AQSh prezidenti Donald Tramp Eronni 'qulash holatida' deb ta'riflab, Amerika blokadasini zudlik bilan olib tashlashga chaqirdi. Ushbu bayonot Saudiya Arabistonida bo'lib o'tayotgan Fors ko'rfazi yetakchilari yig'ilishi fonida berildi.
Fors ko'rfazi yetakchilari Saudiya Arabistonida yig'ilib, Eronga mintaqadagi 'xoinona' hujumlardan so'ng ishonchni tiklashga chaqirdi. Uchrashuvda Eronning mintaqaviy faoliyati keskin tanqid qilindi.
Shu bilan birga, Isroilning Janubiy Livanga uyushtirgan zarbalari uchta favqulodda xizmat xodimining hayotiga zomin bo'ldi. Livan prezidenti Jozef Aun bu harakatlarni 'urush jinoyati' deb atadi.
Trampning Eron haqidagi so'zlari, uning ma'muriyati Tehron bilan muzokaralar olib borishga tayyorligini ko'rsatishi mumkin, biroq ayni paytda keskinlikni oshirish xavfi ham mavjud.

Президент США Дональд Трамп заявил, что Иран находится в 'состоянии коллапса', и призвал к немедленному снятию американской блокады. Это заявление прозвучало на фоне встречи лидеров Персидского залива в Саудовской Аравии.
Лидеры стран Персидского залива, собравшиеся в Саудовской Аравии, призвали Тегеран восстановить доверие после 'предательских' региональных атак. В ходе встречи резкой критике подверглась региональная деятельность Ирана.
Тем временем израильские удары по южному Ливану привели к гибели трех сотрудников экстренных служб. Президент Ливана Жозеф Аун назвал эти действия 'военным преступлением'.
Слова Трампа об Иране могут свидетельствовать о готовности его администрации к переговорам с Тегераном, однако также несут риск эскалации напряженности.