AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi boshlanganidan to‘qqiz hafta o‘tib, tinch davrda dunyo neft va suyultirilgan gazining 20 foizi tashiladigan Hormuz bo‘g‘ozi global iqtisodiyotning bo‘g‘ziga aylandi.
Bo‘g‘ozning amalda yopilishi butun dunyoda sezilib, global retsessiya qo‘rquvini kuchaytirmoqda. Fors ko‘rfazida 2000 ga yaqin kema tiqilib qolgan, ularning o‘tishiga ruxsat berilmayapti.
AQSh bo‘g‘ozni tozalash olti oy davom etishini ma’lum qildi, chunki u yerda Eron qo‘ygan minalar bor. Dengiz sug‘urtachilari mart oyida “urush xavfi” sug‘urtasini bekor qilgan edi.
Hozirda sug‘urta mukofotlari keskin oshgan: urushdan oldin kema qiymatining 0,25 foizini tashkil etgan bo‘lsa, hozir 5 foizgacha yetgan. Mutaxassislarning fikricha, bo‘g‘oz qayta ochilganda ham xavf yuqori bo‘lib qoladi.
Eron harbiylari 28 fevral kuni Tehronga zarbalar berilganidan so‘ng bo‘g‘ozni yopdi. Oliy Rahbar Oyatulloh Xomaneiy o‘ldirilgan, uning o‘rniga o‘g‘li Mujtabo Xomaneiy kelgan. Tehron bo‘g‘ozdan o‘zining eng kuchli bosim vositasi sifatida foydalangan.
11 aprelda Islomobod bo‘lib o‘tgan AQSh-Eron muzokaralari natija bermadi. Ikki kundan keyin AQSh prezidenti Donald Tramp Eron portlari va Hormuz bo‘g‘ozini dengiz blokadasiga olishini e’lon qildi.
Eron dastlab “do‘st” davlatlar kemalariga o‘tishga ruxsat bergan bo‘lsa, hozir barcha xorijiy kemalar uchun bo‘g‘ozni yopdi. Tehron minalangan hududlar xaritasini e’lon qilib, muqobil yo‘nalish taklif qilgan.
21 aprelda Pentagon Hormuz bo‘g‘ozini to‘liq tozalash olti oy olishi mumkinligini ma’lum qildi. Tahlilchilar minalarni to‘liq tozalash deyarli imkonsiz vazifaligini ta’kidlamoqda.
Sug‘urta mutaxassislari bo‘g‘ozni xavfsiz deb hisoblash uchun barcha tomonlarning tinchlikka sodiqligi, barqaror sulh va harbiy kafolatlar zarurligini aytmoqda. Hozircha sug‘urta bozori noaniqlik tufayli narxlarni belgilay olmayapti.

С начала американо-израильской войны против Ирана девять недель назад Ормузский пролив, через который в мирное время перевозится 20 процентов мировой нефти и сжиженного природного газа, стал узким местом глобальной экономики.
Фактическое закрытие пролива ощущается по всему миру, вызывая опасения глобальной рецессии. Около 2000 судов остаются заблокированными в Персидском заливе, ожидая разрешения на проход.
США заявили, что на разминирование пролива уйдет шесть месяцев, поскольку, по их данным, Иран установил там мины. Это стало одной из причин, по которой морские страховщики в марте отменили страхование «военных рисков» для танкеров.
Даже если пролив будет вновь открыт, высокий уровень риска сохранится, что может поднять страховые премии с 0,25 процента от стоимости судна до войны до 5 процентов сейчас, сообщили страховщики Al Jazeera.
Иранские военные закрыли пролив после ударов по Тегерану 28 февраля, в результате которых погиб верховный лидер аятолла Али Хаменеи. Его сын Моджтаба Хаменеи занял пост главы государства. Тегеран использовал доступ к проливу как самый мощный рычаг давления на переговорах с США в Исламабаде 11 апреля, но они не принесли результатов.
Два дня спустя президент США Дональд Трамп объявил о морской блокаде иранских портов и Ормузского пролива, чтобы оказать экономическое давление на Тегеран. Вашингтон с тех пор захватывает или разворачивает суда, связанные с Ираном, что Тегеран называет «пиратством».
Иран, ранее пропускавший суда «дружественных» стран или плативших пошлину, теперь закрыл пролив для всех иностранных судов до снятия блокады. Тегеран опубликовал карту заминированных участков и альтернативный маршрут, проходящий ближе к иранскому побережью.
21 апреля Пентагон сообщил, что полная очистка Ормузского пролива от мин может занять шесть месяцев. Аналитики предупреждают, что гарантированное разминирование может оказаться почти невыполнимой задачей.
Страховщики заявляют, что для возобновления страхования необходимы прочное прекращение огня, четкие гарантии безопасности и возобновление нормального судоходства в течение длительного периода. Пока же рынок не может оценить риски из-за неопределенности.