Neft narxi yakshanba kuni 2 foizdan oshdi, chunki AQSh va Eron o'rtasidagi sulh muzokaralari to'xtab qoldi. Brent neftining narxi 1:30 GMT holatiga ko'ra 106,99 dollarni tashkil etdi.
Osiyo fond bozorlari dushanba kuni ijobiy ochildi: Yaponiyaning Nikkei 225 indeksi 0,9 foizga, Janubiy Koreyaning KOSPI indeksi esa 1,5 foizga o'sdi.
AQSh prezidenti Donald Tramp shanba kuni o'z elchilari Stiv Uitkoff va Jared Kushnerning Pokistonga rejalashtirilgan safarini bekor qildi, chunki Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchiy tomonlar o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri muloqot bo'lishidan oldin Islomobodni tark etdi.
Aroqchiy dushanba kuni Rossiyaning Sankt-Peterburg shahriga yetib keldi va u yerda prezident Vladimir Putin va boshqa amaldorlar bilan muzokaralar olib bordi. Tehron diplomatik boshi berk ko'chadan chiqish yo'lini izlamoqda.
Aroqchining tashrifi, yakshanba kuni Ummon safaridan so'ng, Vashington va Tehron o'rtasidagi mo'rt sulhga ishonchsizlik hukm surayotgan bir paytda amalga oshmoqda. Tramp o'tgan hafta ikki haftalik sulhni uzaytirganini e'lon qildi, ammo urushni tugatish bo'yicha kelishuvga erishish muddatini aniqlamadi.
AQSh va Eron muzokarachilari o'lik nuqtani yengib o'tishga urinayotgan bir paytda, Tehronning Hormuz bo'g'ozidagi tijorat kemalariga qarshi tahdidlari harakatni keskin kamaytirdi va dunyoning neft va tabiiy gaz ta'minotining katta qismini falaj qildi. Shanba kuni bo'g'ozdan atigi 19 ta tijorat kemasi o'tdi, bu urushdan oldingi o'rtacha 129 tadan ancha past.

Цены на нефть выросли более чем на 2 процента в воскресенье после того, как надежды на второй раунд переговоров о прекращении огня между Вашингтоном и Тегераном рухнули в выходные. Brent, основной мировой эталон, по состоянию на 1:30 GMT составлял 106,99 доллара.
Фондовые рынки Азии проигнорировали тупик и открылись в понедельник ростом: японский Nikkei 225 вырос на 0,9 процента, а южнокорейский KOSPI — на 1,5 процента.
Президент США Дональд Трамп в субботу отменил запланированную поездку своих посланников Стива Уиткоффа и Джареда Кушнера в Пакистан после того, как министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи покинул Исламабад до того, как между сторонами могло состояться прямое взаимодействие.
Арагчи прибыл в понедельник в Санкт-Петербург для переговоров с президентом России Владимиром Путиным и другими чиновниками, поскольку Тегеран ищет выход из дипломатического тупика.
Поездка Арагчи, последовавшая за молниеносным визитом в Оман в воскресенье, происходит на фоне неопределенности, нависшей над хрупким перемирием между Вашингтоном и Тегераном. Трамп на прошлой неделе объявил о продлении их двухнедельного перемирия, не указав крайнего срока для заключения сделки о прекращении войны.
Пока переговорщики США и Ирана пытаются выйти из тупика, угрозы Тегерана в адрес коммерческого судоходства в Ормузском проливе сократили трафик до минимума, парализовав значительную часть мировых поставок нефти и природного газа. В субботу пролив прошло 19 коммерческих судов по сравнению со средним показателем в 129 до войны.