Bir necha kun oldin qurolli guruhlar Mali armiyasi bazalariga keng ko'lamli hujumlar uyushtirganidan so'ng, harbiy hukmdor Assimi Goita seshanba kuni vaziyat "nazorat ostida" ekanligini aytdi. Rossiya xavfsizlik kuchlari havo yordami bilan isyonchilarning poytaxt Bamakodagi prezident saroyi kabi muhim pozitsiyalarni egallashiga to'sqinlik qildi.
Biroq, G'arbiy Afrikadagi bu davlatda xavfsizlik vaziyati notinch bo'lib qolmoqda. Hukumat Tuareg va Al-Qoidaga aloqador jangchilardan shaharlar va qishloqlarni qaytarib olishda qiynalmoqda. Ular Mali poytaxtini to'liq qamal qilishga va'da berishgan.
Shanba kuni Bamako va boshqa shaharlarda amalga oshirilgan keng ko'lamli muvofiqlashtirilgan hujum mintaqani hayratda qoldirdi. Mali mudofaa vaziri Sadio Kamara halok bo'ldi va shimoldagi Kidal kabi bir qancha shaharlar jangchilar tomonidan egallandi. Mali harbiy hukumati 200 dan ortiq hujumchini o'ldirganini bildirdi.
Tahlilchilar Bamakoning Rossiya bilan harbiy hamkorligi samaradorligiga shubha qilmoqda. Rossiya kuchlari shimoliy Kidal shahridan chiqib ketgani haqida xabarlar paydo bo'ldi. Rossiya hukumatiga qarashli Afrika Korpusi guruhidagi yollanma askarlar Kidalda Mali armiyasi bilan birga jang qilgan edi.
Dushanba kuni Afrika Korpusi Kidalni tark etganini tasdiqladi, ammo bu qaror Mali hukumati bilan birgalikda qabul qilinganini aytdi. Mojaro tahlilchilari va maliliklar ijtimoiy tarmoqlarda Rossiyaning Sahel davlatlariga, jumladan Burkina-Faso va Nigerga harbiy yordami kuchiga shubha qilmoqda.
Afrika Korpusi, Wagner guruhi o'rnini egallagan Rossiya Mudofaa vazirligi bo'linmasi, Goita 2022 yilda fransuz kuchlarini chiqib ketishni so'raganidan keyin Maliga joylashtirildi. Fransiya mintaqada 4000 dan ortiq askarni joylashtirgan edi.
Shanba kungi hujumlar Tuareg boshchiligidagi Azavad Ozodlik Fronti (FLA) va Al-Qoidaga aloqador Jama'at Nusrat al-Islam val-Muslimin (JNIM) tomonidan birgalikda amalga oshirildi. Ular Kidal, Gao, Sevare va Kati shaharlariga hujum qildi.
Rossiyalik jangchilar Kidalni yuk mashinalarida tark etgani, go'yaki qo'shni Jazoir vositachiligida chiqish kelishuvi tuzilgani kuzatilgan. Ba'zi maliyalik askarlar qurolsizlantirilib, asirga olingan. Mali armiyasi qancha askar asirlikda ekanligini oshkor qilmagan.
Afrika Korpusi bayonotida yarador askarlar va og'ir texnika birinchi bo'lib evakuatsiya qilingani aytilgan. Shuningdek, ular Mali qo'shinlariga havo yordami ko'rsatgan va Bamakodagi prezident saroyiga hujumlarning oldini olganini da'vo qilgan. Rossiya Mudofaa vazirligi 12 000 jangchi hujum qilganini va ular Ukrain va yevropalik yollanma askarlar tomonidan o'qitilganini isbotsiz aytdi.
Tahlilchilarning fikricha, Moskva uzoq vaqtdan beri Wagner va keyin Afrika Korpusidan Afrika hukumatlariga ta'sir o'tkazish vositasi sifatida foydalanishga harakat qilgan. Wagnerning Malidagi natijalari aralash edi, ammo ular 2023 yilda Kidalda hukumat nazoratini o'rnatishga yordam bergani e'tirof etilgan.
