AQSh prezidenti Donald Trampning milliy xavfsizlik jamoasi Eronning Isroil bilan birgalikdagi urushni to‘xtatish, Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish va Tehronning yadro dasturi bo‘yicha muzokaralarni urush tugaguniga qadar kechiktirishga qaratilgan taklifini ko‘rib chiqmoqda.
Oq uy Trampning dushanba kuni rejani muhokama qilish uchun milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchilari bilan uchrashganini tasdiqladi. AQSh ommaviy axborot vositalari esa Tramp taklifdan norozi ekanligini, chunki u Eron yadroviy faoliyati bo‘yicha muzokaralarni keyinga qoldirishni nazarda tutayotganini xabar qildi.
Reuters agentligi uchrashuv haqida ma’lumotga ega bo‘lgan rasmiyga tayanib, Tramp yadro masalasini har qanday muzokaralarning boshida hal qilishni istashini aytdi. CNN ikki manbaga tayanib, Tramp taklifni qabul qilishi dargumon ekanligini, chunki Eronning yadro dasturi bilan bog‘liq xavotirlarni hal qilmasdan AQShning Eron portlaridagi blokadasini olib tashlash Vashingtonning ta’sir kuchini zaiflashtirishini xabar qildi.
Taklif Hormuz bo‘g‘ozi orqali yuk tashishdagi noaniqliklar fonida kelib tushdi. Eron prezidenti Masud Pezeshkiyon Tehron AQSh Eron portlariga cheklovlarni saqlab turguncha muzokaralarga kirishmasligini aytdi. Vashington va Tehron bir oydan ortiq davom etgan va AQSh va Isroilning Eronga birgalikdagi zarbalari bilan boshlangan janglardan so‘ng 8 aprelda vaqtinchalik sulhga kelishib oldi.
Pokiston vositachiligidagi sulh Hormuz bo‘g‘ozi orqali dengizga chiqish va AQShning Eron portlariga qaratilgan choralari tufayli keskinlik ostida qoldi. Isroil va Livan o‘rtasidagi parallel mojaro ham mintaqaviy taranglikni oshirdi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi dushanba kuni Sankt-Peterburgda Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashdi va Tehron muzokaralarni qayta boshlash bo‘yicha AQShning iltimosini ko‘rib chiqayotganini aytdi. Aroqchi mintaqaviy beqarorlik davrida Rossiya bilan “eng yuqori darajadagi” hamkorlikni mamnuniyat bilan qabul qilishini bildirdi.
“So‘nggi voqealar strategik sherikligimizning chuqurligi va mustahkamligini ko‘rsatdi”, deb yozdi Aroqchi X’da. “Munosabatlarimiz o‘sishda davom etar ekan, biz birdamlik uchun minnatdormiz va Rossiyaning diplomatiyani qo‘llab-quvvatlashini olqishlaymiz.”
Al Jazira muxbiri Almigdad Alruhaid Tehrondan xabar berishicha, Aroqchi mintaqaviy hamkorlar bilan uchrashuvlardan so‘ng Eronga qaytishi kutilmoqda. “U Pokiston, Ummon va Rossiyaga sayohat qilgan. Biz Eron va bu mamlakatlar o‘rtasida strategik sheriklik borligini bilamiz. Ummon Eronning an’anaviy vositachisi ekanligini bilamiz”, dedi Alruhaid.
“Ammo eronliklar diplomatiyaga ochiq ekanliklarini ko‘rsatishga harakat qilmoqda. Ular xabarlar yubormoqda. Hech qanday kanalni yopmayapti va diplomatiya eshiklarini yopmayapti.”
O‘nlab davlatlar Hormuz bo‘g‘ozini “shoshilinch va to‘siqsiz qayta ochishga” chaqirdi, BMT bosh kotibi Antonio Guterrish esa qarama-qarshilik global oziq-ovqat favqulodda holatini keltirib chiqarishi mumkinligidan ogohlantirdi.
Al Jazira muxbiri Kristen Saloomey Nyu-Yorkdagi BMTdan xabar berishicha, diplomatlar Xavfsizlik Kengashi yig‘ilishida keskinlikni pasaytirishga bir necha bor chaqirgan. Ular minglab qotib qolgan yuk kemalari va dengiz ishchilarining suv yo‘li orqali harakatlana olmasligi sababli yuzaga kelgan uzilishlarni ta’kidladi.
