Rossiya prezidenti Vladimir Putinning asosiy ittifoqchilaridan biri bilan bog‘liq bo‘lgan superyaxta Hormuz bo‘g‘ozi orqali suzib o‘tdi, garchi muhim dengiz yo‘lagi blokadada bo‘lsa ham.
Nord nomli 142 metrlik hashamatli kema Rossiyalik milliarder Aleksey Mordashovga tegishli. U dam olish kunlari Dubaydan Ummonning Maskat shahriga yo‘l oldi. Bu so‘nggi oylarda bo‘g‘oz orqali o‘tgan kam sonli xususiy kemalardan biridir.
Eron bu hafta Rossiya bilan yuqori darajadagi muzokaralar o‘tkazdi, chunki AQSh bilan bo‘g‘ozni qayta ochish bo‘yicha qarama-qarshilik davom etmoqda. Dunyo bo‘yicha xom neft va suyultirilgan gaz ta’minotining taxminan beshdan bir qismi odatda shu yo‘lak orqali o‘tadi.
Mordashov, Putin bilan yaqin aloqalarga ega, kemaning rasmiy egasi sifatida ko‘rsatilmagan. Biroq, Nord 2022-yilda uning rafiqasiga tegishli kompaniyada ro‘yxatga olingan. Kema qiymati 500 million dollardan oshadi.
Nord juma kuni kechqurun Dubayni tark etib, yakshanba kuni ertalab Maskatdagi Al Mouj marinaga yetib keldi. Kema yo‘nalishi Eron bilan kelishilgan holda foydalaniladigan marshrutga to‘g‘ri keladi. Nordning Erondan ruxsat olgani noma’lum.
Mordashov o‘z boyligini asosan Severstal kompaniyasi orqali topgan. U Forbes jurnali ma’lumotlariga ko‘ra, eng boy rossiyalik hisoblanadi. Eron AQSh va Isroil zarbalariga javoban Hormuz bo‘g‘ozi orqali kemalar harakatini keskin cheklagan.
Mojaro global neft narxining keskin oshishiga olib keldi. Nordda basseyn, suv osti kemasi va vertolyot maydonchasi mavjud. Mordashov G‘arb sanksiyalariga uchragan, biroq Gonkong va Maldiv orollari uning kemasini musodara qilmagan.

Суперъяхта, связанная с одним из ключевых союзников президента России Владимира Путина, прошла через Ормузский пролив, несмотря на продолжающуюся блокаду этого критического судоходного канала.
142-метровая многоуровневая роскошная яхта Nord связана с попавшим под санкции российским миллиардером Алексеем Мордашовым. Она проследовала из Дубая в Маскат (Оман) за выходные, став одним из немногих частных судов, прошедших через пролив в последние месяцы.
Иран на этой неделе провел переговоры на высоком уровне с Россией, в то время как его противостояние с США по поводу открытия пролива продолжается. Примерно пятая часть мировых поставок сырой нефти и сжиженного природного газа обычно проходит через этот водный путь.
Мордашов, имеющий тесные связи с Путиным, не указан как формальный владелец судна под российским флагом. Однако записи Nord показывают, что в 2022 году оно было зарегистрировано на компанию, принадлежащую его жене. Стоимость яхты оценивается более чем в 500 миллионов долларов.
Nord покинул Дубай вечером в пятницу и прибыл в марину Аль-Мудж в столице Омана утром в воскресенье, согласно данным платформы Marine Traffic. Показанный маршрут используется судами, пересекающими пролив с согласия Ирана. Неясно, получил ли Nord разрешение от Ирана.
Мордашов сколотил состояние в основном на своей сталелитейной и горнодобывающей компании «Северсталь». С состоянием около 37 миллиардов долларов он является самым богатым россиянином по версии Forbes. Иран серьезно ограничил судоходство через Ормузский пролив в ответ на удары США и Израиля.
Конфликт способствовал резкому росту мировых цен на нефть. На Nord есть бассейн, подводная лодка и вертолетная площадка. Мордашов находится под западными санкциями, но Гонконг и Мальдивы не конфисковали яхту, несмотря на призывы.