopgan edi. 13 aprelda esa bu kechiktirish 16 maygacha uzaytirildi. Biroq, bu Rossiyaga ko‘p yordam bermadi va aprel oyi martdan ham yomonroq bo‘lishi mumkin.
Rossiyaning “Kommersant” gazetasi eksport “2024 yil yozidan beri eng past darajaga” tushganini yozdi. “Oy oxiriga kelib, ular 2023 yildan beri eng past darajaga tushishi mumkin”, deya qo‘shimcha qildi nashr.
Reuters agentligi hisob-kitoblariga ko‘ra, aprel oyida eksport shunchalik zaiflashdiki, Rossiya neft qazib olishni kuniga 300-400 ming barrelga qisqartirishga majbur bo‘ldi. Beshta manba bu baholarni tasdiqladi.
Shvetsiya harbiy razvedkasi boshlig‘i Tomas Nilsson Financial Times nashriga bergan intervyusida Rossiyaga yil oxirigacha byudjet taqchilligini qoplash uchun neft barrel uchun 100 dollardan yuqori bo‘lishi kerakligini aytdi.
Ukraina so‘nggi haftada Rossiya energetika infratuzilmasiga bosimni davom ettirdi. 16 aprelda Qora dengizdagi Tuapse portidagi neft yuklash joylari va neftni qayta ishlash zavodiga zarba berildi. Ukraina rasmiylari dushanba va seshanba kunlari Tuapsega yana zarbalar berilgani, katta yong‘inlar va shaharda qora yomg‘ir yog‘ayotgani aks etgan videolarni joylashtirdi.
Shanba kuni Ukraina Rossiya chegarasidan 1000 km uzoqlikdagi Sizran va Novokuybishevsk neft zavodlariga zarba berdi. Andriy Kovalenkoning so‘zlariga ko‘ra, geolokatsiya qilingan kadrlar ikkala zavodda yong‘inlarni tasdiqlagan.
Keyingi kechada Ukraina “Atlant Aero” kompaniyasiga zarba berdi, bu kompaniya “Molniya” dronlari va “Orion” razvedka va zarba beruvchi UAVlari uchun butlovchi qismlar ishlab chiqaradi.
Juma kuni Kovalenko Ukrainaning Samara va Gorkiy neft zavodlariga zarba berganini ma’lum qildi.
Boltiq dengizidagi Ust-Luga va Primorsk portlariga takroriy zarbalardan so‘ng, Leningrad viloyati gubernatori Aleksandr Drozdenko Sankt-Peterburgni “front chizig‘idagi mintaqa” deb e’lon qildi va zaxiradagilarni sanoat ob’ektlari yaqinida dronlarni urib tushirish uchun mobil olov guruhlarini tuzishga chaqirdi.
Quruqlikdagi urush ham Rossiya uchun yaxshi ketmayapti. O‘tgan haftada Pokrovsk va Gulyaypole yo‘nalishlarida bir nechta vzvod darajasidagi mexanizatsiyalashgan hujumlar to‘xtatildi. Rossiya Bosh shtabi boshlig‘i Valeriy Gerasimov Rossiya yil boshidan beri 1700 kvadrat kilometr hududni egallaganini aytdi. Vashingtondagi Urushni o‘rganish instituti esa ochiq manbalarga asoslanib, bu raqamni 381,5 kvadrat kilometr deb baholadi va mart oyidan beri Rossiya 60 kvadrat kilometr hududni yo‘qotganini ma’lum qildi.
Davlatga qarashli Rossiya Jamoatchilik fikrini o‘rganish markazi (VTsIOM) tomonidan e’lon qilingan so‘rov natijalariga ko‘ra, Rossiya prezidenti Vladimir Putinning reytingi urushning beshinchi yilida pasaya boshladi. Markaz ma’lumotlariga ko‘ra, 17 aprelda Putinning ma’qullash reytingi ketma-ket olti hafta davomida 72,9 foizdan 66,7 foizga tushdi.
