Fransiyaning 2030-yilgi Qishki Olimpiada tashkilotchilari xokkey musobaqalarini Nitssa shahridan boshqa joylarga, jumladan Parij va Lionga ko‘chirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Bunga sabab, shaharning yangi meri bilan yuzaga kelgan siyosiy kelishmovchilikdir.
Milan-Kortina Olimpiadasiga o‘xshab, Fransiya Alp tog‘lari loyihasi qor sportlarini tog‘ kurortlarida, konkida uchishni esa Nitssaning O‘rta yer dengizi bo‘yidagi kurortida o‘tkazishni rejalashtirgan edi. Dastlab Nitssadagi Allianz Arena futbol stadionida vaqtinchalik xokkey maydonchasi qurilishi ko‘zda tutilgan edi.
Biroq, Nitssaning yangi saylangan o‘ta o‘ng qanot meri Erik Siotti bu rejaga qarshi chiqdi. U mahalliy futbol klubining o‘yinlar tufayli stadiondan bir necha oy foydalana olmasligiga yo‘l qo‘ymasligini bildirdi. Siotti, sobiq konservativ, hozirda Marin Le Penning Milliy birlashma partiyasi bilan ittifoqchi, o‘tgan oy saylangan edi.
2030-yilgi o‘yinlar tashkilotchilari seshanba kuni Nitssa va uning atrofidagi mintaqa rasmiylari, shuningdek, Fransiya hukumati bilan xokkeyni Nitssadagi Olimpiada markazida joylashtirish yechimlarini topish uchun ishlaganliklarini ma’lum qildi. Dastlab rejalashtirilgan Allianz Riviera stadioni o‘rniga vaqtinchalik muz maydonchasi boshqa stadionlarda, asosan erkaklar xokkey o‘yinlari uchun o‘rganilgan.
“Texnik, jadval va moliyaviy tahlillar ushbu variantlarning cheklovlarini, ayniqsa juda yuqori xarajat va ta’sir tufayli, ko‘rsatdi”, - deya qo‘shimcha qildi tashkilotchilar. “Samaradorlik va byudjetni optimallashtirishga e’tibor qaratgan holda, (tashkiliy qo‘mita) Lion yoki Parij kabi boshqa yirik metropoliten hududlaridagi mavjud inshootlardan foydalanishni tekshirish orqali tadqiqotlarni kengaytirishga qaror qildi”, - dedi ular.
Tadqiqot natijalari 11-may kuni tashkiliy qo‘mita ijroiya kengashiga taqdim etiladi. Yakuniy joylar iyun oyida Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi (XOQ) sport turlari va tadbirlar ro‘yxatini tasdiqlaganda belgilanishi kutilmoqda. “O‘tkazilgan tahlillar bizni yaxshiroq va barqarorroq mavjud inshootlarga murojaat qilishga olib kelmoqda. Talablarimizga to‘liq javob beradigan sharoitlarni ta’minlash uchun bir nechta variant o‘rganilmoqda”, - dedi tashkiliy qo‘mita rahbari, sobiq Olimpiada chempioni Edgar Grospiron.
Parij ko‘ngilochar kompaniyasi, Adidas Arena va Accor Arenani boshqaruvchi, o‘tgan hafta xokkeyni qabul qilish uchun taklif berganini ma’lum qildi. Ikkala joy ham 2024-yilgi Parij yozgi o‘yinlarida ishlatilgan edi. Fransiya Alp tog‘lari o‘yinlari tashkilotchilari konkida uchish uchun ikkinchi musobaqa muz maydonchasi hali ham Nitssadagi ko‘rgazma markazida rejalashtirilganini va Nitssada rejalashtirilgan boshqa muz tadbirlari o‘zgarishsiz qolganini aytdi.

Французские организаторы зимних Олимпийских игр 2030 года рассматривают альтернативные места для проведения хоккейных матчей за пределами Ниццы, включая Париж и Лион, из-за политического тупика с новым мэром прибрежного города.
Как и в случае с Олимпиадой в Милане-Кортине, проект Французских Альп разделил зимние виды спорта: горнолыжные курорты и катание на коньках в бесснежном городе — средиземноморском курорте Ницца. Планировалось превратить футбольный стадион «Альянц Ривьера» в Ницце во временную хоккейную арену.
Однако недавно избранный мэр Ниццы, ультраправый Эрик Сиотти, выступает против этого плана, отказываясь позволить местному футбольному клубу потерять доступ к стадиону на несколько месяцев из-за Игр. Сиотти, бывший консерватор, союзник партии «Национальное объединение» Марин Ле Пен, был избран в прошлом месяце.
Организаторы Игр 2030 года заявили во вторник, что работали с официальными лицами Ниццы и ее региона, а также с французским правительством, чтобы найти решения для размещения хоккея в олимпийском кластере Ниццы. Временный каток, предназначенный для замены первоначально запланированного стадиона «Альянц Ривьера», изучался на других стадионах, в основном для мужских хоккейных матчей.
«Технический, графический и финансовый анализ выявил ограничения этих вариантов, особенно из-за их очень высокой стоимости и воздействия», — добавили организаторы. «Сосредоточившись на эффективности и оптимизации бюджета, (организационный комитет) решил расширить свои исследования, изучив возможность использования существующих объектов в других крупных мегаполисах, таких как Лион или Париж, особенно тех, которые предлагают минимальную вместимость 10 000 мест», — отметили они.
Результаты их изысканий будут представлены исполнительному совету организационного комитета 11 мая. Ожидается, что окончательные места проведения будут утверждены в июне, когда Международный олимпийский комитет (МОК) определит список видов спорта и мероприятий. «Проведенный анализ приводит нас к обращению к существующим объектам, которые лучше подходят и более устойчивы. Изучается несколько вариантов, чтобы обеспечить условия проведения, полностью соответствующие нашим требованиям», — заявил Эдгар Гроспирон, бывший олимпийский чемпион по фристайлу, возглавляющий организационный комитет.
Парижская развлекательная компания, управляющая Adidas Arena и Accor Arena во французской столице, на прошлой неделе заявила, что подала заявку на проведение хоккея. Обе арены использовались во время летних Игр 2024 года в Париже. Организаторы Игр Французских Альп заявили, что второй каток для соревнований по конькобежному спорту по-прежнему планируется в выставочном центре Ниццы, а другие ледовые мероприятия, запланированные в Ницце, остаются без изменений.