Buyuk Britaniya qiroli Charlz III va uning rafiqasi qirolicha Kamilla Nyu-Yorkka tashrifi chog‘ida 2001-yil 11-sentabr terakt qurbonlarini xotirlash marosimida ishtirok etdi.
Qirollik juftligi Manxettenning quyi qismidagi 11-sentabr memorialiga oq nilufar, za’faron va pionlardan iborat guldasta qo‘ydi. Guldastaga ilova qilingan yozuvda: “Biz 2001-yil 11-sentabrda fojiali ravishda hayotdan ko‘z yumganlarning xotirasini hurmat qilamiz va Amerika xalqi bilan birgamiz”, deb yozilgan.
Qirol va qirolicha keyin qurbonlarning oila a’zolari va birinchi yordam xodimlari bilan uchrashdi. Anthoula Katsimatides, akasi Jahon Savdo Markazida halok bo‘lgan, qirolichani quchoqlashga ruxsat berilganidan ta’sirlanganini aytdi.
Qirol Charlz, shuningdek, Nyu-York meri Zohran Mamdani bilan qisqa suhbatlashdi va boshqa mahalliy amaldorlar bilan uchrashdi. So‘ngra u Garlemdagi o‘smirlar uchun shahar dehqonchilik loyihasiga tashrif buyurib, oziq-ovqat xavfsizligi muammosiga duch kelgan yoshlar bilan ishladi.
Qirollik juftligining AQShga to‘rt kunlik davlat tashrifi Amerika mustaqilligining 250 yilligiga bag‘ishlangan. Dushanba kuni ular Oq uyda prezident Donald Tramp va uning rafiqasi bilan choy ichishdi.
Seshanba kuni Charlz Kongressda nutq so‘zladi, unda asosan Buyuk Britaniya va AQSh o‘rtasidagi do‘stlikni mustahkamlash, shuningdek, NATO va Ukrainani qo‘llab-quvvatlash zarurligini ta’kidladi.
Tramp Charlzni “ajoyib qirol” deb atadi va agar u o‘z ixtiyoriga ega bo‘lganda, AQShning Eronga qarshi harbiy harakatlariga qo‘shilgan bo‘lardi, deb taxmin qildi. Qirollik juftligi payshanba kuni Oq uyda rasmiy xayrlashuv marosimi bilan AQSh tashrifini yakunlashi kutilmoqda.

Король Великобритании Карл III и его супруга королева Камилла в ходе визита в Нью-Йорк в среду приняли участие в церемонии памяти жертв терактов 11 сентября 2001 года.
Королевская чета возложила букет из белых сирени, нарциссов и пионов к мемориалу 11 сентября в нижнем Манхэттене, где ранее стояли башни-близнецы Всемирного торгового центра. В записке, прикрепленной к цветам, говорилось: «Мы чтим память всех, кто трагически погиб 11 сентября 2001 года, и выражаем солидарность с американским народом».
Затем король и королева встретились с родственниками жертв и спасателями. Антула Кациматидес, чей брат погиб во Всемирном торговом центре, рассказала, что ей разрешили обнять королеву, и назвала её «очень милой».
Король Карл также кратко пообщался с мэром Нью-Йорка Зораном Мамдани и другими местными чиновниками. После этого он посетил фермерскую инициативу в Гарлеме, которая помогает молодежи, страдающей от отсутствия продовольственной безопасности.
Четырехдневный государственный визит королевской четы в США приурочен к 250-летию независимости Америки. В понедельник они присоединились к президенту Дональду Трампу и первой леди Мелании Трамп за чаем в Белом доме.
Во вторник Карл выступил с речью перед Конгрессом, в которой подчеркнул важность дружбы между Великобританией и США, а также необходимость поддержки НАТО и Украины.
Трамп назвал короля «фантастическим» и предположил, что если бы решение зависело от него, он, вероятно, помог бы США в военной операции против Ирана. Королевская чета завершит визит в четверг официальным прощанием с Трампом в Белом доме.