Ukraina yangi mudofaa vositalarini yaratmoqda. Pikap mashinalariga o‘rnatilgan og‘ir pulemyotlar bilan mobil olov guruhlari tuzildi. O‘tgan haftada Ukrainasiz uchuvchisiz tizimlar qo‘shinlari “Sting” tutuvchi droni “Shahed” tipidagi dronni urib tushirganini e’lon qildi.
Ukraina hukumati xususiy kompaniyalar tomonidan dronlarga qarshi mudofaa tizimlarini tashkil etishga harakat qilmoqda. 17 aprelda Mudofaa vaziri Mixaylo Fedorov xususiy mudofaa tizimi birinchi marta soatiga 400 km tezlikda uchayotgan reaktiv “Shahed”ni urib tushirganini aytdi.
Ukraina mudofaa sohasidagi tajribasi tufayli Saudiya Arabistoni, Qatar va BAA bilan 10 yillik mudofaa hamkorlik shartnomalarini imzoladi. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, 11 davlatdan so‘rov kelib tushgan.
Vengriyaning vetosidan so‘ng, Yevropa Ittifoqi 90 milliard yevrolik kreditni Ukrainaga ajratdi, uning uchdan ikki qismi harbiy ehtiyojlarga yo‘naltiriladi. Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat rahbari Kaya Kallas “Boshlang‘ich nuqta tugadi. Yevropa Ittifoqi Ukraina uchun 90 milliard yevrolik kredit va 20-sanksiyalar paketiga yo‘l ochdi”, deb yozdi.
Ukraina aprel oyida pul mablag‘lari tugashi arafasida, kreditning birinchi tranchlari Kiyevga yetib kelmoqda. Vengriyada rossiyaparast bosh vazir Viktor Orban o‘tgan hafta parlament saylovlarida yirik mag‘lubiyatga uchradi.

Украина, по данным ряда источников, сумела лишить Россию значительной части сверхприбылей, которые она могла бы получить от экспорта нефти в марте и апреле, когда война в Персидском заливе подняла цены выше 100 долларов за баррель.
21 марта Украина активизировала кампанию дальних ударов по российской портовой и энергетической инфраструктуре, стремясь помешать России отгружать нефть на танкеры и противодействовать приостановке санкций США, действовавших с 2022 года.
«Только в марте потери России от нефтяных доходов из-за наших дальних возможностей оцениваются не менее чем в 2,3 миллиарда долларов. Всего за один месяц. Мы продолжаем эту работу в апреле», — заявил президент Украины Владимир Зеленский в видеообращении в воскресенье, 19 апреля.
По данным украинской внешней разведки, ссылающейся на S&P Global Platts, в марте российские нефтяные перевозки сократились на 300 000 баррелей в сутки, а нефтепродуктов — на 200 000 баррелей в сутки.
США в начале марта сняли санкции с российской нефти после того, как Иран закрыл Ормузский пролив для судоходства в ответ на удары США и Израиля, чтобы снизить давление на мировые цены на нефть. 13 апреля они продлили послабление до 16 мая. Однако это, похоже, не сильно помогло России, и апрель, по некоторым данным, мог быть еще хуже марта.
Российская деловая газета «Коммерсантъ» сообщила, что экспорт упал «до самых низких уровней с лета 2024 года». «К концу месяца они могут упасть до самых низких с 2023 года», — добавило издание.
Апрельский экспорт был настолько ослаблен, что Россия была вынуждена сократить добычу нефти на 300–400 тысяч баррелей в сутки, подсчитало агентство Reuters, добавив, что пять источников подтвердили эту оценку.
Начальник военной разведки Швеции Томас Нильссон заявил Financial Times, что России потребуется нефть выше 100 долларов за баррель до конца года, чтобы просто покрыть дефицит бюджета этого года, не говоря уже об устранении других экономических слабостей, вызванных четырьмя годами войны.
Украина продолжала оказывать давление на российскую энергетическую инфраструктуру на прошлой неделе. 16 апреля она нанесла удары по нефтяным причалам и нефтеперерабатывающему заводу в российском порту Туапсе на Черном море, сообщил Генштаб. Украинские чиновники опубликовали видео повторных ударов по Туапсе в понедельник и вторник, вызвавших крупные пожары и черный дождь в городе.
