Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha idorasi (OHCHR) tomonidan e’lon qilingan hisobotda Isroilning Livanga hujumlari va Hizbullohning Isroilga raketa otishlari xalqaro gumanitar qonunni jiddiy buzishi mumkinligi ta’kidlangan.
Hisobot 2 mart kuni boshlangan Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi so‘nggi keskinlashuvning dastlabki uch haftasiga bag‘ishlangan. Hizbulloh jangchilari AQSh-Isroilning Eronga hujumiga javoban Isroilga raketalar otgan, bu esa Isroilning keng ko‘lamli harbiy hujumiga sabab bo‘lgan.
Isroil bombardimon va janubiy Livanga bostirib kirishni boshlaganidan beri Livanda 2400 dan ortiq kishi halok bo‘lgan. Isroil chegaradagi yer hududini egallab, u yerda o‘z qo‘shinlarini saqlab qolmoqda.
Hozirda mo‘rt sulh amalda, AQSh prezidenti Donald Tramp payshanba kuni sulh yana uch haftaga uzaytirilishini e’lon qildi.
BMT hisoboti Livan va Isroilda aholi zich joylashgan hududlar va turar-joy binolariga qilingan hujumlarga qaratilgan. OHCHR matbuot kotibi Tamin Al-Xitanning so‘zlariga ko‘ra, idora Isroil zarbalari Livanda ko‘p qavatli turar-joy binolariga tegib, ba’zilarini vayron qilgan va butun oilalarni o‘ldirgan bir necha holatlarni hujjatlashtirgan, bu xalqaro gumanitar qonunni jiddiy buzishi mumkin.
Hisobotda 8 mart kuni Nabatiya gubernatorligidagi Sir el-G‘arbiya shahrida ko‘p qavatli turar-joy binosiga qilingan Isroil zarbasi misol keltirilgan. Zarba natijasida bino ichidagi kamida 13 tinch aholi, jumladan besh ayol, besh erkak, ikki o‘g‘il bola va bir qiz halok bo‘lgan.
BMT shuningdek, Isroil kuchlari Livanda zarbalar berilishidan oldin samarasiz ogohlantirishlar bergan yoki umuman ogohlantirmagan holatlarni aniqlagan. Hisobotda Hizbullohning boshqarilmaydigan raketalari kerakli harbiy nishonlarni urish uchun zarur aniqlikka ega bo‘lmagan, aksincha Isroildagi binolar va boshqa fuqarolik infratuzilmasiga zarar yetkazgan. BMTning fikricha, bu xalqaro gumanitar qonunni buzgan bo‘lishi mumkin.
Isroil harbiylari va Hizbulloh BMT hisobotiga darhol izoh bermadi. OHCHR shuningdek, jurnalistlarga qilingan hujumlar, agar qasddan bo‘lsa, urush jinoyati sifatida baholanishi mumkinligini aytdi.
Chorshanba kuni Isroil havo hujumi Livandagi at-Tiri qishlog‘ida jurnalist Amal Xalilni o‘ldirib, uning hamkasbi Zaynab Farajni yaraladi. Bunga javoban Livan bosh vaziri Navaf Salam Isroilni insoniyatga qarshi jinoyatlarda aybladi.

Управление Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) опубликовало доклад, в котором говорится, что недавние смертоносные атаки Израиля на Ливан и ракетные обстрелы Израиля со стороны «Хезболлы» могут представлять собой серьезные нарушения международного гуманитарного права.
Доклад охватывает первые три недели последней эскалации между Израилем и «Хезболлой», начавшейся 2 марта. Боевики «Хезболлы» запустили ракеты по Израилю в ответ на американо-израильские удары по Ирану, что спровоцировало масштабное военное наступление Израиля.
С момента начала бомбардировок и последующего вторжения в южный Ливан в стране погибло более 2400 человек. Израиль также захватил полосу территории на границе, где остаются его войска.
В настоящее время действует хрупкое перемирие: президент США Дональд Трамп в четверг объявил о продлении режима прекращения огня еще на три недели.
Доклад ООН сосредоточен на атаках на населенные пункты и жилые дома в Ливане и Израиле. Представитель УВКПЧ Тамин Аль-Хитан заявил, что управление задокументировало несколько случаев, когда израильские удары поражали, а в некоторых случаях разрушали многоэтажные жилые дома в Ливане, убивая целые семьи, что может являться серьезным нарушением международного гуманитарного права.
В докладе приводится пример израильского удара 8 марта по многоэтажному жилому дому в городе Сир-эль-Гарбия в провинции Набатия. В результате удара погибли по меньшей мере 13 гражданских лиц, находившихся в здании, в том числе пять женщин, пятеро мужчин, два мальчика и одна девочка.
ООН также выявила инциденты, когда израильские силы давали неэффективные предупреждения или не давали их вовсе перед нанесением ударов в Ливане. Доклад также установил, что «Хезболла» запускала неуправляемые ракеты, не обладавшие точностью, необходимой для поражения намеченных военных целей, вместо этого повреждая здания и другую гражданскую инфраструктуру в Израиле. По мнению ООН, это, вероятно, нарушает международное гуманитарное право.
Израильские военные и «Хезболла» пока не прокомментировали доклад ООН. УВКПЧ также заявило, что нападения на журналистов могут быть приравнены к военным преступлениям, если они были преднамеренными.
В среду израильский авиаудар убил журналистку Амаль Халиль и ранил ее коллегу Зейнаб Фарадж в деревне Ат-Тири на юге Ливана. В ответ премьер-министр Ливана Наваф Салам обвинил Израиль в преступлениях против человечности.