Bosh vazir Yonas Gar Stere tashabbusning maqsadi bolalarga to‘liq bolalikni qaytarish ekanligini ta’kidladi. Unga ko‘ra, o‘yinlar va muloqot algoritmlar va ekranlar tomonidan yutilib ketmasligi kerak. Sinf ichidagi ijtimoiy tabaqalanishning oldini olish uchun hukumat kirishni aniq sanaga emas, balki tug‘ilgan yiliga bog‘lashga qaror qildi. Shunday qilib, butun maktab parallel sinflari bir vaqtning o‘zida ijtimoiy tarmoqlarga kirish huquqiga ega bo‘ladi, minimal foydalanuvchi yoshi esa 15 yoshni tashkil qiladi.
Raqamlashtirish vaziri Karianne Tung texnologik kompaniyalar tizimga kirishda samarali tekshirish mexanizmlarini joriy etishi va qonunni kuchga kirgan birinchi kundan boshlab unga rioya qilishi shartligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bolalar platformalarga kirishni taqiqlashga rioya qilish uchun javobgar bo‘lmasligi kerak – bu xizmat ko‘rsatuvchi provayderlarning bevosita majburiyatidir. Norvegiya Fransiyadan keyin bunday qattiq tartibga solishni joriy qilgan Yevropadagi birinchi davlatlardan biriga aylanadi.
Qonunni amalga oshirish jarayoni ikki bosqichda o‘tadi va Yevropa Ittifoqining Raqamli xizmatlar to‘g‘risidagi akti (DSA) bilan sinxronlashtiriladi, bu platformalarni yosh cheklovlariga rioya qilishga majbur qiladi. Norvegiyada smartfonga ega bo‘lgan bolalar ulushi allaqachon pasaymoqda, bu ekran vaqtini cheklash bo‘yicha milliy tavsiyalar va maktablarda telefondan xoli zonalarni yaratish bilan bog‘liq. Qonun loyihasi joriy yilning yozigacha konsultatsiyalardan o‘tishi kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Avstraliya bunday taqiqni joriy qilgan edi. BBC nashri ushbu taqiq oddiy oilalar hayotini qanday o‘zgartirganini o‘rgandi va natijalar noaniq bo‘ldi: uzoq kutilgan erkinlik hissidan tortib, tizimni aldashga urinishlargacha. Yanvar oyida Meta kompaniyasi Avstraliyaning yangi qonunchiligi kuchga kirganidan keyingi dastlabki kunlarda Instagram, Facebook va Threads ijtimoiy tarmoqlarida 550 mingga yaqin akkauntlarni blokladi. Akkauntlarning ommaviy tozalanishi 16 yoshgacha bo‘lgan shaxslar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni to‘liq taqiqlovchi qonun bilan bog‘liq.

Правительство Норвегии официально объявило о подготовке революционного законопроекта, устанавливающего возрастной ценз для использования социальных сетей. До конца текущего года документ будет внесен в парламент, а новые правила вступят в силу с 1 января того года, когда ребенку исполняется 16 лет. Главной особенностью закона станет перекладывание ответственности за проверку возраста пользователей на технологические гиганты.
Премьер-министр Йонас Гар Стере подчеркнул, что цель инициативы — вернуть детям полноценное детство, где игры и общение не будут поглощены алгоритмами и экранами. Чтобы избежать социального разобщения внутри классов, власти решили привязать доступ к году рождения, а не к конкретной дате. Таким образом, целые школьные параллели будут получать доступ к социальным сетям одновременно, при этом минимальный возраст пользователя составит 15 лет.
Министр цифровизации Карианне Тунг заявила, что технологические компании обязаны внедрить эффективные механизмы верификации при входе в систему и соблюдать закон с первого дня его действия. По ее словам, дети не должны нести ответственность за соблюдение запрета на доступ к платформам — это прямая обязанность провайдеров услуг. Норвегия станет одной из первых стран в Европе, внедривших столь жесткое регулирование, следуя по стопам Франции.
Процесс реализации закона пройдет в два этапа и будет синхронизирован с Актом ЕС о цифровых услугах (DSA), который обязывает платформы соблюдать возрастные ограничения. В Норвегии уже отмечается снижение доли детей, владеющих смартфонами, что связывают с введением национальных рекомендаций по ограничению экранного времени и созданием зон, свободных от телефонов в школах. Ожидается, что законопроект пройдет консультации до лета текущего года.
Напомним, что ранее такой запрет установила Австралия. Издание BBC выяснило, как этот запрет изменил повседневность обычных семей, и результаты оказались неоднозначными: от чувства долгожданной свободы до попыток обмануть систему. В январе этого года компания Meta заблокировала около 550 тысяч учетных записей в социальных сетях Instagram, Facebook и Threads в первые дни действия нового законодательства Австралии. Масштабная чистка аккаунтов связана с исполнением закона, который вводит полный запрет на использование соцсетей лицами моложе 16 лет.