Источники сообщили Reuters, что НПЗ был вынужден остановить работу, поскольку отгрузка нефтепродуктов стала невозможной.
В субботу Украина нанесла удары по нефтеперерабатывающему заводу в Сызрани и близлежащему Новокуйбышевскому НПЗ, расположенным примерно в 1000 км от украинской границы, сообщил Андрей Коваленко, глава украинского Центра противодействия дезинформации. Геолоцированные кадры подтвердили пожары на обоих заводах.
В следующую ночь Украина нанесла удар по компании «Атлант Аэро», которая производит дроны «Молния» и компоненты для разведывательно-ударных БПЛА «Орион», сообщил Коваленко.
В пятницу Коваленко заявил, что Украина нанесла удары по Самарскому НПЗ, находящемуся более чем в 1000 км к востоку от Украины, и по Горьковскому НПЗ в Нижнем Новгороде, в 500 км от границы Украины.
После неоднократных ударов по портам Усть-Луга и Приморск на Балтике губернатор Ленинградской области Александр Дрозденко заявил 15 апреля на собрании, что Санкт-Петербург стал «прифронтовым регионом», и пообещал набрать резервистов для формирования мобильных огневых групп у промышленных объектов для сбивания дронов. Он также призвал ветеранов войны в Украине добровольно предложить свои услуги.
Наземная война также идет для России неважно. За последнюю неделю несколько механизированных атак силой до взвода были остановлены на восточных горячих точках — Покровске и Гуляйполе. Начальник Генштаба России Валерий Герасимов заявил, что Россия захватила 1700 квадратных километров с начала года. Однако Институт изучения войны (ISW), базирующийся в Вашингтоне, используя открытые геолоцированные источники, оценил эту цифру в 381,5 кв. км и заявил, что с марта Россия понесла чистые потери в 60 кв. км.
Опрос, опубликованный государственным Всероссийским центром изучения общественного мнения (ВЦИОМ), показал, что популярность президента России Владимира Путина, стабильная в течение первых четырех лет войны, начала снижаться на пятом году. Согласно данным центра от 17 апреля, рейтинг одобрения Путина падал шесть недель подряд — с 72,9% до 66,7%.
Украина создала мобильные огневые группы, установив крупнокалиберные пулеметы на пикапы для формирования первой линии обороны против дронов типа «Шахед», которые Россия запускает по городам. На прошлой неделе Войска беспилотных систем Украины представили еще одно новшество, объявив, что перехватчик-дрон «Стинг» успешно сбил дрон «Шахед» после запуска с безэкипажного надводного аппарата.
Украинское правительство также пытается организовать частную противодронную оборону, отчасти для упорядочения электромагнитного хаоса, создаваемого предприятиями, покупающими собственные средства радиоэлектронной борьбы. 17 апреля министр обороны Михаил Федоров заявил, что частная система обороны впервые сбила реактивный «Шахед», летевший со скоростью 400 км/ч.
Признанный опыт Украины в области ПВО таков, что она подписала 10-летние соглашения о сотрудничестве в области обороны с Саудовской Аравией, Катаром и ОАЭ, объявил Зеленский. «У нас уже есть запросы от 11 стран — Ближнего Востока и Персидского залива, плюс мы постепенно обращаем внимание на Кавказ», — сказал Зеленский.
После трехмесячной задержки из-за вето Венгрии Европейский Союз в четверг выделил Украине кредит в размере 90 миллиардов евро (105 миллиардов долларов), две трети которого пойдут на военные нужды Украины. «Тупик преодолен. ЕС только что расчистил путь для кредита Украине в 90 миллиардов евро и 20-го пакета санкций», — написала глава внешней политики ЕС Кая Каллас в соцсетях.
Украина должна остаться без денег в апреле, как раз когда первые транши кредита поступают в Киев. В Венгрии пророссийский премьер-министр Виктор Орбан на прошлой неделе потерпел сокрушительное поражение на парламентских выборах.