Stokgolm Tinchlik Tadqiqotlari Instituti (SIPRI) tomonidan e'lon qilingan so'nggi hisobotga ko'ra, 2025-yilda dunyo mamlakatlari harbiy sohaga jami 2,88 trillion dollar sarflagan. Bu o'tgan yilga nisbatan 2,9 foizga ko'pdir. Mazkur miqdor sayyoramizdagi har bir kishiga 350 dollar to'g'ri kelishini anglatadi.
Eng katta harbiy xarajat qiluvchi besh davlat – AQSh (954 milliard dollar), Xitoy (336 milliard dollar), Rossiya (190 milliard dollar), Germaniya (114 milliard dollar) va Hindiston (92 milliard dollar) – dunyo harbiy xarajatlarining 58 foizini tashkil qiladi. AQShning xarajatlari keyingi olti davlatning umumiy xarajatlaridan ham ko'pdir.
1949-yildan beri AQSh harbiy sohaga kamida 53,5 trillion dollar sarflagan, bu dunyo umumiy harbiy xarajatlarining 51,5 foizini tashkil etadi. So'nggi 75 yil ichida harbiy xarajatlar urush davrlarida keskin oshib, tinch davrlarda pasaygan.
1950-yildagi 284 milliard dollardan 1953-yilda 788 milliard dollarga ko'tarilgan harbiy xarajatlar Koreya urushi ta'sirida yuz bergan. 1960-yillarning oxirida birinchi marta 1 trillion dollardan oshgan, bu Vyetnam urushi va AQSh-Sovet qurollanish poygasi bilan bog'liq. 1988-yilda 1,7 trillion dollarga yetgan xarajatlar Sovuq urush tugaganidan keyin 1991-yilda 1,4 trillion dollarga tushgan.
2001-yil 11-sentabr voqealaridan so'ng AQSh harbiy xarajatlari yana oshib, Afg'oniston va Iroqdagi urushlar tufayli 2009-yilda 2 trillion dollardan oshgan. 2014-yilda Rossiyaning Qrimni anneksiya qilishi NATO davlatlarini mudofaaga yalpi ichki mahsulotning 2 foizini ajratish majburiyatini olishiga sabab bo'lgan. 2016-yildan beri Yevropada harbiy xarajatlar ikki baravar, Sharqiy Yevropada esa 173 foizga oshgan.
Aholi jon boshiga eng ko'p harbiy xarajat qiluvchi davlat – Qatar (5428 dollar), undan keyin Isroil (5108 dollar) va Norvegiya (3040 dollar). Ukraina esa eng katta o'sishni qayd etgan – 2006-yildagi 63 dollardan 2025-yilda 2197 dollarga, ya'ni 3387 foizga oshgan.
2016-2025 yillarda dunyoda 295 milliard dollarlik qurol savdosi amalga oshirilgan. Eng yirik eksportyor AQSh bo'lib, global bozorning 39 foizini (115 milliard dollar) egallaydi. Rossiya 13 foiz (40 milliard dollar), Fransiya 9,3 foiz (28 milliard dollar), Xitoy va Germaniya esa 5,5 foizdan (16 milliard dollar) ulushga ega.
Harbiy xarajatlarning oshishi sog'liqni saqlash va ta'lim kabi muhim sohalarga ajratiladigan mablag'larga bosim o'tkazmoqda. 137 davlat tahlili shuni ko'rsatadiki, ko'plab mamlakatlar yalpi ichki mahsulotga nisbatan harbiy sohaga ko'proq mablag' ajratmoqda.
An'anaviy harbiy kuchlar sun'iy intellekt, avtonom tizimlar va raqamli urush infratuzilmasi bilan birlashmoqda. AQSh Mudofaa vazirligi OpenAI, xAI va Anthropic kabi kompaniyalar bilan 200 million dollarlik shartnomalar imzolagan. Palantirning AI yordamida nishonga olish tizimi Isroil tomonidan G'azodagi urushda qo'llanilgan.

Согласно последнему отчету Стокгольмского международного института исследования проблем мира (SIPRI), в 2025 году мировые военные расходы составили 2,88 триллиона долларов, что на 2,9 процента больше, чем годом ранее. Эта сумма эквивалентна 350 долларам на каждого человека на планете.
Пять крупнейших стран по военным расходам – США (954 млрд долларов), Китай (336 млрд), Россия (190 млрд), Германия (114 млрд) и Индия (92 млрд) – обеспечивают более половины (58 процентов) мировых военных затрат. Расходы США превышают совокупные расходы следующих шести стран.
С 1949 года США потратили на военные нужды не менее 53,5 триллиона долларов, что составляет 51,5 процента от общемирового показателя, превышающего 100 триллионов долларов. Военные расходы традиционно росли в периоды войн и снижались в мирное время.
После Второй мировой войны расходы резко выросли в начале 1950-х – с 284 млрд долларов в 1950 году до 788 млрд в 1953 году из-за Корейской войны. В конце 1960-х они впервые превысили 1 триллион долларов, что было связано с войной во Вьетнаме и гонкой вооружений между США и СССР. Пик в 1,7 триллиона долларов был достигнут в 1988 году, после чего последовало снижение до 1,4 триллиона к 1991 году.
После терактов 11 сентября 2001 года расходы США снова выросли, и в 2009 году, в разгар войн в Афганистане и Ираке, мировой показатель превысил 2 триллиона долларов. Аннексия Крыма Россией в 2014 году побудила страны НАТО взять обязательство тратить на оборону 2 процента ВВП. С 2016 года военные расходы в Европе удвоились, а в Восточной Европе выросли на 173 процента.
По расходам на душу населения лидирует Катар (5428 долларов), за ним следуют Израиль (5108 долларов) и Норвегия (3040 долларов). Украина демонстрирует самый большой рост – с 63 долларов в 2006 году до 2197 долларов в 2025 году, то есть на 3387 процентов.
В период с 2016 по 2025 год в мире было продано оружия на 295 миллиардов долларов. Крупнейший экспортер – США, на долю которых приходится 39 процентов (115 млрд долларов) мирового рынка. Россия занимает 13 процентов (40 млрд), Франция – 9,3 процента (28 млрд), Китай и Германия – по 5,5 процента (16 млрд).
Рост военных расходов оказывает давление на бюджеты здравоохранения и образования. Анализ 137 стран показывает, что многие государства тратят на армию больше, чем на социальные нужды.
Традиционные вооруженные силы трансформируются с внедрением искусственного интеллекта, автономных систем и цифровой инфраструктуры. Минобороны США заключило контракты на 200 млн долларов с OpenAI, xAI и Anthropic. Система наведения с ИИ от Palantir использовалась Израилем в войне в Газе.