Guterrish, shuningdek, yuk tashishdagi uzilishlar eng zaif mamlakatlarga qattiq ta’sir ko‘rsatayotgani, bo‘g‘oz orqali dunyo neft va tabiiy gazining 20 foizi o‘tishi haqida ogohlantirdi. Bahrayn yig‘ilishni so‘rab, bo‘g‘ozning yopilishini xalqaro huquqning buzilishi deb ta’rifladi va kemalarga hujumlarni to‘xtatishga chaqirdi.
“Xavfsizlik Kengashi hech qanday chora ko‘rmadi ... Bo‘g‘ozni qayta ochishga chaqirgan oldingi rezolyutsiya Xitoy va Rossiya tomonidan bloklangan edi, Moskva muammoning manbai sifatida AQSh va Isroilning Eronga ‘asossiz hujumi’ni aybladi”, deb qo‘shimcha qildi Saloomey.

Команда президента США Дональда Трампа по национальной безопасности рассматривает иранское предложение, направленное на прекращение совместной войны с Израилем, открытие Ормузского пролива и перенос переговоров по ядерной программе Тегерана на период после окончания войны.
Белый дом подтвердил, что Трамп встретился со своими советниками по национальной безопасности в понедельник для обсуждения плана, в то время как американские СМИ сообщили, что он недоволен предложением, поскольку оно откладывает переговоры по ядерной деятельности Ирана.
Агентство Reuters со ссылкой на осведомленного чиновника заявило, что Трамп хочет, чтобы ядерный вопрос был решен в начале любых переговоров. CNN, ссылаясь на два источника, сообщила, что Трамп вряд ли примет предложение, отметив, что снятие блокады иранских портов без урегулирования опасений по поводу ядерной программы Тегерана ослабит рычаги давления Вашингтона.
Предложение поступило на фоне неопределенности вокруг судоходства через Ормузский пролив. Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что Тегеран не вступит в переговоры, пока США сохраняют ограничения на иранские порты. Вашингтон и Тегеран договорились о временном прекращении огня 8 апреля после более чем месяца боев, начавшихся с совместных ударов США и Израиля по Ирану.
Перемирие, достигнутое при посредничестве Пакистана, оказалось под угрозой из-за споров о морском доступе через Ормузский пролив и мер США, направленных против иранских портов. Параллельный конфликт между Израилем и Ливаном также усилил региональную напряженность.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи встретился с президентом России Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге в понедельник и заявил, что Тегеран рассматривает запрос США о возобновлении переговоров. Арагчи приветствовал взаимодействие с Россией на «высшем уровне» в период региональной нестабильности.
«Последние события продемонстрировали глубину и прочность нашего стратегического партнерства», — написал Арагчи в X. «По мере того как наши отношения продолжают расти, мы благодарны за солидарность и приветствуем поддержку Россией дипломатии».
Корреспондент Al Jazeera в Тегеране Альмигдад Альрухаид сообщил, что Арагчи, как ожидается, вернется в Иран после встреч с региональными партнерами. «Он посетил Пакистан, Оман и Россию. Мы знаем, что между Ираном и этими странами существует стратегическое партнерство. Мы знаем, что Оман является традиционным посредником Ирана», — сказал Альрухаид.
«Но иранцы пытаются показать, что они открыты для дипломатии. Они отправляют сигналы. Они не закрывают никаких каналов и не закрывают двери для дипломатии».
Десятки стран призвали к «срочному и беспрепятственному открытию» Ормузского пролива, в то время как генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш предупредил, что противостояние может спровоцировать глобальный продовольственный кризис.
Корреспондент Al Jazeera в Нью-Йорке Кристен Салуми сообщила, что дипломаты неоднократно призывали к деэскалации на заседании Совета Безопасности. Выступающие подчеркнули сбои, вызванные тысячами застрявших грузовых судов и десятками тысяч моряков, неспособных пройти через водный путь.
Гутерриш также предупредил, что нарушения судоходства сильнее всего ударяют по наиболее уязвимым странам, поскольку через пролив проходит около 20% мировых поставок нефти и природного газа. Бахрейн, запросивший заседание при поддержке десятков стран, пострадавших от роста цен на топливо, назвал закрытие пролива нарушением международного права и призвал прекратить атаки на суда.
«Совет Безопасности не принял никаких мер... Предыдущая резолюция, призывавшая к открытию пролива, была заблокирована Китаем и Россией, при этом Москва обвинила США и Израиль в их «неспровоцированной атаке» на Иран как источник проблемы», — добавила Салуми.