Livan rahbarlari Vashingtonga 30 yildan ortiq vaqtdan keyin Isroil bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borish uchun bordi. Ular deyarli imkonsiz shartlar ostida suverenitetni tiklashga urinmoqda.
16 aprelda kelishilgan sulh bitimiga ko‘ra, Livan “o‘z suverenitetini amalda namoyish eta olishi” kerak. Isroil esa “har qanday vaqtda o‘zini himoya qilish uchun barcha zarur choralarni ko‘rish” huquqini saqlab qoladi va o‘z kuchlarini Livan hududida saqlab turishi mumkin.
Livan suvereniteti aynan shu doirada namoyish etilishi kerak. Bayrut Hizbullohni qurolsizlantirishi kutilmoqda, Isroil esa Livan hududida ochiq harbiy erkinlikka ega bo‘ladi. Vashington nuqtai nazaridan, Hizbulloh zaif, Tehron bosim ostida, Damashq muvofiq va Bayrut hukumati AQSh talablariga hech qachon bo‘lmagan darajada tayyor.
Biroq ta’sir qilish oson bo‘lgan hukumat boshqara oladigan hukumat emas. Hizbullohni qurolsizlantirish va Livan suverenitetini mustahkamlashning yo‘li bor, ammo bu AQSh va Isroil tomonidan yuklangan hozirgi yo‘l emas.
1982 yilda Isroil Livanga bostirib kirib, Falastin ozodlik tashkilotini (FLO) chiqarib yubordi, ammo barqaror Livan hukumati yoki Isroil manfaatlariga mos keladigan kelishuvni yarata olmadi. Livan fuqarolar urushi yanada shafqatsiz bosqichga kirdi va Isroilning 2000 yilgacha davom etgan ishg‘oli Hizbullohning paydo bo‘lishi va mustahkamlanishiga zamin yaratdi.
Bosh vazir Navaf Salam va prezident Jozef Aun hukumati 2024 yilgi urushdan keyin AQSh va Saudiya ko‘magi bilan tuzilgan bo‘lib, Hizbulloh va uning ittifoqchilarini o‘z ichiga olgan birinchi milliy birlik hukumatidir. Hukumat Hizbullohning harbiy qanotini noqonuniy deb e’lon qildi, Eron elchisini chiqarib yubordi va Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi a’zolarini aniqlash, hibsga olish va deportatsiya qilishni buyurdi.
Livanning hozirgi jilovlash tartibi harbiy yo‘l bilan buzilmasdan oldin siyosiy jihatdan almashtirilishi kerak. Hizbullohning arsenali nafaqat harbiy haqiqat, balki siyosiy da’voning ifodasidir: Livan davlati o‘z aholisini Isroildan ishonchli himoya qila olmaydi, shuning uchun muqobil jilovlash tuzilmasi zarur.
AQSh kuchliroq Livan davlati va zaifroq Hizbullohni xohlayotganini aytadi, ammo uning harakatlari suverenitet qurish emas, balki Isroil harbiy ustunligi ostida parchalanishni boshqarishni ko‘rsatmoqda. Bu yo‘l tartibli anneksiya yoki nazorat bilan tugamaydi, aksincha to‘xtatish qiyin bo‘lgan mojaroga olib kelishi mumkin.

Ливанские лидеры отправились в Вашингтон для первых за более чем 30 лет прямых переговоров с Израилем, пытаясь восстановить суверенитет на почти невыполнимых условиях.
Согласно соглашению о прекращении огня, достигнутому 16 апреля, Ливан должен «эффективно продемонстрировать свою способность утверждать суверенитет» в качестве условия для продления хрупкого перемирия. Израиль, в свою очередь, сохраняет право принимать «все необходимые меры для самообороны в любое время» и держать свои силы на ливанской территории.
Именно в таких рамках должен осуществляться ливанский суверенитет. Бейрут ожидает действий против вооружения «Хезболлы», в то время как Израиль сохраняет фактически неограниченную военную свободу на ливанской территории. С точки зрения Вашингтона, логика проста: «Хезболла» ослаблена, Тегеран под давлением, Дамаск сговорчив, а правительство в Бейруте как никогда готово уступать требованиям США.
Однако правительство, на которое легко влиять, не обязательно способно управлять. Существует путь разоружения «Хезболлы» и укрепления ливанского суверенитета, но это не нынешний курс, навязанный США и Израилем.
В 1982 году Израиль вторгся в Ливан, чтобы изгнать Организацию освобождения Палестины (ООП). Ему удалось вывести руководство ООП из Бейрута, но это не привело к созданию стабильного ливанского правительства или урегулированию, соответствующего израильским предпочтениям. Ливанская гражданская война вступила в новую, более жестокую фазу, а израильская оккупация, продлившаяся до 2000 года, стала одной из центральных причин возникновения и укрепления «Хезболлы».
Правительство премьер-министра Навафа Салама и президента Жозефа Ауна, сформированное при поддержке США и Саудовской Аравии после войны 2024 года с Израилем, является первым правительством национального единства, включающим «Хезболлу» и ее союзников. Правительство объявило военное крыло «Хезболлы» вне закона, выслало иранского посла и приказало властям выявлять, арестовывать и депортировать членов иранского Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
Нынешняя договоренность о сдерживании в Ливане не может быть разрушена военным путем, прежде чем она будет заменена политически. Арсенал «Хезболлы» — это не только военный факт, но и выражение политического утверждения: ливанское государство в его нынешнем виде не может надежно защитить часть своего населения от Израиля, поэтому необходима альтернативная структура сдерживания.
Вашингтон заявляет, что хочет более сильного ливанского государства и более слабой «Хезболлы». Но его действия все больше указывают на нечто иное: не построение суверенитета, а управление расколом при военном превосходстве Израиля. Этот путь вряд ли приведет к аккуратной аннексии или упорядоченному контролю; скорее, он приведет к конфликту, который будет гораздо труднее остановить.