AQSh prezidenti Donald Tramp Germaniyadagi harbiy kontingentni qisqartirish imkoniyatini ko‘rib chiqayotganini ma’lum qildi. Bu haqda u o‘zining Truth Social platformasida yozdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, AQSh yaqin vaqt ichida Germaniyadagi qo‘shinlar sonini kamaytirish bo‘yicha qaror qabul qiladi. Hozirda Germaniyada 36 mingdan ortiq amerikalik harbiy xizmatchi joylashgan bo‘lib, bu Yevropadagi eng yirik kontingent hisoblanadi.
Germaniyadagi asosiy bazalar qatoriga Ramstein aviabazasi kiradi, u AQShning eng yirik xorijiy havo kuchlari bazasi hisoblanadi. Buyuk Britaniya va Italiya esa Yevropada AQSh harbiylari eng ko‘p joylashgan davlatlar orasida ikkinchi va uchinchi o‘rinlarni egallaydi.
Trampning bu bayonoti Germaniya kansleri Fridrix Mertsning AQShni Eron rahbariyati tomonidan “xo‘rlanayotgani” haqidagi so‘zlaridan bir necha kun o‘tib bildirildi. Merts eronliklarning muzokaralardan qochish mahoratini tanqid qilib, AQShning Islomoboddagi muzokaralardan hech qanday natijasiz qaytganini eslatdi.
AQSh Mudofaa vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil dekabr holatiga ko‘ra, Germaniyada 36 mingdan ortiq faol harbiy xizmatchi bo‘lgan. Yevropadagi yetti AQSh garnizonidan beshtasi aynan Germaniyada joylashgan.

Президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон рассматривает возможность сокращения американского военного контингента в Германии. Соответствующее сообщение он опубликовал на своей платформе Truth Social.
По словам Трампа, решение о возможном сокращении будет принято в ближайшее время. В настоящее время в Германии дислоцировано более 36 000 американских военнослужащих, что делает эту страну крупнейшим местом размещения сил США в Европе.
Ключевые базы включают авиабазу Рамштайн на юго-западе Германии, которая считается крупнейшей зарубежной авиабазой США. После Германии наибольшее присутствие американских военных в Европе отмечено в Великобритании и Италии.
Заявление Трампа прозвучало спустя несколько дней после того, как канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что США «унижаются» иранским руководством. Мерц раскритиковал умение иранцев уклоняться от переговоров, отметив, что американцы покинули переговоры в Исламабаде безрезультатно.
Согласно данным Центра учета личного состава Минобороны США, по состоянию на декабрь 2025 года в Германии находилось более 36 000 военнослужащих. Пять из семи американских гарнизонов в Европе расположены именно в Германии.