Dunyo Ikkinchi jahon urushidan beri eng muhim tarkibiy o'zgarishlarni boshdan kechirmoqda. Kuchlar muvozanatidagi siljishlar va mojarolar kuchayishi fonida qonun ustuvorligiga asoslangan erkin va ochiq xalqaro tartib jiddiy sinovlarga duch kelmoqda. Shu bilan birga, Global Janubning mavqei o'sib, xalqaro munosabatlarda muhim rol o'ynamoqda.
O'n yil oldin Bosh vazir Abe Indo-Tinch okeani mintaqasi dunyo rivojlanishining markaziga aylanishini tan olgan holda Erkin va Ochiq Indo-Tinch okeani (FOIP) konsepsiyasini ilgari surgan edi. Bugungi kunda Yaponiya ushbu strategiyani yangi sharoitlarga moslashtirib, iqtisodiy xavfsizlik va barqaror ta'minot zanjirlarini qurishga alohida e'tibor qaratmoqda.
FOIPning asosiy tamoyillari – erkinlik va qonun ustuvorligi, xilma-xillik, inklyuzivlik va ochiqlikni hurmat qilish – o'zgarishsiz qolmoqda. Yaponiya xalqaro hamjamiyat kutgan rol va mas'uliyatni faol bajarish niyatida.
Yaponiya Hormuz bo'g'ozida barcha davlatlar kemalarining erkin va xavfsiz harakatlanishini ta'minlash muhimligini ta'kidlaydi. Global logistika uchun strategik ahamiyatga ega bo'lgan bu nuqtada barqarorlikni tiklash shoshilinch zaruratdir. Yaponiya 2026-yil 19-martdagi qo'shma bayonotga qo'shildi va Xalqaro Dengiz Tashkiloti bilan hamkorlikni kuchaytirmoqda.
Yaponiya Yaqin Sharq davlatlari bilan ishonchli va o'zaro manfaatli sheriklik munosabatlarini rivojlantirgan. Ushbu poydevor asosida mintaqaviy barqarorlik va umumiy farovonlikka hissa qo'shadigan hamkorlik davom etadi.
Yaponiya mudofaa siyosati faqat milliy mudofaaga yo'naltirilgan bo'lib, jamoaviy o'zini-o'zi himoya qilish huquqi ichki qonunchilik bilan cheklangan. 2022-yilda qayta ko'rib chiqilgan uchta strategik hujjat – Milliy Xavfsizlik Strategiyasi, Milliy Mudofaa Strategiyasi va Mudofaa Qurish Dasturi – asosida mudofaa qobiliyatlarini tubdan kuchaytirish ishlari olib borilmoqda.
Yaponiya harbiy salohiyatning shaffof bo'lmagan kengayishiga va kuch yoki majburlash orqali status-kvoni o'zgartirishga urinishlarga qarshi. Erkinlik, demokratiya, inson huquqlari va qonun ustuvorligi kabi qadriyatlarga asoslangan xalqaro tartibni saqlash va mustahkamlash muhim.
Yaponiya diplomatiyasi barcha davlatlarning xilma-xilligini hurmat qiladi va teng asosda sheriklar bilan hamkorlik qiladi. Ko'p tomonlama savdo tizimi ostida erkin savdo va qoidalarga asoslangan iqtisodiy tartibni qo'llab-quvvatlaydi. Inson xavfsizligi konsepsiyasiga asoslanib, rivojlanayotgan mamlakatlarga yordam ko'rsatadi.
FOIP 10 yillikda statik shior emas, balki qonun ustuvorligiga asoslangan erkin va ochiq xalqaro tartibni saqlash va mustahkamlash, bo'linish va qarama-qarshilikdan yarashuv va hamkorlikka ko'prik bo'lgan jonli ramkadir.

Мир переживает наиболее значительные структурные изменения со времен Второй мировой войны. На фоне сдвигов в балансе сил и эскалации конфликтов свободный и открытый международный порядок, основанный на верховенстве закона, сталкивается с серьезными вызовами. В то же время растет влияние Глобального Юга.
Десять лет назад премьер-министр Абэ выдвинул концепцию Свободного и Открытого Индо-Тихоокеанского региона (FOIP), признавая, что этот регион станет центром мирового развития. Сегодня Япония стратегически развивает FOIP, адаптируя его к новым вызовам, включая экономическую безопасность и устойчивость цепочек поставок.
Основные принципы FOIP остаются неизменными: свобода, верховенство закона, уважение разнообразия, инклюзивность и открытость. Япония намерена активно выполнять роль и обязанности, ожидаемые международным сообществом.
Япония подчеркивает важность обеспечения свободного и безопасного судоходства всех стран через Ормузский пролив. Восстановление стабильности в этом стратегическом узле глобальной логистики является неотложной задачей. Япония присоединилась к совместному заявлению от 19 марта 2026 года и укрепляет сотрудничество с Международной морской организацией.
Япония углубила отношения с партнерами на Ближнем Востоке, работая как доверенные и взаимовыгодные партнеры. На этой основе будет продолжено сотрудничество, способствующее региональной стабильности и общему процветанию.
Оборонная политика Японии основывается на исключительно оборонительной позиции, а право на коллективную самооборону ограничено внутренним законодательством. Три стратегических документа, пересмотренные в 2022 году, предусматривают фундаментальное усиление оборонного потенциала в ответ на сложную обстановку в сфере безопасности.
Япония выступает против непрозрачного расширения военных возможностей и односторонних попыток изменить статус-кво силой. Поддержание международного порядка, основанного на свободе, демократии, правах человека и верховенстве закона, является приоритетом.
Дипломатия Японии уважает разнообразие всех наций и взаимодействует с партнерами на равных. В рамках многосторонней торговой системы Япония продвигает свободную торговлю и правила международного экономического порядка. Опираясь на концепцию человеческой безопасности, страна оказывает помощь развивающимся государствам.
FOIP на 10-м году — это не статичный лозунг, а живая структура для поддержания свободного и открытого международного порядка, мост от разделения и конфронтации к примирению и сотрудничеству.