AQSh Prezidenti Donald Trampning tanqidchilari va so'z erkinligi himoyachilari uning ma'muriyati tomonidan ABC telekanalining bir nechta litsenziyalarini qayta ko'rib chiqish qarorini "konstitutsiyaga zid" deb atamoqda.
Federal Aloqa Komissiyasi (FCC) tomonidan e'lon qilingan tergov, Tramp va uning rafiqasi Melaniya ABC boshlovchisi Jimmi Kimmelni ishdan bo'shatishga chaqirganidan so'ng amalga oshirildi. Kimmel o'tgan hafta aytgan hazili uchun tanqid qilingan edi.
"FCCning ABCga qarshi konstitutsiyaga zid tahdidlari rais Brendan Karr mustaqil agentlikni Donald Trampning shaxsiy siyosiy maqsadlari uchun qurolga aylantirganining so'nggi tasdig'idir", dedi Shimoliy Amerikadagi Chegara bilmas muxbirlar tashkilotining ijrochi direktori Kleyton Veymers.
FCC sakkizta mahalliy ABC kanaliga nisbatan tergov boshlaganini, ularni litsenziyalarini muddatidan oldin yangilashga majburlaganini, bu esa "noqonuniy kamsitish" bo'lishi mumkinligini aytdi. Tanqidchilar esa bu qarorning Kimmel mojarosi bilan bog'liqligini ta'kidlamoqda.
Demokrat senator Kris Van Xollen X platformasida "FCC bu tergovni Jimmi Kimmel Trampga yoqmagan yana bir hazil aytganidan keyin boshlagani tasodif bo'lishi mumkin emas" deb yozdi.
Amnesty International AQSh bo'limi FCCni avtoritar usullarni qo'llashda aybladi. "Agentlik matbuot erkinligi va so'z erkinligini hurmat qilish mas'uliyatini jiddiy qabul qilishi kerak", dedi tashkilot.
Respublikachi senator Ted Kryuz Tramp ma'muriyatini tanqid qilib, "Hukumatning vazifasi nutqni senzura qilish emas va FCC nutq politsiyasi sifatida ishlamasligi kerak" dedi.
Kimmel hazilida Melaniya Tramp haqida "kutayotgan beva" degan iborani ishlatgan edi. Keyinchalik u bu zo'ravonlikka chaqiriq emasligini aytdi. ABCning egasi Disney kompaniyasi o'z stansiyalari FCC qoidalariga to'liq rioya qilishini bildirdi.
FCCning litsenziyani bekor qilish urinishlari qonuniy va ma'muriy to'siqlarga duch kelishi mumkin. Oxirgi marta 1969-yilda Missisipi shtatidagi mahalliy telekanal litsenziyasi bekor qilingan edi.
Demokrat FCC komissari Anna Gomes bu harakatni "misli ko'rilmagan", "noqonuniy" va "muvaffaqiyatsizlikka mahkum" deb atadi. "Bu FCCdan Birinchi tuzatishga eng dahshatli hujumdir", dedi u CNNga.
Shu kuni federal prokurorlar sobiq FBI direktori Jeyms Komiga qarshi ijtimoiy tarmoqdagi posti uchun jinoiy ayblov qo'ydi. Komi Trampni tanqid qiluvchi shaxs sifatida tanilgan.
Tramp saylovoldi va'dalarida "so'z erkinligini tiklash"ni aytgan bo'lsa-da, tanqidchilar uning ma'muriyati norozilikni, xususan Falastin huquqlarini himoya qilishni bostirishga harakat qilayotganini ta'kidlamoqda.

Критики президента США Дональда Трампа и защитники свободы слова осуждают решение его администрации пересмотреть вещательные лицензии нескольких каналов ABC, называя этот шаг «неконституционным».
Расследование, объявленное Федеральной комиссией по связи (FCC) во вторник, последовало за призывами Трампа и его жены Мелании уволить ведущего ABC Джимми Киммела из-за шутки, которую он рассказал на прошлой неделе.
«Неконституционные угрозы FCC в адрес ABC — это последнее подтверждение того, что председатель Брендан Карр превратил независимое агентство в оружие для личной политической программы Дональда Трампа», — заявил Клейтон Веймерс, исполнительный директор «Репортеров без границ» в Северной Америке.
FCC заявила, что начала проверку восьми местных каналов ABC, обязав их досрочно продлить лицензии, из-за мер по разнообразию, которые могут представлять собой «незаконную дискриминацию». Критики подчеркивают, что проверка совпала со скандалом вокруг Киммела.
Сенатор-демократ Крис Ван Холлен написал в X: «Должно быть, полное совпадение, что FCC начала это расследование сразу после того, как Джимми Киммел рассказал очередную шутку, которая не понравилась Трампу».
Amnesty International USA обвинила FCC в использовании авторитарных методов. «Агентство должно серьезно отнестись к своей ответственности за уважение свободы прессы и свободы выражения мнений», — говорится в заявлении правозащитной группы.
Сенатор-республиканец Тед Круз редко раскритиковал администрацию Трампа: «Не работа правительства — цензурировать речь, и я не считаю, что FCC должна действовать как речевая полиция».
Киммел пошутил, что Мелания Трамп «сияет, как ожидающая вдова». Позже он заявил, что это не было призывом к насилию. Disney, материнская компания ABC, заявила, что ее станции полностью соблюдают правила FCC.
Попытки отозвать лицензию у действующих каналов, скорее всего, столкнутся с юридическими и административными препятствиями. В последний раз FCC удалось отозвать лицензию за содержание в 1969 году.
Демократический комиссар FCC Анна Гомес назвала этот шаг «беспрецедентным», «незаконным» и «обреченным на провал». «Это самое вопиющее посягательство на Первую поправку со стороны этой FCC», — заявила она CNN.
В тот же день федеральные прокуроры предъявили уголовные обвинения бывшему директору ФБР Джеймсу Коми за пост в соцсетях. Коми — известный критик Трампа.
Трамп обещал «восстановить свободу слова», но критики утверждают, что его администрация пытается подавить инакомыслие, особенно защиту прав палестинцев.