AQSh prezidenti Donald Tramp Eronga yadro dasturi bo'yicha kelishuvni kechiktirish taklifiga javoban "tezda aqlli bo'lishi" kerakligini aytdi.
Tramp o'zining Truth Social platformasida "Eron o'zini tartibga sola olmaydi. Ular yadrosiz kelishuvni imzolashni bilishmaydi. Tezda aqlli bo'lishsa yaxshi!" deb yozdi.
Prezident o'zining avtomat bilan tasvirlangan sun'iy intellekt yordamida yaratilgan fotosuratini joylashtirdi, unda tog'lar fonida bombalar portlayotgan edi. Tasvir ustidagi bannerda "BOSHQA MEHRIBON BO'LMAYMIZ!" deb yozilgan.
Eng so'nggi tahdidlar AQSh-Eron o'rtasidagi mo'rt sulhga nisbatan noaniqlik kuchaygan bir paytda, prezident Tehron bilan muzokaralarning so'nggi bosqichini bekor qilganidan bir necha kun o'tib kelib chiqdi.
Vashington Tehronning taklifini ko'rib chiqayotganini aytgan bo'lsa-da, Oq uy Tramp "yomon kelishuvga shoshilmasligi" va "Eron hech qachon yadro quroliga ega bo'lmasligi"ni ta'kidladi.
King's College London xalqaro xavfsizlik bo'yicha o'qituvchisi Rob Geist Pinfold Al Jazeeraga bergan intervyusida "biz jismoniy urush bosqichidan o'tib ketdik", ammo Tehron va Tramp "shiddatli raqobat" bosqichida ekanligini aytdi.
Pinfoldning so'zlariga ko'ra, Tehronning taklifi "barcha qiyin masalalarni keyinga qoldirish" orqali urushni tugatish va Hormuz bo'g'ozini qayta ochishni birinchi o'ringa qo'yadi.
Shu bilan birga, Vashington Tehronga qo'shimcha moliyaviy bosim o'tkazganini da'vo qilmoqda. AQSh G'aznachilik kotibi Skott Bessent o'z departamenti "Eronning xalqaro soya bank infratuzilmasi, kriptovalyutaga kirishi, soya floti va qurol sotib olish tarmoqlarini nishonga olganini" aytdi.
O'tgan haftada G'aznachilik mustaqil Xitoy neftni qayta ishlash zavodini Eron neftini yuzlab million dollarga sotib olgani uchun, shuningdek, Eronning soya floti tarkibida ishlaydigan 40 ta yuk tashish kompaniyasi va kemasini sanksiya qildi.
Bessent bunday harakatlar "o'nlab milliard dollarlik daromadni to'xtatganini" va Eron valyutasining "tez" qadrsizlanishiga yordam berganini da'vo qildi.
Chorshanba kuni Eron riali AQSh dollariga nisbatan yangi rekord darajaga tushib, urush boshlanganidan beri qiymatining taxminan 6 foizini yo'qotdi. Bonbast va AlanChand valyuta kuzatuv saytlariga ko'ra, rial qora bozorda dollarga nisbatan taxminan 1,8 million rialdan sotilmoqda.
Muzokaralar to'xtab qolgan bir paytda, Eron rasmiylari namoyishchilar va muxoliflarni jinoiy javobgarlikka tortish choralarini kuchaytirdi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining inson huquqlari bo'yicha bosh komissari Volker Turk urush boshlanganidan beri kamida 21 kishi qatl etilgani va 4000 dan ortiq kishi hibsga olinganini aytdi.

Президент США Дональд Трамп предупредил Иран, что ему необходимо "скорее поумнеть" после того, как Тегеран предложил отложить сделку по ядерной программе.
"Иран не может взять себя в руки. Они не знают, как подписать безъядерную сделку. Им лучше скорее поумнеть!" — написал Трамп в своей социальной сети Truth Social.
Президент также опубликовал сгенерированное искусственным интеллектом фото, на котором он изображен с автоматом на фоне взрывающихся бомб в горах. Над изображением был баннер с надписью: "БОЛЬШЕ НИКАКОГО ДОБРОГО ПОЛИЦЕЙСКОГО!".
Последние угрозы прозвучали на фоне растущей неопределенности вокруг хрупкого перемирия между США и Ираном, спустя несколько дней после того, как президент отменил последний раунд переговоров с Тегераном.
Хотя Вашингтон заявил, что рассматривает предложение Тегерана, сообщается, что оно получило прохладный прием, при этом Белый дом подчеркнул, что Трамп "не будет спешить с заключением плохой сделки" и что "Иран никогда не сможет обладать ядерным оружием".
Роб Гайст Пинфолд, преподаватель международной безопасности в Королевском колледже Лондона, заявил Al Jazeera, что "мы прошли стадию физической войны", но и Тегеран, и Трамп находятся в стадии "интенсивной конкуренции".
По словам Пинфолда, предложение Тегерана "откладывает все сложные вопросы на потом", отдавая приоритет прекращению войны и открытию Ормузского пролива.
Тем временем Вашингтон утверждает, что оказал дополнительное финансовое давление на Тегеран. Министр финансов США Скотт Бессент заявил, что его департамент "нацелился на международную теневую банковскую инфраструктуру Ирана, доступ к криптовалюте, теневой флот и сети закупок оружия".
На прошлой неделе Минфин ввел санкции против независимого китайского нефтеперерабатывающего завода за покупку иранской нефти на сотни миллионов долларов, а также против 40 судоходных компаний и судов, которые, как утверждается, действуют в составе теневого флота Ирана.
Бессент утверждал, что такие действия "нарушили десятки миллиардов долларов доходов" и способствовали "быстрому" обесцениванию иранской валюты.
В среду иранский риал упал до нового рекордного минимума по отношению к доллару США, потеряв около 6% своей стоимости с начала войны. По данным сайтов Bonbast и AlanChand, риал торговался на черном рынке по курсу около 1,8 миллиона риалов за доллар.
На фоне застоя переговоров иранские власти активизировали усилия по преследованию протестующих и диссидентов. Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк заявил, что с начала войны в Иране казнены как минимум 21 человек и более 4000 арестованы.