Isroil harbiy kuchlari O‘rta yer dengizida Global Sumud flotiliyasiga tegishli kemalarni tiqilinch texnologiyalari va qurolli guruhlar yordamida to‘xtatdi. Bu haqda tashkilotchilar va Isroil ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Global Sumud Flotiliyasi yordam missiyasi payshanba kuni bildirishicha, ularning kemalariga Isroil harbiy tezyurar qayiqlari yaqinlashgan, lazer va avtomatik qurollarni qaratib, ishtirokchilarni kemaning old qismiga o‘tib, tiz cho‘kishni buyurgan.
“Kema aloqalari tiqilinch holatda, SOS signali yuborildi”, deyiladi bayonotda. Isroil armiyasi radiosi Isroil manbasiga tayanib, harbiy kuchlar G‘azoga yo‘l olgan yordam kemalarini Isroil qirg‘oqlaridan uzoqda ushlay boshlaganini ma’lum qildi.
Qo‘shimcha qilinishicha, harbiy-dengiz kuchlari Gretsiyaning Krit oroli yaqinida Global Sumud flotiliyasidagi 58 kemadan 7 tasini qo‘lga kiritgan. Flotiliya matbuot kotibi Gur Tsabar bu harakatni “xalqaro suvlarda qurolsiz fuqarolik kemalariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri hujum” deb atadi.
Tsabar Al Jazeeraga bergan intervyusida, dengiz hujumi Isroildan “yuzlab mil uzoqlikda” sodir bo‘layotganini, flotiliya “qurol ostida o‘rab olingan va tahdid qilinayotganini” aytdi. “Bu xalqaro huquqqa zid. Isroilning bu suvlarda yurisdiksiyasi yo‘q. Kemalarni egallash noqonuniy hibsga olish – ochiq dengizda odam o‘g‘irlashdir”, dedi u.
Al Jazeera Arabic xabariga ko‘ra, Isroil armiyasi flotiliya kemalaridagi faollarga ogohlantirish yuborib, zudlik bilan qaytishni talab qilgan va aks holda kemalarni “barcha mumkin bo‘lgan vositalar bilan” to‘sib qo‘yish bilan tahdid qilgan. G‘azo ikki yildan ortiq davom etgan Isroilning genotsid urushida vayron bo‘lgan, 72,500 dan ortiq falastinlik halok bo‘lgan.

Израильские военные силы перехватили суда Global Sumud в Средиземном море с помощью технологий глушения и вооруженных групп, остановив гуманитарную флотилию. Об этом сообщили организаторы и израильские СМИ.
Миссия помощи Global Sumud Flotilla в четверг заявила, что к их судам приблизились военные катера, идентифицировавшие себя как «Израиль», направив лазеры и полуавтоматическое оружие, приказав участникам пройти на нос судна и встать на колени.
«Связь с судами глушится, был отправлен сигнал SOS», — говорится в заявлении. Армейское радио Израиля со ссылкой на израильский источник сообщило, что военные начали захватывать суда с помощью, направлявшиеся в Газу, вдали от израильских берегов.
Отмечается, что военно-морские силы захватили 7 из 58 судов флотилии Global Sumud недалеко от греческого острова Крит. Пресс-секретарь флотилии Гур Цабар назвал эти действия «прямой атакой на безоружные гражданские суда в международных водах».
В интервью Al Jazeera Цабар заявил, что морская атака происходит «за сотни миль от Израиля», а флотилия «окружена и находится под угрозой применения оружия». «Это незаконно по международному праву. У Израиля нет юрисдикции в этих водах. Захват судов равносилен незаконному задержанию — возможно, похищению в открытом море», — сказал он.
Al Jazeera Arabic сообщила, что израильская армия направила предупреждения активистам на судах флотилии, требуя немедленно вернуться, и угрожая перехватить суда «всеми возможными средствами» в случае продолжения плавания. Газа разрушена более чем двумя годами геноцидной войны Израиля, в результате которой погибло более 72 500 палестинцев.