Rossiya davlat axborot agentligi RIA xabariga ko‘ra, Putin “Biz o‘z navbatimizda sizning manfaatlaringiz, butun mintaqa xalqlarining manfaatlariga xizmat qiladigan barcha ishlarni qilamiz, tinchlik imkon qadar tezroq o‘rnatilishi uchun” degan.
Araghchi Rossiyaga Pokiston va Ummon safarlaridan so‘ng keldi. Uning tashrifi AQSh bilan muzokaralar to‘xtab qolgan bir paytga to‘g‘ri keldi. Eron AQShga Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish bo‘yicha kelishuv taklif qilgani xabar qilinmoqda.
Eronning Fars axborot agentligi ma’lumotiga ko‘ra, ikkinchi turdagi AQSh-Eron muzokaralari uchun sharoit yaratish bo‘yicha harakatlar davom etmoqda. Tehron Vashingtonga Pokiston vositachiligida “yozma xabarlar” yuborgan.
AFP xabariga ko‘ra, Moskvaga yetib kelgach, Araghchi aprel o‘rtalarida Pokistonda bo‘lib o‘tgan birinchi muzokaralar bosqichining muvaffaqiyatsizligi uchun AQShni aybladi. U “AQShning yondashuvi oldingi muzokaralar bosqichining, taraqqiyotga qaramay, haddan tashqari talablar tufayli maqsadlariga erisha olmasligiga sabab bo‘ldi” degan.
AQSh Eronning uranni boyitish dasturini tark etishini talab qilib, uning qazib olinadigan yoqilg‘i eksportiga blokada o‘rnatgan. Tehron esa yadro dasturi faqat tinch maqsadlarda ekanini ta’kidlamoqda.

Президент России Владимир Путин встретился в Санкт-Петербурге с министром иностранных дел Ирана Аббасом Арагчи. Путин выразил надежду на скорое установление мира и заявил, что Иран справится с «трудным периодом» войны.
По данным государственного информационного агентства РИА, Путин сказал: «Со своей стороны мы сделаем все, что служит вашим интересам, интересам всех народов региона, чтобы мир был достигнут как можно скорее».
Арагчи прибыл в Россию после поездок в Пакистан и Оман для обсуждения ближневосточного конфликта. Его визит происходит на фоне приостановленных переговоров с США. Сообщается, что Иран предложил США сделку по возобновлению судоходства в Ормузском проливе.
Иранское агентство Fars сообщило, что продолжаются усилия по созданию условий для второго раунда переговоров между США и Ираном. Тегеран направил Вашингтону «письменные сообщения» через посредника — Пакистан.
По данным AFP, по прибытии в Москву Арагчи возложил ответственность за срыв первого раунда переговоров в Пакистане в середине апреля на США. «Подходы США привели к тому, что предыдущий раунд переговоров, несмотря на прогресс, не достиг своих целей из-за чрезмерных требований», — заявил он.
Вашингтон усилил давление на Тегеран, включая блокаду экспорта ископаемого топлива, требуя отказа от программы обогащения урана, которая, по утверждениям США, направлена на создание ядерного оружия. Тегеран настаивает на мирном характере своей ядерной программы.