AQSh prezidenti Donald Trump Qirol Charlz III va Qirolicha Kamillaning AQShga davlat tashrifi xavfsizlik nuqtai nazaridan to‘liq ta’minlanganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Oq uy maydoni “juda xavfsiz” va monarx hech qanday xavf ostida bo‘lmaydi.
Oq uy va Bukingem saroyi o‘rtasida qo‘shimcha xavfsizlik masalalari bo‘yicha muzokaralar olib borildi. Bu hafta oxirida Vashingtonda Trump ishtirokidagi tadbirga qurollangan shaxs kirib kelgani sababli xavfsizlik choralari kuchaytirilgan.
Qirollik tashrifi to‘rt kun davom etadi va Vashingtondagi Oq uyda rasmiy kutib olish marosimi bilan boshlanadi. Qirol Charlz seshanba kuni AQSh Kongressida nutq so‘zlashi kutilmoqda, bu esa diplomatik jihatdan murakkab vazifa hisoblanadi.
Buyuk Britaniyaning AQShdagi elchisi ser Kristian Tyorner tashrif ikki davlat o‘rtasidagi “noyob do‘stlikni yangilash va jonlantirish”ga xizmat qilishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Bosh vazir Kir Starmer yakshanba kuni Trump bilan telefon orqali gaplashgan va tashrif dasturi asosan reja bo‘yicha amalga oshiriladi.
Biroq, tashrif tanqidlarga ham uchramoqda. Liberal-demokratlar yetakchisi ser Ed Deyvi Trumpni “ishonchsiz” deb atab, tashrifni bekor qilishga chaqirdi. Yashillar partiyasi yetakchisi Zak Polanski esa qirolni “namoyish qilish” o‘rniga AQShga nisbatan qat’iyroq pozitsiya egallash kerakligini aytdi.
Trumpning o‘zi monarxiyaga nisbatan iliq munosabatda bo‘lib, Qirol Charlzni “ajoyib inson va ajoyib vakil” deb maqtadi. U tashrif Buyuk Britaniya bilan munosabatlarni yaxshilashga yordam berishiga umid bildirdi.
Tashrif doirasida qirol va qirolicha Nyu-Yorkdagi 9/11 yodgorligiga tashrif buyurib, hamjihatlik ramzini namoyish etadi. Shuningdek, Virjiniya shtatida ham tadbirlar rejalashtirilgan.

Президент США Дональд Трамп заявил, что король Карл III и королева Камилла будут в полной безопасности во время их государственного визита в США. Он подчеркнул, что территория Белого дома «очень безопасна».
Переговоры по вопросам безопасности между Белым домом и Букингемским дворцом были усилены после инцидента в субботу, когда вооруженный человек проник на мероприятие с участием Трампа в Вашингтоне.
Четырехдневный визит начнется в Вашингтоне с официальной церемонии встречи в Белом доме. Король выступит с речью перед Конгрессом США во вторник, что станет дипломатическим испытанием.
Посол Великобритании в США сэр Кристиан Тернер отметил, что визит направлен на «обновление и оживление уникальной дружбы» между двумя странами. Премьер-министр Кир Стармер обсудил визит с Трампом по телефону в воскресенье.
Визит подвергся критике со стороны некоторых политиков. Лидер либерал-демократов сэр Эд Дэйви назвал Трампа «ненадежным» и призвал отменить визит. Лидер Партии зеленых Зак Полански выразил сожаление в связи с поездкой короля.
Сам Трамп тепло отзывается о монархии, назвав короля Карла «фантастическим человеком и выдающимся представителем». Он выразил надежду, что визит поможет улучшить отношения с Великобританией.
В программе визита также посещение мемориала 9/11 в Нью-Йорке и мероприятий в Вирджинии. Ожидается, что визит укрепит экономическое и военное сотрудничество.