Somalining turli hududlarida chuqurlashib borayotgan ochlik inqirozi tufayli minglab odamlar boshpanasiz qolmoqda. Sentyabr oyidagi Deyr yomg‘irlarining yetishmasligi iqlim inqirozining navbatdagi zarbasi bo‘lib, dehqonchilik va chorvachilikka katta zarar yetkazdi.
Bu yil boshidan beri 500 mingdan ortiq odam ko‘chishga majbur bo‘ldi, ularning 90 foizdan ortig‘i qurg‘oqchilik tufayli. Bungacha 3,3 million somalilik allaqachon uy-joyini tark etgan edi. BMTning OCHA ma'lumotlariga ko‘ra, ko‘chirilgan oilalar ochlik xavfi eng yuqori bo‘lgan guruhga kiradi.
40 yoshli Fotima besh marta qochishga majbur bo‘lgan – uch marta mojaro, ikki marta qurg‘oqchilik tufayli. “Bu beshinchi marta qochishim. Hali ham qurg‘oqchilikka duch kelyapman va oilamni boqishga hech narsam yo‘q”, deydi u.
Oilalar kunlab piyoda yurib, yo‘lda yovvoyi o‘simliklar bilan oziqlangan va Baidoa hamda Dollowdagi ko‘chmanchilar lagerlariga hech narsasiz yetib kelgan. Ko‘pchilik lagerlarga to‘yib ovqatlanmagan va charchagan holda, yura olmaydigan bolalarini ko‘tarib keladi. Ular bu yerda yordam o‘rniga tashlab ketilganlikni his qiladi.
Somaliga gumanitar yordam moliyalash keskin kamaygan. Bu yil so‘ralgan mablag‘ning atigi 14 foizi olingan. AQSh e'lon qilgan 2 milliard dollarlik global yordam va’dasida Somali qasddan chetda qoldirilgan, chunki rasmiylar yordamning noto‘g‘ri yo‘naltirilishi, korrupsiya va AQSh moliyalashtirgan Jahon oziq-ovqat dasturi omborining vayron qilinishini sabab qilgan.
Bakool hududidan ko‘chib kelgan bir erkak: “Gumanitar xizmatlar biz tayanadigan yagona narsa edi, ammo u butunlay yo‘qoldi”, deydi. Aprel-iyun oylaridagi Gu yomg‘ir mavsumi boshlangan bo‘lsa-da, ketma-ket qurg‘oqchilik tufayli podalari va ekinlarini yo‘qotgan oilalar uchun yomg‘irning o‘zi yetarli emas. Odamlar zudlik bilan yordamga muhtoj.

По всему Сомали общины страдают от углубляющегося голодного кризиса, вынужденные покидать свои дома из-за засухи и ожидая критической гуманитарной помощи, которая не поступает. Провал сентябрьских дождей Дейр стал очередным ударом в непрекращающемся климатическом кризисе, уничтожив средства к существованию, погубив скот и вызвав очередной неурожай.
С начала года более 500 тысяч человек были перемещены – более 90 процентов из них из-за засухи – в дополнение к 3,3 миллионам сомалийцев, уже покинувших свои дома. По данным Плана гуманитарных потребностей и реагирования ООН по Сомали на 2026 год, перемещенные семьи теперь сталкиваются с самым высоким риском голода.
40-летняя Фатима бежала пять раз – трижды из-за конфликта, дважды из-за засухи. Каждый раз она оставляла землю, скот и небольшое имущество, которое ее семье удавалось накопить. «Это пятый раз, когда я бегу, – говорит она. – Я все еще сталкиваюсь с засухой, и мне нечем кормить свою семью».
Семьи шли пешком несколько дней, питаясь дикими растениями вдоль дороги, и прибыли в лагеря для перемещенных лиц в Байдоа и Доллоу с пустыми руками. Многие прибывают на места истощенными и обессиленными, неся детей, слишком слабых, чтобы идти. Вместо облегчения они находят там заброшенность.
Финансирование гуманитарной помощи в Сомали резко сократилось. В этом году поступило лишь 14 процентов запрошенных средств. Сомали был намеренно исключен из глобального обязательства по гуманитарной помощи в размере 2 миллиардов долларов, объявленного Соединенными Штатами на этот год, из-за утверждений о нецелевом использовании помощи, коррупции и уничтожении финансируемого США склада Всемирной продовольственной программы в стране, по словам официальных лиц.
«Гуманитарные услуги – это единственное, на что мы могли положиться, но они полностью исчезли», – говорит мужчина, перемещенный из Бэкула, прошедший более 100 км, чтобы добраться до Байдоа. Сезон дождей Гу (апрель-июнь) начался, но он приносит лишь ограниченное облегчение. Для семей, потерявших стада и фермы после нескольких лет последовательных засух, одни дожди не могут восстановить разрушенное. Люди нуждаются в немедленной помощи.