Biroq, shanba kungi hujumlar, Kidalning qo'lga olinishi va Mudofaa vaziri Kamaraning o'ldirilishi Rossiyaning Saheldagi kampaniyasiga zarba berdi. "Afrika Korpusi haqiqatan ham ishonchni yo'qotdi", dedi Konrad-Adenauer jamg'armasining G'arbiy Afrika bo'limi rahbari Ulf Lessing. "Ular jang qilmadilar va Kidalni tark etdilar, bu ramziy Tuareg qal'asi edi."

Через несколько дней после масштабных атак вооруженных групп на базы малийских вооруженных сил военный правитель Ассими Гойта во вторник заявил, что ситуация «под контролем», а российские силы безопасности оказывают воздушную поддержку, чтобы не допустить захвата повстанцами ключевых позиций, включая президентский дворец в столице Бамако.
Однако ситуация с безопасностью в этой западноафриканской стране остается нестабильной. Правительство с трудом возвращает контроль над городами и поселками от боевиков-туарегов и связанных с «Аль-Каидой», которые пообещали устроить полную осаду столицы Мали.
Скоординированное наступление в субботу в нескольких городах, включая Бамако, потрясло регион. Министр обороны Мали Садио Камара был убит, а несколько городов, включая северный Кидаль, были захвачены боевиками. Малийское военное правительство заявило, что убило более 200 нападавших.
Аналитики ставят под сомнение эффективность военного партнерства Бамако с Россией после сообщений о том, что российские силы покинули северный город Кидаль. Наемники из группы «Африканский корпус», принадлежащей российскому правительству, воевали вместе с малийскими военными в Кидале.
В понедельник «Африканский корпус» подтвердил, что его силы покинули Кидаль, но заявил, что решение было принято совместно с правительством Мали. Аналитики конфликтов и малийцы в социальных сетях теперь ставят под сомнение силу российской оборонной поддержки стран Сахеля, включая военные режимы Буркина-Фасо и Нигера.
«Африканский корпус», подразделение Министерства обороны России, заменившее частную группу «Вагнер», был развернут в Мали после того, как Гойта попросил французские силы покинуть страну в 2022 году. Франция ранее разместила в регионе более 4000 военнослужащих.
Субботние атаки были проведены совместно сепаратистским, возглавляемым туарегами «Фронтом освобождения Азавада» (FLA) и связанной с «Аль-Каидой» «Джамаат Нусрат аль-Ислам валь-Муслимин» (JNIM). Они атаковали несколько городов: Кидаль, Гао, Севаре и Кати.
Российские боевики были замечены покидающими захваченный Кидаль на грузовиках, предположительно после переговоров о выходе при посредничестве соседнего Алжира. Некоторые малийские солдаты были разоружены боевиками и взяты в плен. Малийские военные не раскрыли, сколько военнослужащих находится в плену.
В заявлении «Африканского корпуса» говорится, что раненые военнослужащие и тяжелая техника были эвакуированы в первую очередь. Они также утверждали, что оказали воздушную поддержку малийским войскам и помогли предотвратить атаки на президентский дворец в Бамако. Минобороны России заявило, что 12 000 боевиков атаковали в субботу, и бездоказательно утверждало, что они были обучены украинскими и европейскими наемниками.
Аналитики говорят, что Москва давно пыталась использовать «Вагнер», а затем «Африканский корпус» как инструмент влияния на африканские правительства. У «Вагнера» в Мали были смешанные результаты, однако его наемникам приписывали помощь в оттеснении боевиков и установлении правительственного контроля в оплоте туарегов Кидале в 2023 году.
Однако субботние атаки, захват Кидаля и убийство министра обороны Камары нанесли удар по сахельской кампании России. «Африканский корпус действительно потерял доверие», — сказал Ульф Лессинг, руководитель программы по Западной Африке фонда Конрада Аденауэра. «Они не оказали сопротивления в субботу и покинули Кидаль, который является символической крепостью туарегов». Оставшиеся малийские войска и гражданские чиновники, по сообщениям, покинули Кидаль и направились в Гао.