AQSh Federal Aloqa Komissiyasi (FCC) Disney kompaniyasiga tegishli televizion stansiyalarning litsenziyalarini muddatidan oldin qayta ko‘rib chiqishni buyurdi. Bu qaror prezident Donald Trampning kechki tok-shou boshlovchisi Jimmi Kimmelni ishdan bo‘shatish chaqirig‘idan bir necha kun o‘tib qabul qilindi.
Tramp ABC telekanalini – uning egasi Disney – Kimmelning shousini olib tashlashga chaqirgan edi. Kimmel Melaniya Trampning “kutayotgan beva ayol” kabi porlashi haqida hazil qilgan. Bu hazil Tramplar ishtirok etgan galada qurollangan shaxs otishma uyushtirishidan bir necha kun oldin aytilgan edi.
FCC 30 kun ichida Disney’dan barcha litsenziyalangan telekanallari uchun litsenziya yangilash arizalarini topshirishni talab qilmoqda. ABC telekanalining litsenziyalari 2028-yilgacha yangilanmasligi kerak edi. Tekshiruv natijasida stansiyalarning efirga uzatish litsenziyalari bekor qilinishi mumkin, bu 40 yildan ortiq vaqt ichida birinchi marta sodir bo‘ladi.
Demokratik komissar Anna M. Gomez bu qarorni “siyosiy nayrang” deb atadi. “Bu misli ko‘rilmagan, noqonuniy va hech qayerga olib bormaydi”, deb yozdi u X’da. “Kompaniyalar bunga qarshi kurashishi kerak. Birinchi tuzatish ular tomonda.”
Oq uy matbuot kotibi Stiven Cheung Kimmelni “umrining oxirigacha chetlashtirish” kerakligini aytdi. Kimmel o‘z shousida Melaniya Tramp haqidagi hazilini himoya qilib, “bu engil hazil edi, suiqasdga chaqiruv emas” dedi.
Tramp Kimmelning hazilini “zo‘ravonlikka chaqiruv” deb atadi. 31 yoshli Koul Tomas Allen ismli gumondor Tramp ishtirokidagi galada otishma uyushtirganlikda ayblanmoqda. U prezidentga suiqasd qilishga urinishda ayblangan.
FCC 1934-yilda tashkil etilgan bo‘lib, radio va televideniye chastotalarini litsenziyalash vazifasini bajaradi. Tramp ilgari o‘ziga “yomon reklama” beruvchi telekanallarning litsenziyalarini bekor qilishni taklif qilgan edi.

Федеральная комиссия по связи США (FCC) приказала провести досрочный пересмотр лицензий на телевещание компании Disney. Это решение было принято через несколько дней после того, как президент Дональд Трамп призвал уволить ведущего ночного ток-шоу Джимми Киммела.
Трамп требовал, чтобы ABC – материнская компания Disney – сняла шоу Киммела с эфира после того, как комик пошутил, что Мелания Трамп сияет, как «беременная вдова». Киммел сделал это замечание за несколько дней до того, как вооруженный мужчина открыл стрельбу на гала-мероприятии, где присутствовали Трампы.
FCC предписала Disney в течение 30 дней подать заявки на продление лицензий для всех своих телевизионных станций. Лицензии ABC не должны были продлеваться до 2028 года. Проверка может привести к отзыву лицензий – такого не происходило более 40 лет, сообщает Reuters.
Демократический комиссар FCC Анна М. Гомес назвала это решение «политическим трюком». «Это беспрецедентно, незаконно и никуда не приведет», – написала она в X. «Компании должны оспаривать это. Первая поправка на их стороне».
Белый дом продолжает давить на ABC с требованием уволить Киммела. Директор по коммуникациям Белого дома Стивен Чунг заявил, что Киммела следует «избегать до конца его жизни». Киммел в своем шоу защищал шутку о первой леди, назвав ее «легкой шуткой, а не призывом к убийству».
Трамп назвал выступление Киммела «призывом к насилию». Подозреваемый в стрельбе на гала-мероприятии, 31-летний Коул Томас Аллен, обвиняется в попытке убийства президента.
FCC, созданная в 1934 году, регулирует радио- и телечастоты. Трамп ранее предлагал лишать лицензий телеканалы, которые дают ему «плохую рекламу».